Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak samodzielnie zabezpieczyć karoserię samochodu przed zimą? 4 kroki do doskonałej ochrony lakieru

W krajach o suchym, ciepłym klimacie, kierowcy praktycznie nie muszą w ogóle przejmować się stanem karoserii w swoich autach. W Polsce, gdzie wilgoć atakuje nas ze wszystkich stron, kto nie dba o karoserię w swoim samochodzie, ten po paru latach może zajrzeć do komory silnika bez podnoszenia maski. A żadna pora roku tak mocno nie daje w kość karoserii, jak zima. Dlaczego? I czy można jakoś zabezpieczyć lakier przed destruktywnym działaniem wody, soli oraz całej masy zanieczyszczeń?

Jak zabezpieczyć karoserię, lakier samochodu przed zimą?

Dlaczego warto zabezpieczać karoserię przed zimą i jakie opcje są w tym względzie do wyboru?

O samochodach sprowadzanych ze słonecznej Kalifornii mówi się, że w ich przypadku o stan nadwozia nie trzeba się martwić. Suchy, ciepły klimat stanowi najlepszą gwarancję tego, że nie znajdziemy w nich przeżartych przez rdzę blach, nawet jeśli właściciel nie przykładał się specjalnie do pielęgnacji lakieru. W Polsce rzecz ma się zupełnie inaczej. Bez prawidłowej i odpowiednio częstej pielęgnacji lakieru, karoseria bardzo szybko zaczyna być toczona przez rdzę i już po paru latach przypomina bardziej papier, niż blachę. A najgorszym jej wrogiem jest wilgoć występująca w połączeniu z:

  • niską temperaturą,
  • solą,
  • związkami organicznymi,
  • i cała tą chemią, która opada na nasze drogi.

Krótko mówiąc, największym wrogiem karoserii każdego samochodu jest zima. I dlatego właśnie przed zimą należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Rozwiązania są dwa. Możecie więc:

  • oddać auto do firmy zajmującej się profesjonalnym auto detailingiem,
  • samodzielnie zabezpieczyć lakier przed szkodliwym działaniem zimy.

Jeśli postanowicie zawierzyć zajmującym się tym firmom, możecie (a przynajmniej powinniście móc) liczyć na naprawdę dobry i długotrwały efekt, za który jednak przyjdzie Wam niemało zapłacić. A co, jeśli postanowicie zrobić to wszystko sami? Mając do dyspozycji wolny dzień i odpowiednie preparaty, możecie liczyć na naprawdę przyzwoity efekt.

W jaki sposób możecie samodzielnie wykonać pełne zabezpieczenie lakieru w swoich autach?

Prawidłowe zabezpieczenie lakieru w warunkach domowych (czy może raczej garażowych) jest jak najbardziej możliwe. Musicie jednak pamiętać, że stosowana powszechnie, skrócona wersja woskowania samochodu, to zdecydowanie za mało. Zabezpieczając lakier w swoim aucie przed zimą, musicie wykonać następujące czynności:

  1. Dokładnie umyć samochód – chodzi tu o klasyczne, ale bardzo dokładne mycie auta z użyciem:
  2. Usunąć zabrudzenia, które nie poddają się standardowym środkom czyszczącym – w tym celu musicie użyć nieco bardziej specjalistycznego środka, czyli glinki do lakieru, np. naszej glinki do lakieru od K2. Dopiero tzw. glinkowanie pozwala usunąć z lakieru to, co zawsze pozostaje na lakierze mimo najstaranniejszego mycia, a co utrudnia proces zabezpieczania lakieru. Glinka usuwa m.in.:
    • odpryski smoły,
    • opiłki z klocków hamulcowych,
    • soki drzew,
    • resztki pochodzenia organicznego (np. owadów).

Po glinkowaniu karoseria Waszego auta powinna być już naprawdę czysta, jednak nadal nie jest gotowa na położenie wosku. Zanim bowiem przyjdzie pora na wosk, konieczne jest jeszcze:

  1. Odtłuszczenie i dezynfekcja lakieru – tu musicie jednak pamiętać, że nie każdy środek odtłuszczający można bezpiecznie użyć na karoserii. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujecie się na środek w rodzaju T6 Klinet od K2 lub na prosty roztwór alkoholu izopropylowego (rozcieńczony wodą w stosunku 1:1).

Odtłuszczenie karoserii jest warunkiem kluczowym do tego, aby wybrany na zimę wosk związał się z lakierem jak najściślej, maksymalnie wydłużając jego ochronę. Dopiero teraz przychodzi czas na punkt 4 i ostatni, czyli na:

  1. Woskowanie i polerowanie – najlepszym wyborem na zimę są woski syntetyczne, ewentualnie powłoki kwarcowe lub ceramiczne. Przeglądając ofertę wosków od iParts.pl, pamiętajcie o tym, że woski naturalne warto pozostawić raczej na lato, kiedy wymagania wobec ich trwałości są wyraźnie mniejsze.

I to wszystko. Wyczyszczona dokładnie i wywoskowana karoseria Waszego auta będzie chroniona odpowiednio do jakości użytych preparatów. Jeśli wybierzcie naprawdę dobry wosk lub inny rodzaj powłoki ochronnej, powinien Wam zapewnić spokój na ok. 3 miesiące, czyli mniej więcej na czas trwania zimy.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
0 komentarzy

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze