Mniejsze i większe awarie, wymiana części oraz płynów samochodowych. Naprawa sprzętów domowych, urządzeń, mebli – wszystko to możecie wykonać samodzielnie, mając w domu jeden, dobrze dobrany, walizkowy zestaw narzędziowy. W jaki sposób powinniście taki zestaw dobrać? Na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Jakich narzędzi potrzebuje kierowca, który chce samodzielnie zajmować się przynajmniej podstawowymi naprawami i wymianami w swoim samochodzie? Z pewnością przydadzą mu się w tym celu młotki, śrubokręty czy klucze płaskie – o kluczach płaskich pisaliśmy już w pierwszej i drugiej części naszego poradnika „Narzędzia i akcesoria niezbędne w każdym garażu – dla tych, którzy kochają samochody”. Jednak zawsze podstawą solidnego zestawu warsztatowego czy (w skromniejszym wydaniu) garażowego, stanowić będą walizkowe zestawy narzędziowe. Czym powinniście się kierować przy ich wyborze? Na co zwracać uwagę i jak dostosowywać taki zestaw do własnych potrzeb?

Małe zestawy narzędziowe

Małe zestawy narzędziowe do 300 zł. Na drobne naprawy, montaż elementów w kabinie i do uniwersalnego zastosowania w całym domu

Zacznijmy od najmniejszych zestawów, które możecie u nas dostać w cenie od kilkudziesięciu do 300 zł. Do tego typu zestawów można podchodzić dwojako. Mogą to być:

  • wieloelementowe zestawy narzędziowe o dość uniwersalnym zastosowaniu,
  • kilku- lub kilkunastoelementowe zestawy uzupełniające, mające na celu uzupełnienie posiadanych już przez Was kompletów narzędzi.

Każdy z takich zestawów oferuje nieco inne możliwości. I tak wśród zestawów wieloelementowych możemy wyróżnić:

  • zestawy narzędziowe umożliwiające podstawowe naprawy w obszarze kabiny samochodowej lub do typowo domowego majsterkowania, np. zestaw narzędziowy Yato 56 sztuk;
  • zestawy narzędziowe umożliwiające podstawowe naprawy zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i w obszarze podwozia i nadwozia, np. zestaw narzędziowy Yato 72 sztuki;
  • uniwersalne zestawy narzędziowe do przeprowadzania nadal podstawowych, ale już znacznie dalej idących napraw samochodowych, np. zestaw narzędziowy Yato 77 części (z kluczami płaskimi).

Jeśli chodzi o te mniejsze i bardziej wyspecjalizowane zestawy uzupełniające, to tu z pewnością warto zwrócić uwagę m. in. na:

Zestawy te, choć przydatne zarówno przy drobnych naprawach samochodowych, jak i w domu, będą jednak daleko niewystarczające w przypadku osób, które zamierzają pójść nieco dalej w swoim zamiłowaniu do mechaniki samochodowej i spróbować np. samodzielnych wymian w obszarze układu hamulcowego. Jakich zestawy sprawdzą się u nieco bardziej zaawansowanych fanów motoryzacji?

Średnie zestawy narzędziowe

Średnie zestawy narzędziowe dla średnio zaawansowanych. Do majstrowania przy zawieszeniu samochodowym i nie tylko

Walizkowe zestawy narzędziowe dla średniozaawansowanych znajdziecie u nas już od 300 zł. Musicie jednak pamiętać, że w cenie tej i w tej kategorii mieszczą się naprawdę różnorodne komplety, np.:

Opisywany zestaw NEO nie jest zestawem typowo motoryzacyjnym, lecz możliwym do znacznie szerszego wykorzystania. Z całą pewnością są to narzędzia bardzo dobrej jakości, które posłużą Wam naprawdę długo. Oba wspomniane zestawy dostępne są w dość podobnej cenie, przez co Wasz wybór zależeć powinien przede wszystkim od konkretnych potrzeb, jakie narzędzia te mają spełniać. W podobnej cenie możecie u nas znaleźć również walizkowy zestaw narzędzi Yato dla elektryków (68 sztuk). Jest to już całkiem profesjonalny zestaw zarówno dla elektryków, jak i elektromechaników. Jeśli więc czujecie się na siłach i macie ochotę popracować nad elektryką w swoim samochodzie, właśnie nad takim, gotowym już kompletem narzędzi powinniście się zastanowić.