Jak przygotować samochód do długiego wakacyjnego wyjazdu? Co należy sprawdzić, co wymienić, a co włożyć do bagażnika?

Data:

Wakacyjne wyjazdy tym różnią się od standardowej podróży samochodem, że w ich trakcie pokonujemy często setki, a nawet tysiące kilometrów. Już samo to powinno skłonić Was do odpowiedniego przygotowania swojego auta. Na czym przygotowanie to powinno polegać?

Każdy kierowca mający przed sobą trasę liczoną nie w dziesiątkach, ale w setkach lub nawet tysiącach kilometrów powinien podejść do czekającego go wyzwania podobnie, jak piloci samolotów podchodzą do każdego lotu. Samolot przed wylotem zawsze poddawany jest szczegółowej kontroli, sprawdzany jest jego stan techniczny, sprawność poszczególnych podzespołów, poziom paliwa i płynów hydraulicznych. Tego typu procedura jest normą narzuconą przez zasady bezpieczeństwa. O ile przed niedzielnym wyjazdem do cioci nikt nie wymaga od Was, abyście wykonywali tzw. walk-around chek, o tyle przed długim, wakacyjnym wyjazdem jest to już Wasz obowiązek. Pamiętajcie, że jako kierowcy bierzecie na siebie odpowiedzialność za siebie, Wasz samochód, a także za wszystkich pasażerów. I pamiętajcie również, że od tego, jak swój pojazd przygotujecie do czekającej Was trasy, może zależeć zdrowie i życie jadących z Wami osób. Jak więc podejść do tego prawidłowo?

Zabierzcie auto do ASO lub do sprawdzonego mechanika. Zwróćcie uwagę na kluczowe układy samochodu

Mając już zaplanowany wyjazd na drugi koniec polski lub – jeszcze lepiej – gdzieś do innej części Europy, możecie na spokojnie umawiać się w Waszym ASO lub u zaufanego mechanika. Po co? Na przegląd. Nie chodzi tu jednak o typowy przegląd, jaki każde auto powinno przejść w wyznaczonym interwale czasowym. Przegląd samochodu przed wakacyjnym wyjazdem różni się od standardowego przeglądu choćby tym, iż nie ma tu miejsca na stwierdzenia w rodzaju „Spokojnie! Z tym to pan jeszcze może trochę pojeździć”. Jeśli jakikolwiek element, jakakolwiek część jednego z ważniejszych układów samochodowych wykazuje ryzyko usterki na przestrzeni np. najbliższego tysiąca kilometrów, właśnie teraz musi zostać wymieniona. Liczenie na to, że wytrzyma i że „jakoś to będzie”, jest proszeniem się o kłopoty. I mogą to być kłopoty nie tylko uciążliwe, ale i bardzo kosztowne, bo naprawa auta gdzieś za granicą z pewnością uderzy Was po kieszeni, nie dając jednocześnie żadnej pewności co do jej efektów. Pamiętajcie więc – jeśli podczas przeglądu przygotowującego Wasze auto do długiego wakacyjnego wyjazdu okaże się, że czas dowolnej części samochodowej zbliża się ku końcowi, koniecznie musicie ją wymienić.

A na jakie układy powinniście podczas takiego przeglądu zwrócić szczególną uwagę? Na co uwagę powinien zwrócić Wasz mechanik? Z pewnością są to:

  • układ zawieszenia,
  • układ kierowniczy,
  • układ hamulcowy,
  • układ chłodzenia silnika,
  • układ klimatyzacji.

Ten ostatni nie ma wprawdzie kluczowego znaczenia dla samochodu, ale z pewnością ma takie znaczenie dla Was i dla Waszych pasażerów. Długa, wakacyjna podróż bez sprawnej klimatyzacji – zwłaszcza gdzieś na południe Europy – bez wątpienia zapewni Wam mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Problem w tym, że niekoniecznie będą to miłe wrażenia.

Wymieńcie lub uzupełnijcie poziom wszystkich płynów samochodowych. Nie odkładajcie też wymiany części eksploatacyjnych

Przegląd przeglądem, ale przecież niemałą część przygotowań do długiego, letniego wyjazdu możecie przeprowadzić samodzielnie. Nie trzeba być profesjonalnym mechanikiem, żeby:

  • sprawdzić poziom oleju silnikowego, w razie potrzeby uzupełnić lub nawet wymienić olej wraz z filtrem oleju;
  • sprawdzić stan i poziom płynu hamulcowego, w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić płyn hamulcowy;
  • sprawdzić stan i poziom płynu chłodniczego, w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić, a przy okazji jeszcze przepłukać solidnie cały układ przy użyciu profesjonalnych płukanek do układu chłodzenia.

Nie zapominajcie również o płynie w układzie wspomagania kierownicy czy oleju przekładniowym. Jeśli wybieracie się w naprawdę długa podróż, być może właśnie teraz warto rozważyć wymianę obu tych płynów, alby przez kolejne tysiące kilometrów mieć spokojną głowę o stan układu wspomagania czy skrzyni biegów. Przy okazji koniecznie zainteresujcie się płynem do spryskiwaczy. Jego uzupełnienie to jedno, ale warto też wziąć ze sobą mały zapas na drogę. Ot, tak, na wszelki wypadek, aby później nie zastanawiać się gdzieś na stacji benzynowej pod Budapesztem, czy ablakmosó folyadék to faktycznie jest płyn do spryskiwaczy, czy też może właśnie wlaliście do zbiorniczka miejscowy preparat na mszyce.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

Zaopatrzcie się we wszystko to, co będzie Wam potrzebne podczas długiego wyjazdu. Sporządźcie listę niezbędnych akcesoriów samochodowych

Ważne przygotowania zawsze dobrze jest przeprowadzać na podstawie sporządzonej wcześniej listy. W przypadku wyjazdu autem w dłuższą, wakacyjną trasę, lista taka z całą pewnością przyda się Wam na etapie gromadzenia zaopatrzenia, w tym akcesoriów, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas takiej eskapady. Co na tej liście koniecznie powinno się znaleźć? Oprócz żelaznego zestawu, w skład którego wchodzą m.in.:

wiele zależy od Waszych potrzeb i preferencji. Pamiętajcie przy tej okazji o akcesoriach mogących umilić podróż Wam i Waszym pasażerom. Być może warto wsadzić do bagażnika np. lodówkę samochodową?


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.