Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Keyless system, czyli otwieranie i uruchamianie samochodu bez kluczyków. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Producenci aut z całego świata prześcigają się w tworzeniu mających nas zainteresować rozwiązań. Dołożenie do oferty czegoś, co skłoni nas do wyboru właśnie ich samochodu, to istota ich codziennej pracy. Czasem jednak zdarza im się stworzyć rozwiązanie, które może sprawić nam równie wiele problemów, co przynieść udogodnień. Właśnie coś takiego zdarzyło się w przypadku systemu Keyless, czyli bezkluczykowego, elektronicznego dostępu do samochodu.

System Keyless Go i Keyless Entry w samochodzie - jak działają i czy są bezpieczne

W jakim celu powstał system Keyless Entry Go? Jak zmienił dotychczasowe przyzwyczajenia kierowców?

System bezkluczykowego, elektronicznego dostępu i uruchamiania samochodu Keyless powstał wyłącznie w jednym celu – jego zadaniem jest zwiększenie komfortu użytkowania pojazdu prze kierowcę. Stąd też Keyless zaliczany jest do tzw. systemów komfortowych. Mówiąc wprost – system Keyless ma zwyczajnie ułatwiać i uprzyjemniać nam wszystkim korzystanie z samochodów, a robi to poprzez zniesienie potrzeby używania standardowych kluczyków, czy to do otwierania drzwi (łącznie z bagażnikiem), czy do uruchamiania silnika.

System Keyless nie oznacza wprawdzie rezygnacji z kluczyków (klasyczne klucze z tzw. bródką nadal wchodzą w jego skład), jednak główną rolę pełni tu dość rozbudowany system Passive Entry/Go, który odpowiada za blokowanie i odblokowywanie pojazdu, tak jak i za jego uruchomienie oraz wyłączenie silnika. Samo posiadanie kluczyka z zamontowanym w nim nadajnikiem wystarczy, aby po zbliżeniu się do samochodu system rozpoznał kierowcę i umożliwił mu otwarcie, a następnie uruchomienie auta. Nie ma potrzeby nie tylko umieszczania kluczyka w zamku czy w stacyjce, ale taż nawet naciskania przycisków na pilocie. To ogromne ułatwienie wymagało jednak dość sporej rozbudowy standardowego zamka centralnego o kilka systemowych komponentów. Jakich?

W jaki sposób standardowy zamek centralny zamieniono w system Keyless? Jak bardzo go rozbudowano?

System bezklucztkowego dostępu do samochodu bez względu na producenta posiada ten sam schemat budowy i działania. Są to systemy bazujące na standardowych zamkach centralnych używanych w pojazdach samochodowych od dość dawna. Jednak aby taki standardowy zamek centralny mógł stać się systemem Keyless, musi zostać rozbudowany o następujące elementy:

  • Sterownik – centralny sterownik systemów komfortu, w fabrycznej wersji odpowiadający nie tylko za system Keyless, ale również m. in. za immobilizer, system kontroli ciśnienia w oponach czy alarm.
  • Nadajnik ID – nadajnik identyfikacyjny umieszczony w kluczyku bezprzewodowym odpowiadający za uruchamianie całego spektrum funkcji biernych. Połączenie zwykłego pilota z nadajnikiem pozwalającym zidentyfikować kierowcę.
  • Moduły elektroniczne klamek drzwi – odpowiadają za rozpoznanie zbliżającego się kierowcy, a także za otwarcie oraz zamknięcie drzwi.
  • Zestaw anten znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz pojazdu – odbierają sygnały z nadajnika ID, każda we własnej strefie pojazdu.

W systemy Keyless samochody wyposażane są przede wszystkim fabrycznie, jednak kierowcy poszukujący zapewnianego przez nie komfortu mogą zainstalować je w swoich autach samodzielnie. System takie jest wprawdzie (jak widać) dość złożony i jego założenie wymaga niemało pracy, jednak czego nie robi się dla większej wygody?

Czy system Keyless jest bezpieczny? Jak ustrzec się przed kradzieżą „na walizkę”?

Posiadanie w swoim aucie bezkluczykowego systemu Keyless to bez wątpienia spora wygoda i powiew prawdziwej nowoczesności. Jest to kolejne rozwiązanie, które sprawia, że kierowca czuje się, jakby zamiast do samochodu, wsiadał do promu kosmicznego. Jednak nowoczesność tego systemu stanowi też jego największą słabość, którą to słabość bardzo szybko wykryli złodzieje samochodów.

Stworzona przez nich, słynna już metoda „na walizkę” przewiduje użycie specjalnego urządzenia przechwytującego sygnał nadajnika identyfikacyjnego systemu Keyless, wzmocnienie go i przekazanie złodziejowi oczekującemu w pobliżu samochodu. System rozpoznaje sygnał i otwiera zamki, a nawet pozwala uruchomić silnik. Wszystko to w momencie, gdy właściciel auta spokojnie robi zakupy w sklepie lub odpoczywa we własnym domu.

Bardzo szybko jednak pojawiły się rozwiązania mające blokować sygnał z nadajnika i uniemożliwiać ich przechwycenie. Wśród nich warto wymienić:

  • zwykłe metalowe pudełko, w którym kierowca zamyka kluczyki na noc,
  • specjalne etui blokujące sygnał nadajnika ID,
  • nakładka na baterię z czujnikiem drgań, odcinająca zasilanie nadajnika w sytuacji, kiedy kierowca znajduje się z dala od auta.

Ostatnio pojawiła się jednak nadzieja dla wszystkich fanów systemu Keyless, którzy nie chcą polegać jedynie na tego typu środkach zaradczych. Powstał już pierwszy system bezkluczykowy, który jest (jak na razie) całkowicie odporny na opisaną wyżej metodę kradzieży poprzez przechwycenie sygnału. Być może już wkrótce rozwiązanie to zostanie wykorzystane powszechnie we wszystkich autach z systemem Keyless.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
1 komentarz
I kluczowe stwierdzenie do tego bezkluczykowego systemu "jak na razie" odporny na obecne metody kradzieży. Jednak wydaję mi się, że złodzieje, też nie próżnują i na pewno już pracują nad tym jak obejść te zabezpieczenia. Nie twierdzę, że system keyless jest zły, ale jednak nie mialbym chyba odwagi, dla tego minimalnie większego komfortu narażać się na utratę auta.

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze