Markowe zestawy części składające się z elementów od różnych producentów. Czemu tak się dzieje? Czy warto?

Data:

Regularnie pytacie nas o to, dlaczego w skład przykładowego zestawu paska rozrządu marki Bosch czy Continental wchodzą elementy od innych producentów? Czy takie rozwiązanie nie wpływa negatywnie na jakość całości i czy nie sprawi, że rozrząd będzie pracował po prostu gorzej? Naszą odpowiedź znajdziecie w tym właśnie poradniku.

Kupiłem zestaw rozrządu marki Continental i po rozpakowaniu go i dokładnemu przyjrzeniu się wszystkim jego elementom, zauważyłem, że pompa wody i napinacz pochodzą od innego producenta. Dlaczego tak się dzieje? Wybrałem konkretną markę, bo mam do niej zaufanie. Teraz nie wiem, czy nie zostałem zwyczajnie oszukany – podobne widomości docierają do nas dość często, czy to za pośrednictwem maila, czy telefonu. Wiemy, że taka sytuacja może narobić nieco zamieszania, bo przecież płacąc za markowy zestaw, macie prawo oczekiwać, że wszystko, co w nim się znajduje, powstało w fabryce tego samego producenta. Dlaczego więc największe i najbardziej renomowane marki, w rodzaju Boscha czy wspominanego Continentala decydują się na opisane wyżej rozwiązanie? Czemu do swoich zestawów dodają części, które wyprodukowano w innych fabrykach? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i zapewniamy Was, że nie chodzi tu o żaden ukryty szwindel czy inną forę „skoku na kasę”. Wszystko to dzieje się na skutek prostego rachunku ekonomicznego oraz daleko idącego wyspecjalizowania.

W jaki sposób kompletowane są markowe zestawy części samochodowych?

Przykład zestawów paska rozrządu marki Continental bardzo dobrze pokazuje, na czym polega specjalizacja i w jaki sposób silne marki wykorzystują ją do podnoszenia jakości. Marka Continental do światowy lider w produkcji opon, ale nie tylko. Poprzez opony, Continental stał się prawdziwym ekspertem w produkcji praktycznie wszystkich elementów gumowych wykorzystywanych do produkcji samochodów. Ich mieszanki gumowe są efektem wielu lat doświadczeń i bardzo szczegółowych badań. Nic więc dziwnego, że Continental zajął się również wytwarzaniem pasków rozrządu i że robi to ze sporymi sukcesami.

Zapewne Continental mógłby poprzestać jedynie na produkcji samych pasków, dobór reszty elementów rozrządu pozostawiając kierowcom czy mechanikom. Jednak doskonale wiemy, że w tego typu układach kluczową rolę pełni wzajemna współpraca wszystkich części, a dobór każdej z nich osobno może być bardzo ryzykowny. Dlatego właśnie powstały całe zestawy rozrządu.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny auto części zamiennych w naszej ofercie!

Czy wchodzące w skład zestawu elementy innego producenta obniżają jakość całości?

Przykładowy zestaw paska rozrządu wraz z pompą wody marki ContiTech tworzą:

  • pasek rozrządu,
  • pompa wody,
  • rolka napinacza paska rozrządu,
  • rolka kierunkowa, prowadząca paska rozrządu,
  • śruby mocujące.

O ile sam pasek rozrządu powstał niewątpliwie w fabrykach Continental, o tyle z resztą elementów bywa już różnie. Dzieje się tak właśnie na skutek daleko idącej specjalizacji. Specjalizujący się w produktach gumowych Continental zajmuje się wytwarzaniem pasków, wykonanie reszty elementów zlecając producentów specjalizujących się właśnie w ich produkcji. Stąd pompa wody czy rolka napinacza od innego wytwórcy. Innego, co nie znaczy, że gorszego!

Podobny sposób działania widać doskonale również na przykładzie marki Bosch, która swoje zestawy rozrządu kompletuje z elementów wytwarzanych przez producentów specjalizujących się w wytwarzaniu konkretnych elementów przeznaczanych na pierwszy montaż. W ten sposób Bosch uzyskuje zestaw o jakości identycznej z tym, co montowane jest w samochodach opuszczających taśmę produkcyjną. Takie kompletowanie zestawów nie tylko nie obniża ich jakości, ale wręcz ją podnosi. A ponieważ są to zestawy zaprojektowane jako całość, tak, aby każdy ich element doskonale ze sobą współpracował, nie ma żadnych obaw, że po właściwym zamontowaniu coś trzeba będzie poprawiać lub szybko wymieniać.

Wybór gotowych, markowych zestawów części samochodowych ma też jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – marki, które firmują je swoją własną nazwą, biorą za ich działanie pełną odpowiedzialność. I bardzo dbają o to, aby nic nie zaszkodziło ich wypracowanym z trudem wizerunkom.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.