Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Obowiązek zmiany opon w Polsce w sezonie 2024/2025. Co warto o tym wiedzieć?

Temat obowiązkowej zmiany opon w naszym kraju przewija się od lat, choć głównie w mediach. Praktycznie co roku pojawiają się artykuły zdające się sugerować, że już teraz coś w tej kwestii może się zmienić. Czy faktycznie może? Na ile uzasadnione jest rozpoczynanie dyskusji o wprowadzaniu obowiązku zmiany opon w Polsce już na przełomie 2024/2025 roku?

Obowiązek zmiany opon w Polsce 20024/2025

Najważniejsze informacje

W Polsce nie ma prawnego obowiązku stosowania opon zimowych. Kierowcy mogą korzystać z wybranych opon sezonowych przez cały rok, jednak kodeks drogowy wymaga przy tym, aby pojazd był dostosowany do panujących warunków drogowych. Eksperci zalecają stosowanie opon zimowych, gdy temperatura spada poniżej 7°C, aby zapewnić lepszą przyczepność, krótszą drogę hamowania i większe bezpieczeństwo na śniegu oraz lodzie.

Obowiązek zmiany opon w Polsce. Jak wygląda stan prawny na sezon 2024/2025?

Choć liczne tytuły w internetowej prasie wabią nas wciąż tytułami mówiącymi o obowiązkowej zmianie opon w Polsce od listopada 2024 czy stycznia 2025 roku, w rzeczywistości stan prawny w tym temacie pozostaje niezmieniony od lat. Jak ten stan prawny wygląda?

W Polsce nie ma obecnie obowiązku prawnego nakładającego na kierowców konieczność zmiany opon na zimowe. Co więcej, aktualne przepisy dopuszczają korzystanie z opon letnich przez cały rok, a więc i również w okresie zimowym. Jednocześnie jednak polski kodeks drogowy mówi wyraźnie o tym, że każdy pojazd musi być przystosowany do warunków panujących na drodze. Jak powinniśmy to rozumieć? W praktyce przepis ten oznacza, że w przypadku kolizji lub wypadku spowodowanego niedostosowaniem ogumienia do warunków pogodowych, kierowca, który ponosi za to niedostosowanie odpowiedzialność, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Zdaniem ekspertów i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, a także samych producentów opon, punktem granicznym dla stosowania opon zimowych jest moment, w którym przez kilka dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 7°C. W takich to warunkach opony letnie tracą już swoje oryginalne właściwości, co znacząco wydłuża drogę hamowania i pogarsza przyczepność na śliskich nawierzchniach.

A jakie opony zimowe na ten właśnie sezon zalecają nasi eksperci? Przeczytajcie artykuł „Jakie opony zimowe warto wybrać na sezon 2024/2025? TOP 5 godnych polecenia zimówek, które znajdziecie w ofercie iParts.pl

Przepisy a zalecenia. Dlaczego opony zimowe w Polsce to dobry pomysł?

Choć brak obowiązku wymiany opon na zimowe daje kierowcom pełną swobodę w decydowaniu o tym, jakiego typu ogumienia chcą zimą używać, ignorowanie wspomnianych wyżej zaleceń może być co najmniej mocno ryzykowne. Nie ulega bowiem żadnej wątpliwości, że opony zimowe wszystkim swoim użytkownikom zapewniają:

  • lepszą przyczepność – ich mieszanka gumowa zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, umożliwiając przede wszystkim skuteczniejsze hamowanie, choć przyczepność ta ma znaczenie podczas absolutnie każdego manewru;
  • bezpieczeństwo na śniegu i lodzie – to specjalny bieżnik popularnych zimówek pozwala na skuteczne odprowadzanie błota pośniegowego i wody spod opony, zmniejszając ryzyko utknięcia w zaspie lub uślizgu;
  • krótszą drogę hamowania – badania pokazują, że na śliskiej nawierzchni opony zimowe są w stanie skrócić drogę hamowania nawet o kilkanaście metrów w porównaniu do opon letnich.

Według statystyk, blisko 20% wypadków, do jakich dochodzi w sezonie zimowym na polskich drogach, spowodowanych jest używaniem nieodpowiednich opon. Nieodpowiednich, a więc również innych niż zimowe. W polskich warunkach klimatycznych, gdzie opady śniegu oraz niskie temperatury nadal są bardzo powszechne i trudno jest liczyć w tym względzie na rychłe zmiany, opony zimowe to nie tylko komfort, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo na drogach.

Jeśli nie zimówki, to co? Czy opony wielosezonowe stanowią alternatywę dla zimowych?

