Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak w ciągu kilku godzin przywrócić dawny blask starej skórzanej tapicerce samochodowej?

Skórzana tapicerka w samochodzie od zawsze była wyznacznikiem luksusu. Naturalna skóra ma mnóstwo zalet i tylko jedną wadę – nie jest niezniszczalna. Z czasem więc na fotelach i innych elementach pojawią się pęknięcia i przetarcia typowe dla starzejącej się, mocno eksploatowanej skóry. Na szczęście wszystkie te uszkodzenia naprawić można stosunkowo łatwo i przede wszystkim niewielkim nakładem finansowym.

Renowacja skórzanej tapicerki samochodowej - krok po kroku

Samodzielna renowacja skórzanej tapicerki łatwiejsza niż myślisz

Kierowcy posiadający kilkunastoletnie lub nawet jedynie kilkuletnie auta, w których skórzana tapicerka nosi już wyraźne oznaki zużycia, zwykle nie podejmują żadnych kroków w kierunku poprawy jej stanu. Większość z nich wychodzi z założenia, że jej naprawa pochłonie ogromne środki finansowe lub że ostateczny efekt i tak okaże się mocno niezadowalający. Owszem, odnowienie skórzanej tapicerki samochodowej wykonane przez profesjonalnego tapicera to koszt co najmniej kilkuset złotych, jednak jeśli zdecydujemy się całość pracy wykonać samodzielnie, jedynym wydatkiem będzie zestaw środków do czyszczenia i renowacji, który w całości wyniesie nas ok. 1/3 tego, co musielibyśmy zostawić w warsztacie. Musimy jednak pamiętać, że renowacja skórzanej tapicerki wymaga czasu i cierpliwości. Osoby, które robią to po raz pierwszy, powinny zarezerwować sobie na to cały dzień.

Czyszczenie tapicerki przy użyciu prostego zestawu środków do skóry

Dostępne w internetowych sklepach motoryzacyjnych pianki do czyszczenia skóry lub ściereczki do skóry doskonale sprawdzają się jako stosowane regularnie środku utrzymujące czystość i chroniące m. in. przed szkodliwymi promieniami UV. Jeśli jednak tapicerka wymaga głębokiej renowacji, przydadzą nam się również środki takie jak: benzyna ekstrakcyjna (lub specjalna benzyna do skóry), rozpuszczalnik GLD, farba do skóry oraz utrwalacz. Przydatny może się również okazać klej do łączenia pęknięć i skóra w płynie. Oprócz tego będzie nam potrzebna szczotka z miękkim włosiem, miękkie szmatki, gąbka malarska o małych porach oraz papier ścierny na gąbce.

Pracę zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia tapicerki. Do tego możemy użyć wspominanej pianki do czyszczenia skóry i szczotki z miękkim włosiem (z miękkim, aby nie przetrzeć szwów). Usunięcie brudu to jedno, ale aby móc odmalować skórę, musimy ją najpierw porządnie wytrawić, czyli usunąć cały pot i tłuszcz, który wsiąknął w tapicerkę przez lata używania. Skórę wytrawiamy benzyną ekstrakcyjną i miękką szmatką, dokładnie i kilkukrotnie przecierając każdą powierzchnię. Benzyna ekstrakcyjna lub benzyna do odtłuszczania skóry sprawdza się doskonale w przypadku jednolitych powierzchnie, jednak tapicerka dziurkowana wymaga już specjalnych preparatów octowych, które skutecznie zmieniają pH tego typu skóry.

Szlifowanie i malowanie z efektem utrwalenia środkiem konserwującym

Po oczyszczeniu i odłuszczeniu skórzanej tapicerki, przystępujemy do jej szlifowania z użyciem papieru ściernego na gąbce, czyli tzw. pada szlifującego. Papier taki jest często używany do renowacji skórzanej tapicerki i można go znaleźć w komplecie zestawu renowacyjnego.

Skórę szlifujemy ostrożnie, aby nie przetrzeć nici, do momentu, w którym jej powierzchnia stanie się gładka i znikną wyraźne granice pomiędzy przetarciami a starą farbą. Zeszlifowaną skórę przecieramy rozpuszczalnikiem GLD (zmiękcza starą farbę i usuwa stare impregnaty) i przystępujemy do jej malowania.

Tapicerkę malujemy przy użyciu specjalnej, drobno porowatej gąbki, która powinna być dołączona do farby. Nakładamy co najmniej dwie warstwy – pierwszą wyłącznie na miejsca, w których powstały wyraźne przetarcia, i drugą, wyrównującą całość. Im mniej warstw farby położymy, tym lepiej, jednak musi ona dobrze pokrywać całą tapicerkę. Kiedy farba wyschnie, na koniec nakładamy na skórę tzw. utrwalacz, czyli środek konserwujący. I choć całość pracy pochłonie kilka ładnych godzin, efekt będzie oszałamiający – stara skórzana tapicerka odzyska swój pierwotny blask, przypominając zupełnie nową powłokę.

Interesuję się motoryzacją od dziecka. Ta pasja w połączeniu z wykształceniem umiejscowiła mnie tam, gdzie znajduję się obecnie. To daje mi szansę rozwoju i dzielenia sę swoją wiedzą z szerokim gronem Użytkowników.
1 komentarz
Długo biłem się z myślami, czy samemu zregenerować skórę czy też oddać ją do detailingu. Ostatecznie kupiłem droższe kosmetyki i wykonałem ją samemu. Efekt - nieziemski. Co prawda zeszło nieco dłużej ale było warto.

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze