Jak prawidłowo zadbać o plastikowy zderzak w samochodzie? Z których metod odnawiania go warto skorzystać?

Data:

Plastiki samochodowe, nawet jeśli są trwałe, mocno tracą z czasem na estetyce. Zjawisku temu można zapobiegać, ale można też regularnie odnawiać plastikowy zderzak i listwy samochodowe za pomocą jednej z opisywanych przez nas metod.

Wszystkie plastiki samochodowe z czasem zaczynają tracić na swoim oryginalnym wyglądzie. Wpływ na to ma zarówno czas (efekt utleniania), promieniowanie UV (odbarwianie się, czyli utrata koloru), jak i uszkodzenia mechaniczne (zarówno większe, widoczne otarcia, jak i niewidoczne gołym okiem mikrorysy powodujące matowienie). W naszej ofercie znajdziecie cały szereg kosmetyków i preparatów samochodowych przeznaczonych do konserwacji plastików i gumy, które – stosowane regularnie – zapobiegają utlenianiu, odbarwianiu oraz maskują uszkodzenia. Nie każdy jednak docenia znaczenie profilaktyki i nie każdy też ma szansę się do niej stosować. Bo co zrobić w przypadku, gdy kupiliśmy auto używane, którego poprzedni właściciel zupełnie nie przejmował się stanem plastikowego zderzaka i listew zewnętrznych? Oddać? Wymienić? Założyć nowe? Można, ale można też te plastiki odnowić, w czym nasze preparaty również okażą się bardzo pomocne.

Domowa metoda odnawiania plastikowych zderzaków i listew samochodowych. Czy używanie zwykłej pasty do butów to dobry pomysł?

Czernidło do plastików zewnętrznych K2 Bono Black 200 m

Omawianie znanych i stosowanych metod odnawiania plastików zewnętrznych zacznijmy od sposobu, w którym wykorzystywany jest preparat zupełnie nieprzeznaczony do tej roli. Chodzi o zwykłą, najzwyklejszą pastę do butów używaną jako substytut profesjonalnego czernidła do gumy i plastików. Jeśli spodziewacie się, że będziemy Was do niej zniechęcać, to jesteście w błędzie. Każda metoda jest dobra, jeśli tylko spełnia wysuwane wobec niej oczekiwania. Jeśli szukacie najtańszego sposobu odnawiania plastikowych zderzaków i listew, to ten w pastą do butów taki właśnie jest. Problem w tym, że aby osiągnąć jakkolwiek zadowalający efekt, będziecie potrzebować nieco czasu, a sam efekt nie utrzyma się długo.

Pasta do butów powinna być nakładana na dokładnie oczyszczony i odtłuszczony plastik. Powinna też być uprzednio podgrzana, a rozprowadzana kolistymi ruchami przy użyciu średnio twardej gąbki. No i musicie ją nakładać w dwóch etapach, każdorazowo po wyschnięciu przecierając smugi i niedociągnięcia. Kto lubi bawić się w pucybuta, ten z pewnością się w tym doskonale odnajdzie.

Metoda odnawiania plastikowych zderzaków i listew samochodowych z użyciem opalarki. Czy sama opalarka wystarczy?

Preparat do konserwacji zderzaków Moje Auto Bumper Shine 400 ml

Prosty trick z opalarką znany jest szeroko. Opalarka, ogrzewając powierzchnię plastikowego zderzaka i listew samochodowych, nadtapia ją delikatnie i sprawia, że zewnętrzne mikrocząsteczki tworzywa sztucznego obracają się lub wręcz zmieniają położenie, mieszając z ukrytymi głębiej, nieuszkodzonymi i nie wyblakłymi. W ten sposób prosta opalarka jest w stanie przywrócić dawną głębię koloru praktycznie wszystkim plastikom zewnętrznym samochodu (i nie tylko). W metodzie tej musicie jednak zmierzyć się dwoma zasadniczymi trudnościami:

  1. plastiki samochodowe produkowane są z materiału pochodzącego z recyklingu, przez co nigdy nie możecie mieć pewności, jaki jest jego skład. A ponieważ każda mieszanka zachowywać się będzie nieco inaczej, trudno przewidzieć, jaki efekt przyniesie ogrzewanie jej opalarką. Może być to efekt doskonały, ale może być też, że nie;
  2. odnawianie plastikowego zderzaka opalarką nie powinno być traktowane jako koniec prac, a raczej jako ich pierwszy etap. Tak odnowione plastiki potrzebują ochrony i utrwalenia efektu, a to zapewnią Wam jedynie dedykowane kosmetyki i preparaty samochodowe. Inaczej przyjdzie Wam śmigać z opalarką na około auta być może nawet co kilka miesięcy – w zależności od tego, gdzie i jak będziecie to auto eksploatować.

Metoda z opalarką jest prosta, choć również dość czasochłonna. W wersji półprofesjonalnej wymaga odpowiedniego przygotowania plastików, a więc wyczyszczenia ich i odtłuszczenia, inaczej wbity w nie brud wtopi się w powierzchnię zderzaka czy listwy. A tego byśmy przecież nie chcieli.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny kosmetyków samochodowych w naszej ofercie!

Odnawianie zderzaków plastikowych i listew samochodowych z użyciem specjalnych kosmetyków. Jak zrobić to szybko, a jak w wersji profesjonalnej?

Użycie specjalnych kosmetyków i preparatów samochodowych odnawiających i odświeżających plastikowe zderzaki jest rozwiązaniem przede wszystkim bezpiecznym, ale też zapewniających zarówno ładny wygląd, jak i ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Tego nie dadzą Wam żadne inne metody. Odpowiedni preparat stosowany 1-2 razy w roku sprawi, że plastiki zewnętrzne w Waszych autach zawsze będą wyglądały jak nowe. O ile, rzecz jasna, nie przytrzecie ich gdzieś na parkingu.

Odnawianie plastikowych zderzaków i listew z użyciem dedykowanych temu preparatów możecie przeprowadzić na dwa sposoby – szybko lub zgodnie ze sztuką. Na czym polega różnica?

  • metoda „na szybko” nie przewiduje uprzedniego oczyszczania plastików (może poza przetarciem benzyną ekstrakcyjną), za to w trakcie nakładania preparatu używa się szczotki o średniej twardości włosia, która nie tyle rozprowadza nałożony na zderzak preparat, co usuwa jednocześnie przylegające do niego twarde zabrudzenia;
  • metoda „zgodnie ze sztuką” to cały proces oczyszczania plastików zewnętrznych samochodu z wbitych w nie drobinek, przecieranie, odtłuszczanie, a na końcu dopiero nakładanie stosownego preparatu.

Wybór konkretnej metody jak zwykle zależy wyłącznie od Was, choć dobrze będzie, jeśli weźmiecie pod uwagę również Wasze oczekiwania. Czy ma być tanio, szybko czy dobrze? Bo rzadko kiedy oznacza to wybór tego samego sposobu.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.