Tak jak nie ma w Polsce obowiązku jazdy na oponach zimowych, tak też w sezonie 2024-2025 nie obowiązują żadne przepisy normujące zastępowanie ich oponami wielosezonowymi. A opony te stanowią przecież ciekawe rozwiązanie, które znacząco w ostatnich latach zyskuje na popularności wśród polskich kierowców. Dlaczego? Z całą pewnością opony całoroczne łączą cechy opon letnich i zimowych, co czyni je bardziej uniwersalnym wyborem. Czy jednak mogą zastąpić opony zimowe?

Zalety opon wielosezonowych, które mogą Was skłonić do używania ich zamiast zimówek, to:

  • koniec z sezonową wymianą, czyli oszczędność czasu i pieniędzy (przynajmniej w teorii);
  • skuteczność w umiarkowanych warunkach klimatycznych, a w Polsce właśnie z takim umiarkowanym klimatem mamy do czynienia;
  • wystarczająca przyczepność w lekkim śniegu i niskich temperaturach.

Niestety, opon wielosezonowe – jak każdy inny produkt – mają też pewne wady, wśród których wymienić należy:

  • gorsze osiągi w ekstremalnych warunkach zimowych;
  • szybsze zużycie przy intensywnej eksploatacji przez cały rok (choć tu coraz więcej zależy od marki i modelu opony).

Jeśli w trakcie sezonu 2024/2025 poruszać się będziecie głównie w miastach lub regionach o łagodnych zimach, opony wielosezonowe mogą być dla Was dobrym wyborem. Jednak w przypadku częstych podróży w tereny górskie lub przy intensywnych opadach śniegu, lepiej będzie, jeśli i tym razem postawicie na klasyczne zimówki.

Czy możemy spodziewać się wprowadzenia obowiązku używania opon zimowych w Polsce? Kiedy mogłoby to nastąpić?

W trwającym właśnie sezonie 2024/2025 nie ma w Polsce obowiązku jazdy na oponach zimowych, nie oznacza to jednak, że tak już pozostanie. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o potrzebie wprowadzenia takiego obowiązku i stosowania opon zimowych w Polsce domyślnie, w sezonie zimowym, na terenie całego kraju. Choć obecnie nie ma konkretnych projektów legislacyjnych w tej sprawie, dyskusje na ten temat nie ustają.

Eksperci branży motoryzacyjnej zwracają uwagę, że wprowadzenie takiego obowiązku mogłoby znacząco poprawić bezpieczeństwo na drogach, szczególnie w regionach narażonych na trudne warunki zimowe (południe i północny wschód Polski). Jeśli tego typu zmiana uzyskałaby wystarczające poparcie społeczne, mogłaby nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat. Pytanie tylko, czy to poparcie uzyska.

FAQ

Dlaczego w Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych?

W Polsce mamy zwykle łagodniejsze zimy niż w krajach odciętych od morza lub wysuniętych daleko na północ, takich jak Austria czy Szwecja. Nasze położenie geograficzne sprawia, że nie występuje u nas obiektywna potrzeba wprowadzania podobnego obowiązku. Dodatkowo, za brakiem podobnego obowiązku przemawia tradycja i chęć pozostawienia kierowcom decyzji co do rodzaju opon, jakich chcą używać – z wszelkimi dla nich tego konsekwencjami.

Czy opony wielosezonowe nadają się do jazdy w górskich regionach Polski?

Opony wielosezonowe mogą być wystarczające w lekkich warunkach zimowych, ale w terenach górskich, gdzie występują intensywne opady śniegu i oblodzenia, najlepiej sprawdzą się opony zimowe z oznaczeniem 3PMSF. Górskie warunki wymagają maksymalnej przyczepności, którą zwykłe wielosezonówki (bez wspomnianego oznaczenia), nie zawsze są w stanie zapewnić.

W których krajach w Europie istnieje obowiązek stosowania opon zimowych?

Przepisy mające na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez obowiązek jazdy na oponach zimowych również w sezonie 2024/2025 obowiązują m.in. w:

  • Niemczech – w warunkach zimowych opony zimowe są obowiązkowe, a od listopada 2024 roku wymagane będą te z oznaczeniem 3PMSF;
  • Austrii – tam opony zimowe obowiązują od 1 listopada do 15 kwietnia w warunkach zimowych;
  • Francji – w tamtejszych regionach górskich opony zimowe lub łańcuchy są wymagane od listopada do marca.

Wprowadzone w tych krajach przepisy mogą stanowić wzór dla potencjalnych zmian w polskim prawie i dla obowiązku zmiany opon na zimowe.

Kobieta w motoryzacji to raczej oksymoron. Branża samochodowa niewątpliwie kojarzona jest z mężczyznami, jednak coraz więcej kobiet, w tym również ja, coraz lepiej odnajduje się w tym typowo męskim świecie. Jako kobieta staram się często pokazać nieco inny punkt widzenia a tematy, które na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane przedstawić w prosty i przystępny, nawet dla laika sposób.
0 komentarzy

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze