Jakie możliwości oferuje nam Traffic Sign Recognition? W jaki sposób funkcjonuje system rozpoznawania znaków drogowych?

Data:

Czym jest i jak działa system rozpoznawania znaków drogowych TSR?

Traffic Sign Recognition System, powszechnie występujący pod skrótem TSR, a w Polsce znany również jako System Rozpoznawania Znaków Drogowych, to rozwiązanie spełniające jedną podstawową funkcję – jego zadaniem jest rozpoznawanie mijanych przez auto znaków drogowych i informowanie kierowcy o ich obecności. Informacje te system TSR przekazuje w formie zależnej od swojego zaawansowania i możliwości technicznych. Zwykle są to ostrzeżenia i komunikaty wyświetlane na desce rozdzielczej, jednak sam sposób ich prezentacji, pojawiania się, a nawet ilości, zależy od wspomnianych już czynników.

Traffic Sign Recognition System – wyjaśnia ekspert naszego sklepu motoryzacyjnego iParts.pl – działa w oparciu o dane zbierane na bieżąco przez dwa urządzenia. W wersjach mniej zaawansowanych urządzeniem służącym do odczytywania znaków drogowych jest kamera zamontowana w przedniej części pojazdu (najczęściej jest to kamera umieszczona na tylnej stronie lusterka wstecznego). Nowocześniejsze i bardziej zaawansowane systemy rozpoznawania znaków drogowych korzystają dodatkowo z pomocy nawigacji GPS. Wszelkie komunikaty wyświetlane kierowcy powstają dopiero po zestawieniu danych zebranych przez kamerę z informacjami pochodzącymi z nawigacji.

Jak doszło do powstania systemu Traffic Sign Recognition?

Można powiedzieć, że wprowadzenie na wyposażenie pojazdów systemu rozpoznawania znaków drogowych było oczywistą konsekwencję zmian, jakie zachodziły i nadal zachodzą w motoryzacji. Przyczyn do powstania TSR było kilka, do najważniejszych należy jednak zaliczyć:

  • Dążenie największych koncernów motoryzacyjnych do stworzenia całościowego systemu kontroli prędkości (Speed Assist Systems), który miałby wyraźnie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach przy jednoczesnej poprawie komfortu jazdy i odciążenia kierowcy od konieczności stałej kontroli nad każdym jej aspektem.
  • Obecność stosowanych już z powodzeniem urządzeń oraz innych samochodowych systemów elektronicznych, takich jak kamery wideo o bardzo dużej rozdzielczości czy mniej lub bardziej zaawansowane tempomaty (CCS i ACC).

Wykorzystanie kamery współpracującej z asystentem pasa ruchu czy systemu ostrzegającego o ryzyku najechania na poprzedzający pojazd było naturalnym rozwiązaniem dla twórców systemu TSR. Skalibrowanie całej elektroniki w ten sposób, by mogła ona odczytywać i rozpoznawać znaki drogowe również nie stanowiło szczególnego wyzwania. W efekcie otrzymaliśmy rozwiązanie, które już dziś stało się niemal standardem w autach produkowanych po 2018 roku. Co ciekawe, opracowywane właśnie nowe standardy dla samochodów poruszających się po drogach Unii Europejskiej zakładają, że każde auto wyprodukowane po 2022 roku będzie musiało być wyposażone w Intelligent Speed Assistance, którego częścią będzie stale rozwijany TSR.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Co potrafią starsze i nowsze wersje systemu Traffic Sign Recognition?

W pierwszych, tych mniej zaawansowanych wersjach systemu, TSR opierający się wyłącznie na pracy kamery potrafił skutecznie rozpoznawać znaki drogowe znajdujące się na pokonywanej przez kierowcę drodze, odczytywać je i informować o nich za pomocą czarno-białego lub kolorowego wyświetlacza. Niestety, ograniczenie się do samej tylko kamery skutkuje do dziś różnego rodzaju błędami. System może np. nieprawidłowo odczytać i pokazać kierowcy znak informujący o limicie prędkości i z całą pewnością nie poinformuje go o zmianie limitu prędkości po minięciu skrzyżowania. W systemach TSR współpracujących z nawigacją wygląda to dużo lepiej.

Najbardziej zaawansowane obecnie systemy Traffic Sign Recognition współpracujące z GPS potrafią naprawdę sporo. Dzięki nim kierowca dowie się o:

  • wszystkich ograniczeniach prędkości,
  • strefie ograniczenia prędkości,
  • zakazie wyprzedzania,
  • odwołaniu zakazu wyprzedzania,
  • odwołaniu wszystkich zakazów.

Niektóre systemy potrafią również interpretować tabliczki umieszczane pod znakami i dostosowywać do nich sposób wyświetlania informacji – np. przy znaku ograniczenia prędkości jedynie na śliskiej nawierzchni, jeśli czujniki wykryją opady deszczu, system TSR poinformuje kierowcę o ograniczeniu stosownym do stanu aktualnego.

Jest to oczywiście dopiero początek rozwoju systemów Traffic Sign Recognition i należy się spodziewać, że za kilka lat zaskoczą nas jeszcze bardziej zdumiewającymi możliwościami.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.