Jak prawidłowo dobrać olej samochodowy do modelu silnika? Czym należy się kierować przy takim wyborze?

Data:

Dobór oleju silnikowego do samochodu to sprawa banalnie prosta? Jeśli tak, to czemu tak wielu kierowców miewa z tym większe lub mniejsze problemy? Problem może tkwić zarówno w braku wiedzy, jak i w niezwykle rozbudowanej ofercie olejów samochodowych, która utrudnia wybór tego najodpowiedniejszego. A wystarczy przecież kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami.

Co koniecznie trzeba wiedzieć o olejach silnikowych?

Niewielu kierowców ma chęć i faktyczną potrzebę zgłębiania wiedzy na temat olejów samochodowych. Olej ma być przede wszystkim dobry, bez znaczenia, według jakiej normy został wyprodukowany czy jakiego rodzaju specjalnych komponentów do niego dodano. A jednak jest kilka informacji o oleju silnikowym, które przydadzą każdemu właścicielowi auta. Co o za informacje?

Podstawowymi zadaniami każdego oleju samochodowego są:

 • smarowanie elementów metalowych,
 • rozpraszanie ciepła i chłodzenie silnika,
 • ogólna ochrona i zwiększanie żywotności jednostki napędowej.

Wymienione funkcje spełniają wszystkie (poza tanimi podróbkami) oleje silnikowe, jakie można znaleźć na polskim rynku. Oleje z wyższej półki zapewniają jednak dodatkowe korzyści dla silnika, którymi są:

 • ochrona przed osadzaniem się tzw. depozytów (wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, nagarów itp.),
 • wydłużenie żywotności oleju poprzez dodatki zapobiegające jego szybkiemu utlenianiu się.

Już tu widać dobrze, że jakość oleju nie pozostaje bez znaczenia przy doborze do konkretnego silnika. Jednak oprócz kierowaniem się jakością oleju silnikowego, przy jego wyborze warto wziąć pod uwagę jeszcze co najmniej kilka innych elementów.

Czym należy się kierować przy wyborze oleju silnikowego?

Jeśli chcecie wybierać olej silnikowy do swojego auta zgodnie z tym, jak naprawdę powinno to wyglądać, powinniście przestrzegać kolejnych punktów z tej oto listy:

 1. Zalecenia producenta – punkt ten nieprzypadkowo znajduje się na początku listy. Zalecenia producenta auta to nieodmiennie kluczowy element decydujący o wyborze oleju do danego modelu silnika. Dlaczego? Ponieważ nikt lepiej niż sam producent nie zna swojego wyrobu. Dodatkowo wielu z nich (o czym się rzadko mówi) ustala z wybranym producentem oleju taki jego skład, aby olej ten spełniał wszystkie wymagania określonej jednostki napędowej. Jeśli więc w instrukcji obsługi pojazdu znajdziecie zalecenia stosowania takiego a takiego oleju, to zalecenie to powinno być dla Was najważniejsze.
 2. Zalecenia serwisanta – zdarzają się jednak przypadki, kiedy serwisanci specjalizujący się w danej marce samochodów zalecają używanie innego rodzaju oleju, niż wskazany przez producenta. Jeśli potrafią to swoje zalecenie odpowiednio uzasadnić, a do tego macie do nich zaufanie, wskazówkę tę zwykle warto wziąć pod uwagę.
 3. Opinie ekspertów – opiniami innych nie zawsze warto się kierować, ale z całą pewnością można je zwyczajnie rozważyć. Czasem taki ekspert jest w stanie powiedzieć Wam o danym oleju coś, o czym nie wiedzą nawet sami serwisanci.
 4. Określenie bazy olejowej – zwykle problem ten rozwiązuje za nas sam producent, podając w instrukcji, jaki olej powinniśmy wlewać do konkretnego silnika. Jednak zwłaszcza w przypadku mocno już spracowanych jednostek, niektórzy kierowcy próbują zaradzić zjawisku „brania oleju” poprzez zmianę oleju syntetycznego na mineralny. Tego jednak robić się nie powinno. Jeśli już chcecie zmienić bazę olejową, aby nieco zagęścić olej i zredukować wycieki, zamieniajcie olej syntetyczny na półsyntetyczny.
 5. Klasa lepkości – to jedna z trzech najważniejszych cech oleju, która również powinna być określona przez producenta. Ewentualne zmiany względem jego zaleceń są możliwe, jednak powinny być w pełni świadome i poprzedzone dobrym zbadaniem tematu. Nawet bowiem niewielka różnica w klasie lepkości wpływa na pracę silnika.
 6. Norma – to często pomijany, a jakże ważny czynnik decydujący o prawidłowym dopasowaniu oleju samochodowego do silnika. Nie wystarczy bowiem, aby stosowany olej miał tę samą bazę olejową i klasę lepkości, musi także spełniać określoną przez producent auta normę. W innym przypadku niemal na pewno odczujecie to podczas jazdy.
 7. Marka – obecnie jest synonimem jakości i jako taką należy ją traktować. Szukając naprawdę dobrego oleju, wybierajcie marki premium. Drogie, ale pewne.
 8. Wiek i przebieg auta – konieczność dopasowania oleju do samochodu najlepiej widać na przykładzie aut starszych, których silniki powstawały z myślą o współpracy z olejami mineralnymi. I właśnie takie powinny być w nich stosowane. Stosowanie w nich nowoczesnych olejów syntetycznych nie zawsze jest błędem, ale zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z naprawdę dobrym mechanikiem.

Tych 8 wymienionych punktów nie zawiera wprawdzie wszystkim elementów decydujących o wyborze oleju silnikowego, jednak stanowią one solidną podstawę, którą każdy powinien się przy takim wyborze kierować. I pamiętajcie! Nawet najlepszy i najlepiej dobrany olej nie spełni swojego zadania, jeśli nie będziecie go wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olejów silnikowych w naszej ofercie!


Komentarze

odpowiedni olej
Błażej
,
05.08.2020
Odpowiedz
Moim zdaniem podstawa to zalecenia producenta - bez tego ani rusz. Olej inny niż zaleca producent może nie spełniać swojej roli, co przełoży się na sprawność jednostki silnikowej. Warto kierować się też marką producenta oleju, jak dla mnie jedne z najlepszych to Motul i Castrol. To producenci olejów najwyższej jakości

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.