Bardzo często na skutek odłączenia akumulatora lub po wymianie baterii w kluczyku samochodowym, znajdujący się w nim pilot zdalnego sterowania przestaje działać. Wykonywana wówczas reinicjalizacja to jedyny sposób, aby przywrócić jego oryginalne funkcje. Jeśli jednak kluczyk ten zostanie zwyczajnie zgubiony lub zajdzie potrzeba dorobienia kolejnego, nie obejdzie się bez tzw. kodowania. Na czym polegają te wszystkie czynności?

Wymiana baterii w kluczyku samochodowym. Kiedy jest potrzebna i jak należy ją przeprowadzić?

Nowoczesne kluczyki samochodowe różnią się od siebie wielkością, budową, a także konstrukcją, jednak wszystkie one pełnią te same funkcje i obowiązuje je jedna i ta sama zasada – jeśli znajdująca się w nich bateria ulega rozładowaniu, stanowiące ważną ich część piloty zdalnego sterowania zwyczajnie przestają działać. A ponieważ bez sprawnego pilota nie ma możliwości zdalnego otwarcia, zamknięcia, ani tym bardziej zlokalizowania samochodu, tę drobną usterkę należy zawsze jak najprędzej usunąć. Jak powinno się to robić?

Kluczyki samochodowe do poszczególnych modeli samochodów potrafią się od siebie zaskakująco różnić. Dlatego zawsze przy wymianie baterii w nich należy zachować sporą ostrożność. Jeśli rozebranie kluczyka sprawia Wam jakąkolwiek trudność, nie próbujcie robić tego na siłę. Lepiej poszukać w internecie jakiegoś poradnika dotyczącego wymiany baterii w tym konkretnym kluczyku, niż narażać się na jego uszkodzenie.

Uwaga! Często popełnianym błędem podczas wymiany baterii jest chwytanie jej w dwa palce tak samo, jak zwykliśmy to robić z monetami (ze względu na identyczny kształt wydaje nam się to najbardziej naturalne). Tymczasem dotykanie palcami (najczęściej wilgotnymi) jednocześnie obu biegunów baterii sprawia, że dochodzi w niej do zwarcia, co z kolei poważnie skraca jej żywotność. Efekt? Bateria działa zaskakująco krótko i w niedługim czasie konieczna jest jej ponowna wymiana. A w świat idzie opinia o tym, jak to producenci baterii próbują naciągnąć biednych kierowców.

Jak prawidłowo wykonać reinicjalizację pilota zdalnego sterowania w kluczyku samochodowym?

Teoretycznie po każdej wymianie baterii w kluczykach samochodowych powinno się przeprowadzić reinicjalizację pilota zdalnego sterowania. Teoretycznie, gdyż praktyka pokazuje, iż nie zawsze jest to potrzebne. W niektórych modelach kluczy, wyjęcie baterii nawet na parę minut nie powoduje, że po włożeniu ich na miejsce (lub wymianie na nowe), pilot przestaje działać. W razie gdyby jednak do tego doszło, warto wiedzieć, jak przywrócić oryginalne wszystkie jego funkcje.

Proces reinicjalizacji pilota zdalnego sterowania w kluczykach samochodowych wygląda następująco:

  1. Umieścicie kluczyk w stacyjce.
  2. Ustawcie go w pozycji zapłonu (pozycja nr. 2, pomiędzy „stopem” a „rozruchem”).
  3. Naciśnijcie przycisk zamykania samochodu (symbol zamkniętej kłódki) i przytrzymajcie go przez kilka sekund.
  4. Wyłączcie zapłon i wyjmijcie kluczyk ze stacyjki.

I to wszystko. Po tej prostej operacji pilot zdalnego sterowania w kluczyku samochodowym powinien ponownie działać całkowicie sprawnie. Gdyby jednak pilot po przeprowadzonej reinicjalizacji nie odzyskał swoich oryginalnych funkcji, niezbędne stanie się skontaktowanie z ASO sieci odpowiedniej dla Waszego modelu auta.

Kodowanie kluczyków samochodowych. Kiedy i jak należy to zrobić?

Kodowanie kluczyków to rozwiązanie stosowane w przypadkach, kiedy potrzebna jest wymiana lub dorobienie kompletu do już posiadanych. Stosuje się je, gdy:

  • stary kluczyk uległ zniszczeniu lub został zgubiony,
  • pojawia się potrzeba dorobienia dodatkowego kompletu kluczyków.

Sam proces kodowania kluczyków, zwany też procesem adaptacji, nie jest specjalnie skomplikowany, wymaga jednak użycia dość specjalistycznego sprzętu. W skrócie przedstawia się on następująco:

  1. Odłączcie od kluczyka część z nadajnikiem bezprzewodowym i podłączcie do samochodu tester diagnostyczny.
  2. Umieścicie kluczyk (samą tzw. bródkę) w stacyjce i włączcie zapłon.
  3. Zaprogramujcie pilot bezprzewodowy za pomocą testera diagnostycznego.
  4. Przeprowadźcie rozpoznanie sygnału i adaptację nowego pilota.
  5. Potwierdźcie nowe dane w testerze diagnostycznym.

Zawsze po zakończeniu takiej operacji należy skompletować wszystko kluczyki od samochodu i skontrolować prawidłowość działania każdej ich funkcji.