Jaki podnośnik samochodowy wybrać? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje podnośników przeznaczonych do garażu?

Data:

Nie ważne, czy jesteście zapalonymi miłośnikami motoryzacji, którzy chcą przy swoich autach jak najwięcej robić samodzielnie, czy też na co dzień ograniczacie się wyłącznie do roli kierowcy – w obu przypadkach potrzebujecie dobrego, solidnego podnośnika. Jakiego konkretnie?

W mało której kategorii związanej z motoryzacją występuje tak ogromny rozstrzał jakościowy, cenowy i technologiczny, jak w przypadku podnośników samochodowych. W zależności od tego, kogo zapytalibyście o podnośnik do samochodu, otrzymalibyście różne odpowiedzi. Dla przeciętnego kierowcy podnośnik to małe, przewożone często w bagażniku urządzenie, służące do nieznacznego uniesienia samochodu – na tyle, aby możliwa była np. swobodna wymiana koła. Dla mechanika z kolei podnośnik to solidna i rozbudowana konstrukcja pozwalająca wywindować auto do wysokości nawet 190 cm. Oba podnośniki dzieli przepaść pod każdym względem, ale też oba mają nieco inne przeznaczenie. Jakie? Kto i w jaki sposób powinien ich używać?

Do czego służy prosty, ręczny podnośnik samochodowy. W jaki sposób możecie go używać, a czego nigdy nie powinniście z nim robić?

Małe, ręczne podnośniki to podstawa wyposażenia każdego garażu. To element niezbędnika kierowcy, bez którego trudno wyobrazić sobie normalną eksploatację samochodu i który warto mieć zawsze przy sobie – zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów. Współczesne podnośniki dzielimy na dwie podstawowe grupy:

  • podnośniki słupkowe – (np. podnośnik słupkowy NEO 2T) proste, tanie i zajmujące niewiele miejsca urządzenia, które z pewnością sprawdzą się w każdym garażu;
  • podnośniki niskoprofilowe – (np. niskoprofilowy podnośnik samochodowy Yato 2T) bardziej zaawansowane wersje zwykłych podnośników słupkowych, bardziej komfortowe w użyciu, jednak z reguły droższe.

Zadaniem każdego z tych podnośników jest uniesienie samochodu na niewielką wysokość – od kilku do kilkudziesięciu (z reguły ok. 40 cm) – co pozwala przeprowadzić podstawowe prace w obrębie podwozia. Ale uwaga! Same te podnośniki służą jedynie do podnoszenia auta, nie zaś do utrzymywania go przez dłuższy czas na wybranej wysokości. Unikajcie prowadzenia prac przy zawieszeniu, gdy auto wspiera się na samym podnośniku. Od tego mamy innego rodzaju akcesoria warsztatowe, o czym przeczytacie więcej w naszym poradniku „Bez podnośnika nie ma mechanika, czyli najprostsze sposoby na podniesienie auta i podstawowe prace przy zawieszeniu oraz innych elementach podwozia”.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny podnośników samochodowych w naszej ofercie!

Na jaki podnośnik warto się zdecydować? Jak dobrać podnośnik odpowiedni do Waszych potrzeb?

Zastanawiając się nad wyborem zwykłego, małego podnośnika, powinniście przede wszystkim wziąć pod uwagę Wasze codzienne potrzeby. Każdy z wymienionych wyżej typów podnośnika posiada nieco inną charakterystykę, a dodatkowo w obrębie obu tych kategorii występują naprawdę spore różnice. Czym powinniście się więc kierować przy zakupie takiego podnośnika?

  1. Udźwigiem – pierwszą i najbardziej rozpoznawalną charakterystyką każdego podnośnika ręcznego jest jego udźwig. Dla aut osobowych przewidziane są podnośniki o udźwigu od 1,5 tony do 3 ton włącznie. Podnośniki o udźwigu powyżej 3 ton przeznaczone są już do samochodów dostawczych, a jeszcze mocniejsze do ciężarowych.
  2. Jakością i solidnością wykonania – możecie zestawić ze sobą dwa różne podnośniki o tym samym udźwigu i już na pierwszy rzut oka zobaczyć różnicę w ich budowie. Jeśli więc tylko cena nie będzie dla Was stanowić poważnej zapory, w przykładowym podnośniku niskoprofilowym zawsze zwracajcie uwagę na grubość profili oraz szerokość i masywność kółek. W trzeciej kolejności zwróćcie uwagę również na sam mechanizm, czy jego obsługa jest dostatecznie prosta i komfortowa.
  3. Ceną – ta zawsze będzie rozróżniać poszczególne marki i nigdy, przynajmniej nie na iParts.pl, nie jest dziełem przypadku. Zawsze bowiem dobieramy takie produkty do naszej oferty, aby ich cena odzwierciedlała jakość oraz idącą za nią trwałość. Tak samo jest również w przypadku naszych podnośników samochodowych.

Wybierając dla siebie podnośnik, pamiętajcie również o tym, iż jest to urządzenie, które przy prawidłowej eksploatacji (o ile nie kierowaliście się przy jego wyborze jedynie najniższą ceną) posłuży Wam przez wiele długich lat. Jest to z reguły urządzenie znacznie bardziej żywotne, niż współczesne samochody, stąd zapewne skorzystacie z niego przy więcej niż jednym modelu auta. Dlatego też wybierając dla siebie podnośnik, weźcie pod uwagę fakt, iż Wasze kolejne auto może mieć inne gabaryty i inną masę, niż to obecne. Warto dopłacić tych parę złotych do podnośnika radzącego sobie z 3 tonami (obecnie nie ma na rynku cięższych aut osobowych), niż za kilka lat kupować następny.

Po które modele podnośników warto sięgnąć, gdy ma się do wydania kilka tysięcy złotych?

Opisane wyżej podnośniki, to wersje ręczne (lub w większości ręczne), niewielkie i posiadające sporo ograniczeń. Nie są rozwiązaniem wystarczającym dla bardziej zaawansowanych pasjonatów motoryzacji czy dla profesjonalistów. Jakiego rodzaju urządzeń ta właśnie grupa powinna używać? Przede wszystkim podnośników hydraulicznych, jedno- lub dwukolumnowych, a oprócz tego podnośników nożycowych w wersji montowanej na stałe do podłoża lub też w wersji mobilnej. Tego typu sprzęt to już jednak wydatek rzędu od 3-4 tys. zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy za niektóre marki. I o ile te tańsze podnośniki coraz częściej trafiają w ręce zwykłych pasjonatów, o tyle te najdroższe nawet w profesjonalnych warsztatach są nadal rzadkością.


Komentarze

Podnosnik
Franek77
,
24.02.2022
Odpowiedz
Ja jak narazie mam podnosnik slupkowy i taki mi na te chwile calkowicie wystarcza może, z czasem kupie niskoprofilowy ale, na razie nie planuje jak jestem zadowolony z tego prostego.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.