Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak zamienić fabryczny dolot powietrza na jego sportową wersję z filtrem stożkowym?

Wszelkiego rodzaju sportowe ulepszenia instalowane w seryjnie produkowanych samochodach to niezwykle modne, ale nie zawsze potrzebne rozwiązania. W niektórych sytuacjach ich instalacja niewiele zmieni, a może nawet pogorszyć osiągi naszego auta. Tak może być chociażby w przypadku sportowego dolotu z filtrem stożkowym. Jak uniknąć tego typu komplikacji?

Jak zamienić fabryczny dolot powietrza na jego sportową wersję z filtrem stożkowym?

Funkcja i znaczenie układu dolotowego

Układ dolotowy to jeden z prostszych, ale również niezwykle istotnych układów samochodowych. Jego zadaniem jest dostarczanie do silnika odpowiednich ilości powietrza, które wraz z paliwem utworzy mieszankę paliwowo-powietrzną. Oryginalne układy dolotowe, w które wyposażane są seryjnie produkowane auta, obliczone są na optymalne osiągi oraz zapewnieni komfortu jazdy. Układ taki posiada skrzynkę z zamkniętym w niej filtrem powietrza, umieszczonym zwykle mniej więcej w połowie jego długości. Między innymi z tego powodu za pośrednictwem seryjnego układu dolotu do silnika trafia nieco mniej powietrza, niż by mogło, za to układ taki nie generuje np. nadmiernego hałasu, który w czasie dłuższej jazdy mógłby być dla kierowcy i jego pasażerów zwyczajnie uciążliwy.

Wymiana fabrycznego układu dolotowego na sportowy ma znieść to ograniczenie i sprawić, że silnik zasilony zostanie większą ilością powietrza. Większa ilość powietrza zwiększy spalanie paliwa, ale jednocześnie podniesie ciśnienie w cylindrze i sprawi, że moment obrotowy silnika wzrośnie. Taka modyfikacja ma na celu zwiększenie mocy i dynamiki samochodu. W rzeczywistości jednak nie zawsze przyniesie zauważalne efekty i wymierne korzyści.

Demontaż fabrycznego dolotu powietrza

Decydując się na sportowy dolot powietrza z filtrem stożkowym, zasadniczo mamy do wyboru jego dwa podstawowe rodzaje – dolot krótki oraz dolot długi. Różnica pomiędzy nimi, jak sama nazwa wskazuje, polega przede wszystkim na długości całkowitej układu.

Bez względu na to, na jaki typ układu się zdecydujemy, jego instalację musimy rozpocząć od wymontowania oryginalnego dolotu. Zadanie to z reguły jest bardzo proste i możliwe do wykonania całkowicie samodzielnie. Do odkręcenia wszystkich śrub i obejm w większości konstrukcji wystarczy nam śrubokręt oraz nasadowa dziesiątka. Całość pracy nie powinna zająć nam więcej niż 15 minut. Montaż nowego, sportowego dolotu również nie jest szczególnie skomplikowany, choć tu już wiele zależy od tego, czy będzie to dolot długi, czy krótki.

Instalacja długiego i krótkiego sportowego dolotu

Profesjonalny, dedykowany zestaw sportowego układu dolotowego powinien zawierać wszystkie niezbędne do jego instalacji elementy. Zakładając krótki dolot, znajdziemy w takim zestawie m. in. silikonowy kołnierz, opaski zaciskowe i blaszki mocujące całą konstrukcję do silnika. Montaż całego zestawu również nie zajmie nam więcej niż 15 minut. W przypadku dolotu krótkiego musimy jednak pamiętać również o specjalnej osłonie, która osłoni filtr stożkowy przed gorącym powietrzem wydmuchiwany przez wentylator chłodnicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ wzrost efektywności dolotu będzie miał miejsce jedynie wówczas, gdy dostarczane przez niego powietrze będzie miało jak najniższą temperaturę (im niższa temperatura powietrza, tym wyższa jest jego gęstość). Brak takiej osłony może sprawić, że modyfikacja dolotu nie przyniesie żadnych korzyści.

