Jak przygotować samochód do sezonu zimowego? Co możesz zrobić we własnym zakresie. Jakim urządzeniem warto się przy tym wspomóc?

Data:

Mróz, lód, śnieg i sól na drogach – wszystko to i znacznie więcej czeka na polskich drogach na każdego kierowcę. Aby test zwany zimą przejść z oceną pozytywną, każdy z Was musi przygotować nie tylko siebie, ale przede wszystkim swoje auto. Przygotowania takie zajmą Wam wprawdzie co najmniej dobrych kilka godzin, jednak dzięki temu na wiosnę Wasz samochód nie będzie nadawał się jedynie do generalnego remontu. Na czym te zimowe przygotowania powinny polegać?

Kontrola podwozia i zawieszenia samochodu. Na co i czemu koniecznie powinniście zwrócić uwagę?

Tradycyjne, coroczne przygotowania do akcji „zima” każdy z Was powinien rozpocząć od zejścia pod samochód. Byłoby doskonale, gdybyście mogli skorzystać z kanału lub podnośnika. Dzięki temu będziecie w stanie przeprowadzić kontrolę następujących elementów:

  • przewodów hamulcowych – sztywnych i elastycznych,
  • przewodów paliwowych,
  • przewodów układu chłodzącego – zwróćcie uwagę, czy nie doszło gdzieś do jakiegoś wycieku.

A czemu powinniście kontrolować stan przewodów właśnie przed zimą? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszelkie pęknięcia, oznaki parcenia czy korozji sprawiają, że wymienione przewody stają się niezwykle podatne na działanie soli oraz złych warunków atmosferycznych. Jeśli znajdziecie na nich jakieś uszkodzenia, to jeszcze przed zimą powinniście je wymienić. Nowe przewody hamulcowe elastyczne, przewody elastyczne i sztywne układu chłodzenia oraz przewody sztywne i elastyczne układu zasilania paliwem znajdziecie w ofercie iParts.pl.

Bardzo pożądana byłaby również kontrola stanu zawieszenia. Zwłaszcza przed wymianą opon na zimowe – a opony zimowe mamy w naprawdę dobrych cenach – warto sprawdzić geometrię i zbieżność kół.

Co skontrolujecie po podniesieniu maski Waszego auta? Które części i układy musicie sprawdzić?

Czas przejść do nieco łatwiejszego, choć jednocześnie najobszerniejszego punktu naszych przygotowań samochodu do sezonu zimowego. W punkcie tym mieści się wszystko to, co możecie i co powinniście samodzielnie zrobić po podniesieniu maski swojego auta. Co dokładnie powinno to być?

  1. Sprawdzenie układu chłodzenia – zwyczajowo skontrolujcie stan przewodów i reszty elementów układu, przede wszystkim jednak musicie zająć się samym płynem. Jego jakość i przydatność do użycia możecie zmierzyć za pomocą specjalnego testera. W naszym sklepie znajdziecie zarówno taki prosty, ale bardzo dobry tester płynu chłodzącego Prestone, jak i bardziej profesjonalny tester płynu chłodzącego marki Hella. Jeśli Wasz płyn nie spełnia wymagań i grozi zamarznięciem przy większym mrozie (a to może skończyć się rozsadzeniem bloku silnika), koniecznie wymieńcie go na nowy. Płyny do chłodnic różnego typu znajdziecie na iParts.pl.
  2. Sprawdźcie stan akumulatora i alternatora – przy pomocy prostego miernika cyfrowego uniwersalnego możecie zbadać stan akumulatora (najlepiej sprawdzać napięcie na akumulatorze rano, po zimnej nocy) oraz alternatora. Do przetestowania akumulatora możecie również użyć bardziej zaawansowanego urządzenia, w rodzaju cyfrowego testera akumulatorów marki Yato.
  3. Sprawdźcie stan oleju silnikowego oraz płynu hamulcowego – jeśli chodzi o olej, to tu w grę wchodzi wymiana, uzupełnienie ilości lub rozważenie wymiany oleju na taki, który lepiej poradzi sobie w niskich temperaturach (najlepiej na olej syntetyczny). Co do płynu hamulcowego, to tu, oprócz sprawdzenia poziomu, w grę wchodzi także badanie jego stanu przy pomocy testera płynu hamulcowego marki Yato; dostępnego w zaskakująco (jak na tego rodzaju urządzenia) niskiej cenie.
Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny opon zimowych w naszej ofercie!

Mając już otwartą maskę samochodu, koniecznie przed każdą zimą powinniście także  sprawdzać stan świec żarowych i przewodów zapłonowych.

Co jeszcze? Przygotowując auto do zimy, bezwzględnym obowiązkiem każdego kierowcy jest zadbanie o karoserię. O tym, jak należy postępować w tym zakresie, pisaliśmy w artykule „Jak samodzielnie zabezpieczyć karoserię samochodu przed zimą? 4 kroki do doskonałej ochrony lakieru” Sprawdźcie koniecznie i postępujcie według opisanej tam kolejności.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.