Nieoczywiste zastosowania preparatu wielofunkcyjnego WD-40, cz. II. Do jakich celów warto go użyć?

Data:

WD-40 to znany dobrze preparat wielofunkcyjny o bardzo szerokim zastosowaniu w codziennej eksploatacji i konserwacji każdego auta. Sprawdźcie drugą część poradnika, z której dowiecie się więcej o tym, jak i do czego możecie używać swojego WD-40.

W pierwszej części naszego poradnika iParts.pl pt.: „Nieoczywiste zastosowania preparatu wielofunkcyjnego WD-40, cz. I. Co z jego pomocą usuniemy z samochodu” omówiliśmy dla Was kilka ciekawych i nie każdemu znanych sposobów na wykorzystanie preparatu wielofunkcyjnego WD-40. Mówiliśmy o czyszczeniu i konserwacji wycieraczek, o odnawianiu reflektorów samochodowych i czyszczeniu lusterek, a także o usuwaniu starych naklejek. Tym razem zajmiemy się zastosowaniami WD-40, które zdają się jeszcze mniej znane, a jednocześnie bardzo przydatne i skuteczne. Co to za zastosowania?

WD-40 do czyszczenia karoserii z trudnych do usunięcia zabrudzeń

Brud osiadający na kołach i karoserii jest zjawiskiem częstym, a przy tym nieraz naprawdę uciążliwym. Dla usunięcia go, kierowcy stosują zwykle jedną ze sprawdzonych przez siebie metod i metody te zwykle wystarczą. Zdarzają się jednak zabrudzenia, których nie da się usunąć standardowymi środkami czyszczącymi w rodzaju szamponu czy piany aktywnej. Jednym z takich zabrudzeń są drobinki smoły osiadające na najniżej położonych elementach karoserii, jak np. dolne krawędzie drzwi czy nadkola. Te trudne do usunięcia zabrudzenia dość łatwo usuniecie właśnie za pomocą preparatu WD-40. W jaki sposób?

Preparat wielofunkcyjny WD-40, 400ml

Niewielką ilość WD0-40 nanieście bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię, odczekajcie kilka do kilkunastu sekund i przetrzyjcie miękką szmatką. W razie potrzeby czynność tę możecie śmiało powtórzyć, bez obawy o jakiekolwiek uszkodzenia lakieru. Smoła powinna zejść całkowicie.

WD-40 do czyszczenia felg aluminiowych

Skoro już macie w ręku WD-40 i do kompletu jakąś szmatkę, możecie od razu przeczyścić również wszystkie felgi w swoim aucie. Preparat WD-40 doskonale radzi sobie z zaburzeniami pochodzącymi tak z asfaltu, jak i od klocków hamulcowych. Wytrącany podczas hamowania pył z klocków hamulcowych osiada przede wszystkim na felgach, a nieraz i na nadkolach. Pył ten w większości nie tylko brudzi, ale i stanowi zagrożenie dla każdej powierzchni metalowej, ponieważ posiada właściwości korozyjne. Zawarte w nim drobinki metali osiadają na karoserii lub felgach, stanowiąc doskonałą bazę dla momentalnie atakującej je rdzy. Płynem WD-40 możecie usunąć ten cały nalot szybko i skutecznie. Oczywiście, lepszym rozwiązaniem byłoby porządne mycie i deironizacja felg, jednak nie zawsze jest to możliwe, a tymczasem WD-40 każdy kierowca ma lub przynajmniej powinien mieć zawsze przy sobie.

WD-40 do czyszczenia, smarowania i zabezpieczania zamków oraz zawiasów w samochodzie

Preparat WD-40 w atomizerze, 500 ml

Smoła i pył z klocków to nie wszystko, co możecie usunąć dzięki preparatowi wielofunkcyjnemu WD-40. Mając go w swoim garażu, możecie również w każdej chwili zająć się konserwacją wszystkich zamków i zawiasów w samochodzie. W ich przypadku preparat ten:

  • usuwa rdzę,
  • wypłukuje stare smary i oleje,
  • smaruje i chroni przed wilgocią,
  • ułatwia działanie elementów ruchomych,
  • chroni przed rdzą,
  • zapobiega skrzypieniu czy innym niepokojącym odgłosom.

Wprawdzie zwłaszcza do zamków samochodowych dostępne są specjalne, przeznaczone właśnie do nich preparaty, jednak w razie konieczności możecie zastąpić je zwykłym WD-40. Środka tego możecie użyć na:

  • wszystkich zamkach drzwi w samochodzie,
  • zamku klapy korka wlewu paliwa,
  • zawiasach drzwi, klapy bagażnika czy maski,
  • stacyjce.

W każdym z tych przypadków WD-40 możecie użyć tak do przeczyszczenia i odtłuszczenia (przetarcie szmatką), jak i do nasmarowania elementu (wpuszczeniu preparatu do zamka czy mechanizmy zawiasów).

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny preparatów wielozadaniowych w naszej ofercie!

WD-40 do odmrażania szyb samochodowych

Zimą WD-40 przydaje się, by zapobiegać zamarzaniu zamków i drzwi, ale pomaga również w znacznie mniej oczywistej sytuacji. Co to za sytuacja? To coś, z czym stykamy się bardzo często i co sprawia, że tak wielu kierowców wprost nie znosi zimy.

Preparat wielofunkcyjny WD-40, 25 litrów

Zamarznięte szyby w samochodzie są zjawiskiem tak samo częstym, jak uciążliwym. Zeskrobywania z nich lodu i szronu nie lubi chyba nikt, a chyba każdy musiał to robić. A przecież można użyć zwykłego odmrażacza do szyb samochodowych lub właśnie WD-40. Tak! To nie żart. Preparat WD-40 wśród swoich funkcji posiada również odmrażanie i usuwanie lodu. Wystarczy spryskać zamarzniętą szybę niewielką ilością preparatu, a następnie dać mu przez chwilę „popracować”. Lodowa skorupa wnet powinna dać się łatwo skruszyć i ściągnąć lub nawet spłynąć w całości z szyby. Patent ten działa na każdej szybie, nie tylko samochodowej.

WD-40 do konserwacji i pielęgnacji opon samochodowych

Pozostańmy jeszcze przez moment na zewnątrz auta, bo właśnie tam znajdziemy kolejne zastosowanie dla naszego WD-40. Wspominaliśmy już o czyszczeniu felg i nadkoli z problematycznych zabrudzeń. Czyszczenie takie to świetna okazja do wypróbowania kolejnego niezwykłego zastosowania preparatu WD-40. A zastosowaniem tym jest rola zbliżona do tzw. dressingu czuli inaczej czernidła do opon. Wystarczy nanieść niewielką ilość preparatu bezpośrednio na bok opony, a następnie przetrzeć ją suchą szmatką w celu dokładnego rozprowadzenia środka.

WD-40 czyści i konserwuje mieszankę gumową opon, choć – rzecz jasna – daleko mu w działaniu do profesjonalnych dressingów. Może być jednak stosowany jako rozwiązanie zastępcze, wprawdzie krótkotrwałe, ale przynoszące całkiem dobry efekt. Znacznie lepsza jest taka konserwacja opon niż żadna.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.