W przypadku montażu długiego dolotu czeka nas nieco więcej pracy. W niektórych modelach aut konieczne będzie odkręcenia koła i zdjęcie nadkola. Dłuższy dolot sprawia, że filtr wyprowadzany jest z komory silnika (znajduje się w okolicach nadkola), przez co w sposób naturalny trafia do niego powietrze o niższej temperaturze. Niestety położenie filtra w okresie jesienno-wiosennym naraża go na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także kontakt z solą czy piaskiem. Dlatego na ten czas warto skrócić długość układu i zminimalizować do długości, jaką osiąga typowy krótki dolot.

Popularne z kategorii Silnik

Filtr oleju FILTRON OE 673
16,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 650/1
16,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 667/1
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 648/6
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OP 575
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr powietrza FILTRON AP 139/2
30,00 zł
4.8 (104 ocen)
Silnik w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Silnik pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Silnik
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
2 komentarze
Na poczatku wymieniłem filtr, ale nie przyniosło to efektu. Dopiero wymiana całego układu dolotowego przyniosła znaczny wzrost mocy.
przydatny artykuł, nie wiedziałem o wielu interesujących rzeczach

Powiązane artykuły

Zapiekające się pierścienie tłokowe w silnikach 1.6 MPI. Możliwa przyczyna dużego poboru oleju

Zapiekające się pierścienie tłokowe w silnikach 1.6 MPI? To może być przyczyną zwiększonego poboru oleju samochodowego

Zwiększony pobór oleju przez dany silnik nie brzmi jak poważny problem, ale czasem może stać się prawdziwym utrapieniem. Mamy na rynku silniki – jak 1.6 MPI – w których utrapienie to jest niemal gwarantowane, a przyczyny tego zjawiska są więcej niż oczywiste.

czytaj więcej >
Jakie są wady i zalety silników Wankla? Skąd wzięły się mity dotyczące tych niezwykłych jednostek napędowych?

Jakie są wady i zalety silników Wankla? Skąd wzięły się mity dotyczące tych niezwykłych jednostek napędowych?

Wykorzystywany głównie w Mazdach silnik Wankla nie ma najlepszej opinii. Z tego też powodu kolejne modele Mazdy RX mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. Czy słusznie? Skąd biorą się mity na temat silnika Wankla? Jak należy do nich podchodzić?

czytaj więcej >
Płukanie silnika, a branie oleju. Jak płukanka wpływa na pobór oleju?

Płukanie silnika a branie oleju. W jaki sposób taka płukanka do silnika wpływa na pobór oleju?

Słyszeliście zapewne o tym, że płukanie silnika może być niebezpieczne? Kiedyś na francuskim dworze za niebezpieczną uważano kąpiel częstszą niż raz w roku. Z płukaniem silnika jest tak samo. Jeśli ktoś boi się przepłukać swój silnik przy okazji wymiany oleju, bo po takim płukaniu zwiększy się zużycie tegoż oleju, ustawia się w jednym szeregu z ludźmi, obok których lepiej zbyt blisko nie stawać. Jaka jest prawda o tym płukaniu silnika?

czytaj więcej >
Co zrobić gdy silnik spala olej? Jak rozpoznać usterkę?

Co zrobić, gdy silnik spala olej? Jak rozpoznać taką usterkę i jak postępować, gdy już do niej dojdzie?

Zaczynacie podejrzewać lub wręcz macie pewność, że Wasze auto spala olej w nadmiernej ilości? Zastanawiacie się, co zrobić, aby ten zwiększony pobór oleju jakoś ograniczyć? Rozwiązanie problemu zależy od jego przyczyn, o ile problem ten faktycznie występuje. Ale po kolei.

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze