Wielu z Was posiada prawdziwą, motoryzacyjną pasję, połączoną z chęcią samodzielnego zajmowania się swoimi pojazdami. Jednak do tego, aby prawidłowo zająć się dowolnym samochodem, oprócz chęci i podstawowej wiedzy o mechanice, potrzeba czegoś jeszcze – potrzeba narzędzi, które umożliwią Wam rozwijanie swojej pasji. A wśród wszystkich tych narzędzi najważniejsze są właśnie klucze płaskie. Dlaczego?

Nie ważne, czy jesteście początkującymi mechanikami, stawiającymi swoje pierwsze kroki z własnym warsztatem samochodowym, czy też pasjonatami, którzy kochają swoje auta i chcą zajmować się nimi samodzielnie – w każdym przypadku będziecie potrzebować pewnego, co najmniej podstawowego zestawu narzędzi i akcesoriów, niezbędnych do przeprowadzania:

  • wymiany części lub płynów samochodowych,
  • napraw,
  • zwykłych czynności konserwacyjnych.

I zawsze kompletowanie takiego zestawu powinniście rozpocząć od kluczy płaskich. Jakiego typu klucze powinny Was przede wszystkim zainteresować?

Klucze płaskie, które powinniście mieć w swoim garażu

Klucze płaskie

Każdy pojazd silnikowy to od kilku do kilkunastu tysięcy części, z których wiele połączonych jest ze sobą za pomocą śrub, śrubek i śrubeczek. Nic więc dziwnego, że kompletowanie Waszego podstawowego zestawu narzędziowego powinniście rozpocząć od kluczy, które pozwolą Wam te połączenia rozkręcać i skręcać na powrót. W naszym poradniku „Narzędzia i akcesoria niezbędna w każdym garażu” na pierwszy ogień idą klucze płaskie – najprostsze, ale też najbardziej uniwersalne i w wielu przypadkach najzwyczajniej niezbędne. Wśród kluczy płaskich najważniejszymi typami są:

Co warto o nich wiedzieć i czym kierować się przy ich wyborze?

Klucze płaskie dwustronne – klasyka gatunku

Wśród narzędzi, jakie będziecie gromadzić w swoich garażach czy małych, przydomowych warsztatach, znajdą się takie, na których będziecie mogli zaoszczędzić oraz takie, na których oszczędzać nie powinniście. Do tej drugiej kategorii należą właśnie klucze płaskie. Klucze te mają Wam służyć często i przez wiele lat. Być może nawet przekażecie je swoim dzieciom, wraz z całym zamiłowaniem do samochodów. Nie wybierajcie więc byle czego. Kierujcie się jakością, za którą idzie również ich trwałość.

Klucze dwustronne

Zestawy kluczy płaskich dwustronnych możecie kompletować u nas samodzielnie, wybierając spomiędzy bardzo szerokiej oferty marek Yato lub Rexxer (średnia półka), a także Neo (wyższa półka). Na niższe półki nawet nie zaglądajcie, szkoda na to waszych pieniędzy. Możecie również wybrać gotowe zestawy kluczy płaskich dwustronnych, które zwykle są dodatkowo oprawione w firmowe etui lub przynajmniej odpowiednio spięte. Polecić możemy Wam m. in.:

  • klucze płaskie Yato, 10 szt. w rozmiarach od 6 do 27 – doskonałe na początek, trwałe, odporne na uszkodzenia, w fajnym etui i bardzo rozsądnej cenie;
  • klucze płaskie Rexxer, 12 szt. w rozmiarach od 6 do 32 – dobry, a przy tym również niedrogi komplet, obejmujący wszystkie najważniejsze rozmiary;
  • klucze płaskie dwustronne NEO, 12 szt. w rozmiarach od 6 do 32 – to już jest wyższa półka cenowa, ale i jakościowa. Jeśli jednak chcecie mieć klucze nie tylko na lata, ale i na pokolenia, NEO to jedna z tych marek, która Wam to zagwarantuje.

Szczegółowych opisów każdego z tych zestawów szukajcie na stronie naszego sklepu, pod podanymi tu linkami.

Klucze płaskie jednostronne – gdy trzeba użyć siły

Klucze płaskie dwustronne to wybór uniwersalności i wszechstronności. Nie sposób wyobrazić sobie poważnego warsztatu czy garażu prawdziwego pasjonata motoryzacji, w którym brakowałoby dobrego zestawu takich kluczy. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy klasyczny klucz dwustronny to po prostu za mało i trzeba rozejrzeć się za czymś bardziej wyspecjalizowanym. Jednymi z takich „wyspecjalizowanych” kluczy są właśnie klucze płaskie jednostronne. Do czego możecie ich używać?

Klucze płaskiew jednostronne

Klucze płaskie jednostronne przydają się wszędzie tam, gdzie trzeba użyć konkretnej siły. Z reguły są to klucze duże, a nawet bardzo duże, służące do odkręcania naprawdę sporych śrub. Ich uchwyty są specjalnie wyprofilowane, aby w razie potrzeby można było przedłużyć ramię dźwigni za pomocą np. nasuniętej na klucz stalowej rurki. Jeśli w Waszych autach macie do czynienia (a zapewne macie) ze śrubami w rozmiarze 32 i większym, warto byłoby pomyśleć o przynajmniej jednym, przeznaczonym właśnie do tych śrub kluczu płaskim jednostronnym. Wśród pojedynczych kluczy znajdziecie u nas m. in.:

Dla bardziej zaawansowanych pasjonatów lub dla warsztatów samochodowych polecamy już całe zestawy kluczy płaskich jednostronnych, np. marki Selta (wyższa półka). Nie są to klucze używane szczególnie często, jednak warto posiadać ich choć kilka, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się zwyczajnie nieodzowne.

Więcej o kluczach płaskich, które z pewnością warto mieć w swoim garażu czy warsztacie, znajdziecie w naszym poradniku „Narzędzia i akcesoria niezbędne w każdym garażu – dla tych, którzy kochają samochody. Klucze płaskie, część II”. Sprawdźcie koniecznie!