Jak przygotować się do podróży samochodem bez klimatyzacji podczas upału? Garść porad dla posiadaczy aut bez klimatyzacji

Data:

Mając do dyspozycji w miarę nowoczesne, wyposażone w klimatyzację auto, długa wakacyjna podróż nie wydaje się straszna. Co jednak, gdy w największe upały czeka nas długa trasa, a nasz motoryzacyjny klasyk klimatyzacji nie posiada? Jak radzić sobie w takich warunkach?

Klimatyzacja jest standardem we w miarę nowych autach, tak jak standardem jest jej brak w nieco starszych samochodach. Takie klasyki motoryzacji z lat 80. i 90. potrafią być naprawdę doskonałe, jednak jazda nimi w upalne lato może nieźle dokuczyć. Jak radzić sobie w aucie bez klimatyzacji podczas wakacyjnych podróży? Czy w ogóle próbować sobie radzić, czy może zwyczajnie „szarpnąć się” na zamontowanie w nich układu klimatyzacji? Eksperci wydają się być zgodni co do tego, że obecnie instalowanie klimatyzacji w starszych samochodach, w których klimatyzacji tej nie zamontowano fabrycznie, jest rozwiązaniem mocno nieopłacalnym. Koszty takiej operacji będą na tyle duże, iż lepszym rozwiązaniem jest sprzedać auto bez „klimy” i kupić drugie, już z klimatyzacją w komplecie. Opcja dokładania klimatyzacji to rozwiązanie jedynie dla prawdziwych fascynatów konkretnego modelu, którzy gotowi są inwestować w swoje cacko naprawdę spore pieniądze. Cała reszta ma do wyboru – albo zamiana auta na fabrycznie klimatyzowane, albo radzenie sobie z jazdą w upale tzw. „domowymi” sposobami. Co to za sposoby?

Planowanie wakacyjnej podróży samochodem bez klimatyzacji. Co koniecznie powinniście uwzględnić?

Półplandeka CARPASSION L Half

Dłuższe, zwłaszcza te wakacyjne wyjazdy mają to do siebie, iż niemal bez wyjątku są wyjazdami zaplanowanymi. A skoro mieliście możliwość zaplanować sobie całą podróż, powinniście w planach tych przewidzieć również fakt, iż przy nieraz naprawdę wysokich temperaturach przyjdzie Wam poruszać się samochodem bez klimatyzacji. W jaki sposób należałoby ten fakt uwzględnić? Jakie zmiany wprowadzić w poczynionych planach, by cała podróż minęła Wam bezpiecznie i w miarę komfortowo? Z całą pewnością powinniście w nich uwzględnić:

  • godzinę wyjazdu – jeśli w Waszym aucie nie ma „klimy”, a prognozy zapowiadają temperatury grupo powyżej 30℃, najlepszym rozwiązaniem byłaby podróż nocą. Nocna jazda z punktu widzenia temperatur będzie najbardziej komfortowa, choć nie każdy lubi i nie każdy powinien podróżować nocą. Jeśli i Wy zaliczacie się do tej grupy, przełóżcie moment wyjazdu na wczesny świt. O 4 rano latem jest już całkiem jasno, a nadal bardzo przyjemnie. Do momentu, aż zrobi się naprawdę gorąco, powinniście mieć dobrych 6 godzin jazdy;
  • przerwy w podróży – podróżując w upalny dzień autem bez klimatyzacji, koniecznie musicie zaplanować częste postoje. Eksperci radzą, by był to postój co 40-45 minut. Pamiętajcie, że w upale każdy kierowca męczy się szybciej, spada jego koncentracja oraz czas reakcji.

Planowanie wakacyjnego wyjazdu autem bez klimatyzacji pozwoli Wam nie tylko lepiej określić czas dotarcia do celu, ale również lepiej się do tej podróży przygotować. W jaki sposób przygotowania te powinny przebiegać?

Przygotowanie do dłuższej jazdy autem bez klimatyzacji. Na co warto zwrócić uwagę?

Torba termiczna 14 litrów MOBICOOL Sail14

Jako przygotowanie do podróży w upalny dzień samochodem bez klimatyzacji powinniście rozumieć zarówno przygotowanie swojego auta, jak i samych siebie. O co tu chodzi? Sprawa jest bardzo prosta. Mając już w planach dłuższą trasę w niełatwych przecież warunkach, powinniście:

  • zadbać o temperaturę samochodu jeszcze przed wyjazdem – rozpoczęcie podróży od zajęcia miejsca w aucie rozgrzanym jak piekarnik, nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie macie w planach ruszyć w drogę nocą lub o świcie, zadbajcie o to, aby Wasze auto nie rozgrzało się do czerwoności stojąc przed domem czy blokiem. Pomocne będą w tym chociażby osłony przeciwsłoneczne oraz pokrowce i półplandeki na samochody;
  • zadbać o odpowiedni ubiór – ma być lekko i przewiewnie, dobrze jest mieć do tego okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed zmęczeniem wywołanym wysokim nasłonecznieniem;
  • zadbać o zapas napojów chłodzących – w podróż przez upał nie zabieramy ze sobą napojów wysokosłodzonych, ale wodę lub – jeszcze lepiej – napoje izotoniczne. Pamiętajcie, że przy wysokich temperaturach naprawdę łatwo o odwodnienie, a na dłuższą metę czysta woda może okazać się niewystarczająca.

Macie już podróż zaplanowaną i przygotowaną, można ruszać. Czy to już wszystko, co możecie zrobić, aby wakacyjna trasa mimo braku klimatyzacji przebiegała przyjemnie i bezpiecznie? Otóż, nie.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny akcesoriów samochodowych w naszej ofercie!

Pokonywanie dłuższej trasy podczas upałów samochodem bez klimatyzacji. Jak radzić sobie w takich warunkach?

Plandeka CARPASSION L Perfect szara

Już podczas podróży autem bez „klimy” każdy z Was może zadbać o to, aby była to podróż jak najprzyjemniejsza. Do czynności, jakie wchodzą tutaj w grę, można zaliczyć:

  • odsunięcie okien – żeby uniknąć niezdrowych przeciągów, odsuńcie szyby tylko z jednej strony auta i raczej unikajcie otwierania okien na przestrzał podczas przejeżdżania przez miasto. Rozgrzany asfalt podnosi temperaturę do tego poziomu, że otwieranie okien nie pomoże, a bardziej zaszkodzi;
  • ustawienie nawiewu – nawiew w aucie bez klimatyzacji ustawiamy na 1 lub 2, ponieważ chodzi tu bardziej o wymianę powietrza i poprawę cyrkulacji niż o samo chłodzenie. W końcu powietrze zasysane przez układ jest powietrzem mocno już rozgrzanym;
  • obniżanie temperatury ciała – kierowcy prowadzący auta bez klimatyzacji stosują latem różne triki mające na celu schłodzenie ich mocno rozgrzanych głów i poprawę koncentracji. Jedni przykładają sobie na kark zwilżone zimną woda ręczniki, inni zakładają na głowę mokre czapki z daszkiem.

Stosując każdą z opisanych wyżej metod, pamiętajcie, aby nie przesadzić. Przesada, jak to zwykle bywa, potrafi bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętanie o tej zasadzie jest tym ważniejsze, że gdy żar leje się z nieba, a temperatura w samochodzie zaczyna znacząco obniżać nasz komfort, o tę przesadę jest niebezpiecznie łatwo.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.