Odkurzanie, czyszczenie i ozonowanie samochodu, czyli jak zadbać o dobrą jakość powietrza w kabinie swojego auta?

Data:

Wpływ jakości powietrza na nasze codzienne funkcjonowanie jest ogromny. Powietrze zanieczyszczone drobnoustrojami, zarodnikami pleśni, oparami spalin i z niską zawartością tlenu, to prosta droga do wielu poważnych problemów ze zdrowiem oraz do niewłaściwych reakcji w sytuacjach kryzysowych. A z takim właśnie powietrzem w zdecydowanej większości samochodów osobowych mamy do czynienia wczesną wiosną. Dlaczego?

Czynniki wpływające na jakość powietrza w kabinie samochodu

Niskie temperatury nie sprzyjają sprzątaniu w samochodzie, ani nawet choćby tylko sporadycznemu wietrzeniu kabiny. Przez kolejne zimowe miesiące jeździmy więc w samochodach przypominających małe bunkry, w których najważniejsze jest utrzymanie ciepła. Takie postępowanie sprzyja tymczasem rozwojowi wielu groźnych dla zdrowia drobnoustrojów oraz pleśni, które w środowisku ciepłym i wilgotnym – a z takim zwykle mamy do czynienia w naszych samochodach zimą, zwłaszcza jeśli nie wymieniamy odpowiednio często filtra kabinowego – rozwijają się bardzo chętnie i bardzo szybko. Jeśli do tego dodamy kurz, opary spalin i wszelkiego typu pyłki roślin, otrzymamy całą plejadę alergenów, które przyczyniają się nie tylko do znacznego pogorszenia komfortu jazdy, ale też mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Sporą uciążliwość stanowić może również nieprzyjemny zapach unoszący się w kabinie, którego źródłem mogą być m. in. nadal chętnie palone przez wielu kierowców papierosy.

Czyszczenie klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego

Jeśli zima okazała się dla nas zbyt sroga na to, aby wcześniej zająć się stanem powietrza w kabinie naszego auta, wczesna wiosna to ostatni dzwonek, jeśli nie chcemy powiększyć szeregów kierowców, którzy przez zwykłe niedbalstwo nabawili się alergii lub choroby dróg oddechowych. Przede wszystkim musimy zacząć od solidnego sprzątania i odkurzania. Wprawdzie nie załatwi to sprawy wszystkich alergenów, a już na pewno nie pozbędziemy się w ten sposób przykrego zapachu, jednak pozwoli przede wszystkim przewietrzyć samochód i pozbyć się z drobinek kurzu.

Po dokładnym odkurzeniu auta i wyszorowaniu tapicerki z użyciem właściwych preparatów, przechodzimy do czyszczenia klimatyzacji. Klimatyzację możemy czyścić na kilka sposobów i to zupełnie samodzielnie. Do tego nie jest nam potrzebna wizyta w żadnym warsztacie. W internetowych sklepach motoryzacyjnych dostępnych jest wiele preparatów, które skutecznie oczyszczą i odświeżą układ klimatyzacji. Oczywiście, po przeczyszczeniu klimatyzacji koniecznie zmieńmy filtr kabinowy, bez względu na jego aktualny stan, choć możemy śmiało założyć, że każdy filtr kabinowy po zimie kwalifikuje się do wymiany.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny filtrów kabinowych w naszej ofercie!

Regularne ozonowanie wnętrza kabiny samochodu

Czyszczenie klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego poprawi zdecydowanie jakość powietrza trafiającego do wnętrza samochodu, jednak samo odkurzanie kabiny czy nawet pranie foteli nie wystarczy do tego, aby to powietrze pozostało czyste i świeże. Aby skutecznie pozbyć się wszelkiego rodzaju szkodliwych drobnoustrojów ze wszystkich zakamarków kabiny, zaleca się jej regularne ozonowanie.

Ozonowanie kabiny samochodu możemy przeprowadzić w ramach przeglądu układu klimatyzacji, specjalnie na życzenie w niemal każdym warsztacie lub też możemy czynność tę przeprowadzić samodzielnie z użyciem jednego z preparatów dostępnych na rynku. Uwalniany przez specjalne urządzenie ozon, po osiągnięciu odpowiedniego stężenia, niszczy wszelkie drobnoustroje, a także neutralizuje przykre zapachy unoszące się w kabinie. Jednorazowe ozonowanie zapewnia efekt na zaledwie kilka tygodni, dlatego zabieg ten warto przeprowadzać co najmniej 2 razy w roku – wiosną i jesienią.


Komentarze

powietrze w samochodzie
Marcin
,
19.12.2019
Odpowiedz
Dwa razy w roku to dość często, ale jeśli dużo jeździsz i przewozisz zwierzęta to wiadomo, że to też pewnie ma na to wpływ. Ja raz w roku, najczęściej na wiosnę, oddaję samochód do czyszczenia i nabijania klimy. Dla mnie taka częstotliwość jest w zupełni wystarczająca. Wiele też zależy od klasy samochodu :)
2 x w roku
Kamil
,
22.10.2019
Odpowiedz
Ja ozonuje kabine 2 razy do roku, bo często jeżdżę ze zwierzakami. Moim zdaniem to tak optymalnie.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.