Łańcuchy na koła od A do Z, czyli najważniejsze informacje o łańcuchach śniegowych dostępnych na polskim rynku motoryzacyjnym

Data:

Pomysłowość producentów łańcuchów zakładanych na koła bywa zdumiewająca. To aż niewiarygodne, że produkt stworzony z myślą o sytuacjach awaryjnych, mogących wystąpić wyłącznie w zimie i tylko na wybranych szerokościach geograficznych, doczekał się aż tylu wariantów. Czy jednak warianty te w ogóle mają sens? Co warto wiedzieć o dostępnych na naszym rynku rodzajach łańcuchów śniegowych?

Klasyczne, metalowe łańcuchy na koła – najczęstszy wybór kierowców

Klasyczne łańcuchy śniegowe do lat stanowią pierwszy wybór przewidujących kierowców, którzy często poruszają się po zaśnieżonych drogach – zarówno w górach, jak i na nizinach. Nie zawsze bowiem strome ułożenie jezdni stanowi warunek do użycia łańcuchów. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy zakładanie łańcuchów na koła okazuje się być koniecznością również na stosunkowo płaskim terenie. Zima bowiem potrafi zaskakiwać nie tylko drogowców.

Typów metalowych łańcuchów na koła jest całe mnóstwo. Większość projektów jest do siebie zbliżona – wszystkie uwzględniają optymalną efektywność i łatwość montażu. Są to łańcuchy zapinane na kołach z naciągiem manualnym, składające się praktycznie wyłącznie z metalowych elementów (łańcuchy, zapięcia, stalowa linka w izolacji). Łańcuchy śniegowe w rodzaju IPROTEC KN-80 to sprawdzony produkt, po którym wiemy, czego się spodziewać i jak sobie z nim radzić. Sprawdzają się w ciężkich warunkach zimowych, na śniegu oraz lodzie. Jednak coraz częściej w sklepach motoryzacyjnych można spotkać inne warianty łańcuchów na koła. Jakie?

Łańcuchy na koła tekstylne – ciekawa alternatywa dla łańcuchów metalowych

Od jakiegoś czasu na rynku motoryzacyjnym znaleźć można ciekawą alternatywę dla klasycznych, metalowych łańcuchów śniegowych, czyli łańcuchy tekstylne. Jest to rozwiązanie – jeśli chodzi o zasadę działania – bardzo podobne do łańcuchów metalowych, jednak w tym przypadku zamiast ciężkich metalowych ogniw mamy do czynienia z materiałem tekstylnym zakładanym na koła.

Łańcuchy tekstylne są produktem wielokrotnego użytku, umożliwiającym dość łatwe oczyszczanie, a przede wszystkim niezwykle lekkim i prostym w użyciu. Zakłada się je bardzo podobnie, jak łańcuchy metalowe, przy czym nie trzeba już ich dodatkowo naciągać po przejechaniu kilkudziesięciu metrów. Jeśli interesuje Was ten dość nietypowy rodzaj łańcuchów, proponujemy łańcuchy tekstylne od Magnetti Marelli – renomowanego producenta części i akcesoriów samochodowych.

Plastikowe opaski śniegowe – wyłącznie na określone okazje

Jakiś czas temu w niektórych sklepach motoryzacyjnych pojawiły się opaski śniegowe wykonywane całkowicie lub częściowo z plastiku. Na każde koło osi napędowej zakłada się jeden zestaw takich opasek, które w istocie są niemalże zwykłymi opaskami zaciskowymi, częściowo wyprofilowanymi dla ułatwienia poruszania się pojazdu po śniegu czy lodzie. Producenci tych opasek z reguły informują, że jest to rozwiązanie jedynie doraźne i przeznaczone raczej do równego podłoża. I faktycznie, nie tylko dłuższa trasa, ale nawet krótki fragment drogi może okazać się dla tych opasek zbyt dużym wyzwaniem.

Wadą opasek śniegowych jest z całą pewnością ich bardzo niska trwałość i wysoce ograniczone możliwości stosowania. Do zalet można natomiast zaliczyć znikomą wagę i łatwość montażu.

Łańcuchy w sprayu – bardziej ciekawostka niż realne wsparcie

Na koniec wynalazek, w który aż trudno czasem uwierzyć – łańcuchy w sprayu, czyli preparat nakładany na część jezdną opony, który ma działać podobnie, jak omawiane wyżej rozwiązania. Łańcuchy w sprayu dostępne są w niewielkich opakowaniach, które swobodnie zmieszczą się w skrytce pod deską rozdzielczą czy w torbie podróżnej. Ich użycie jest bardzo proste:

  • wstrząśnijcie mocno pojemnikiem,
  • nałóżcie warstwę preparatu na część jezdną opony,
  • odczekajcie parę minut.

Niestety, opinie co do skuteczności łańcuchów w sprayu nie są zbyt dobre. Niektórzy kierowcy widzą w nich pewną jakość, ale większość uznaje to rozwiązanie wyłącznie jako ciekawostkę, której można użyć, kiedy nic innego nie ma pod ręką.


Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny łańcuchów śniegowych w naszej ofercie!

Komentarze

Opinia
Mirek
,
03.03.2020
Odpowiedz
Według mojej opinii na większości polskich drogach łańcuchy to przeżytek. Polacy widzą już tylko śnieg tylko w górach, a i tam drogi są zawsze odśnieżone zasolone itp. Osobiście liczę, że zima jeszcze wróci i informacje tu pozyskane okażą się pomocne. Ogólnie brawa dla pana Dominika autora niektórych artykułów są naprawdę bardzo ciekawe i można sporo się dowiedzieć. Oby tak dalej

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.