Kupowanie części samochodowych do aut grupy VAG z użyciem kodów PR. Jak możecie to u nas zrobić?

Data:

Gdy dochodzi do awarii lub nadmiernego zużycia elementów eksploatacyjnych, pojawia się konieczność wymiany określonej części na nową. Najlepszą opcją jest tu, rzecz jasna, wymiana 1:1, czyli zużytej części na identyczną, ale nową. Skąd jednak wziąć pewność, po jaką część sięgnąć, aby odpowiadała wskazaniom producenta samochodu? W przypadku aut z grupy VAG możecie posłużyć się w tym celu kodami PR.

Problem z doborem części zamiennych znany jest chyba wszystkim właścicielom samochodów. Przy tak dużej liczbie i różnorodności modeli nietrudno o pomyłkę. Może się więc łatwo okazać, ze zamówiona część zupełnie nie pasuje do Waszego samochodu lub też pozornie pasuje, a mimo to nie spełnia wymagań producenta (co przekłada się na jej działanie i współpracę z pozostałymi elementami). Dlatego właśnie tak ważna jest wiedza na temat części zamontowanych w Waszych autach fabrycznie oraz o swoistych widełkach, w jakich możecie się poruszać podczas wyboru ich zamienników. Jak problem ten rozwiązała grupa VAG?

Czym są i do czego służą kody wyposażenia PR w samochodach grupy VAG?

Różni producenci w różny sposób starają się rozwiązać problem doboru części zamiennych. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Ciekawy i dość oryginalny sposób na to znalazła grupa VAG (Volkswagen Aktiengesellschaft), właściciel takich marek samochodowych, jak:

W samochodach tych marek możecie znaleźć informacje na temat części, jakie zostały użyte w oryginalnej, fabrycznej konstrukcji i na jakie należałoby je wymieniać, aby zachować spójność działania wszystkich układów, a także by te prawidłowo spełniały swoją rolę. Informacje te w autach z grupy VAG zostały ukryte w postaci tzw. kodów wyposażenia samochodu lub też w skrócie – kodów PR. Każdy taki kod PR składa się z ciągu trzech znaków (cyfr i liter), np.:

  • I12
  • DK7
  • V1P
  • TR1
  • I8E
  • 8ZQ
  • UC5

Każdy kod oznacza określoną część. Jego zadaniem jest podpowiedzieć właścicielowi pojazdu lub też pracującemu nad nim mechanikowi, jakiego rozwiązania użyto w danym układzie i na jaką częścią należałoby zużyty lub uszkodzony element zastąpić. Wskazania zamieszczone w kodzie wyposażenia są wystarczająco precyzyjne, jednak na tyle ogólne, aby właściciel auta mógł swobodnie dokonywać wyboru, jakiej marki ma być to część, jaka powinna być jej jakość oraz czy powinna posiadać jakieś dodatkowe ulepszenia.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

Gdzie szukać i jak odczytywać kody PR w Volkswagenie, Audi, Skodzie czy Seacie?

Kody PR, inaczej kody wyposażenia samochodu, znajdziecie w co najmniej dwóch miejscach. Bez względu na model posiadanego auta, jeśli tylko zostało ono opisane za pomocą takich właśnie kodów, powinniście szukać ich w:

  • książeczce serwisowej – z reguły na pierwszej stronie, po otwarciu książeczki, znajdziecie tzw. vehicle identification sticker, czyli naklejkę identyfikacyjną samochodu. Na niej umieszczono wszystkie najważniejsze informacje o samochodzie, w tym również kody PR.
  • we wnęce koła zapasowego – otwórzcie bagażnik, uchylcie pokrywę maskującą (dolna płyta bagażnika) i odsłońcie wnękę koła zapasowego. Na jej bocznej ściance powinna znajdować się tabliczka lub naklejka zawierająca te same informacje, co vehicle identification sticker z książeczki serwisowej. Będą tam również kody wyposażenia do Waszego auta.

A jak odczytywać kody PR? Tu najprostszym sposobem będzie posłużenie się jednym z dekoderów wyposażenia samochodów grupy VAG. Dekodery te dostępne są w internecie, a korzystanie z nich jest całkowicie darmowe. Wystarczy wpisać interesujący Was kod we wskazane miejsce, a dekoder wyjaśni Wam, o jaką dokładnie część chodzi.

W jaki sposób możecie kupować części zamienne w Iparts.pl z użyciem kodów PR?

To jest jeszcze prostsze, niż korzystanie ze wspomnianych dekoderów. Jeśli posiadacie kod PR części, która Was interesuje, wystarczy, że skontaktujecie się z jednym z naszych doradców klienta (telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem komunikatora) i podacie mu tenże kod. My zajmiemy się całą resztą. Nie tylko bowiem otrzymacie odpowiedź, jaka część kryje się pod danym kodem, ale też propozycję zamienników spełniających wszystkie wymagania producenta. Wam pozostanie już tylko wybór spośród naszych propozycji.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.