-10% W APLIKACJI! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

0
0
3
3
0
0
1
1
2
2
4
4
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak powinna wyglądać regeneracja części samochodowych w teorii, a jak często ma to miejsce w praktyce?

Regeneracja części samochodowych to jedna z tych usług, które niezwykle w ostatnich latach zyskały na popularności. Regeneruje każdy i za każde pieniądze. Czy również każdy na tym zyskuje? Na pewno nie zyskuje na tym każdy, decydujący się na taką regenerację kierowca. Dlaczego?

Czy warto regenerować części samochodowe? Na co zwrócić uwagę?

„Części regenerowane” – samo to określenie w uszach wielu polskich kierowców brzmi jak najprzyjemniejsza melodia. Części regenerowane to przede wszystkim części tanie, a wiadomym jest, że co tanie, to dobre. Czyż nie? Kto, stając w obliczu wymiany układu wtryskowego lub turbosprężarki, nie złapie się boleśnie za swój mocno już nadwyrężony portfel? Kto nie spróbuje poszukać tańszej alternatywy? Kto nie wybierze regeneracji zamiast wymiany? Oczywistym jest, że gdy za coś możemy zapłacić mniej, to wybierzemy tę właśnie opcję. I nie ma w tym nic złego. Przepłacanie za części samochodowe psuje jedynie rynek i wpływa negatywnie na całą branżę. Ale! Czym innym jest przepłacanie, a czym innym wybór rozsądniejszego rozwiązania. Jeśli i Wy stanęliście przed dylematem, czy uszkodzoną część wymieniać na nową, czy też jednak może regenerować, przed podjęciem decyzji poważnie rozważcie wszystkie za i przeciw, biorąc pod uwagę również to, co określane jest mianem „patologii polskich warsztatów samochodowych”.

Jak powinno wyglądać regenerowanie części samochodowych, a jak ta regeneracja często wygląda w praktyce?

Coś w Waszym aucie się zepsuło i musicie zdecydować, co z tym dalej zrobić – wymieniać czy regenerować? Pierwsza rzecz, jaką musicie rozważyć, to opłacalność ewentualnej regeneracji. Wśród ok. 12 tys. części, z jakich składa się przeciętne auto osobowe, zdecydowana większość w ogóle nie nadaje się do jakiejkolwiek regeneracji i to z czysto technicznego punktu widzenia. A nawet jeśli można je regenerować, to zwyczajnie nie ma w tym sensu. Kupno nowego elementu będzie szybsze, prostsze, niekoniecznie droższe, a na pewno bardziej rozsądne i dające rzeczywistą gwarancję (o ile nie wybierzecie jakiegoś azjatyckiego bubla, od których aż roi się na portalach aukcyjnych). Zaledwie mały procent części samochodowych zwykło się poddawać regeneracji, a i to wyłącznie w określonych okolicznościach. Wszystko bowiem zależy od stanu uszkodzenia, wieku itd.

Macie więc np. uszkodzoną turbosprężarkę i decydujecie się na jej regenerację. Jak taka regeneracja powinna wyglądać? Wy, jako właściciele, macie dwie możliwości:

  1. Oddajecie auto do warsztatu, który to warsztat albo sam zajmuje się regeneracją uszkodzonej części, albo – znacznie częściej – przesyła ją do firmy zajmującej się wyłącznie samą regeneracją określonych podzespołów
  2. Samodzielnie wybieracie firmę wykonującą regenerację określonego typu części i przesyłacie (czy też zawozicie) do niej uszkodzony element.

Jeśli trafiliście dobrze, uszkodzona część zostanie zbadana, oceniona i zregenerowana zgodnie ze sztuką, przy czym za zgodność ze sztuką uznajemy sytuację, w której wymianie i „opracowaniu” podlegają wyłącznie uszkodzone elementy, tak, aby całość odbudować do 100% sprawności. Taka wiarygodna firma daje Wam gwarancję, ale przede wszystkim pewność dobrze wykonanej usługi. W razie problemów ze zregenerowaną częścią możecie więc liczyć na to, że usterka zostanie usunięta na koszt wykonawcy, a nieraz i w grę wchodzi odszkodowanie. Tak wygląda to w świece idealnym. A jak wygląda to w Polsce?

W Polsce niejeden już kierowca „przejechał się” na regeneracji. I niejeden na tę „przejażdżkę” wydał parę tysięcy lub więcej. Dlaczego? Ponieważ profesjonalna regeneracja części wymaga:

  • odpowiednich, zwykle bardzo drogich maszyn i urządzeń, na które stać nieliczne firmy lub warsztaty;
  • miejsca, do instalacji maszyn i do umożliwienia pracy obsługujących je ludziom;
  • doświadczenia, czyli czegoś, czego kupić nie można, ale za co zawsze trzeba zapłacić.

Tymczasem regeneracją części samochodowych w Polsce zajmuje się już niemal każdy, często w warunkach niemalże domowych, na maszynach zupełnie się do tego nie nadających i bez większego przygotowania merytorycznego czy praktycznego.

W jaki sposób możecie próbować ustrzec się przed zwykłymi oszustami zajmującymi się regeneracją auto-części?

Prawidłowa, dobra regeneracja części nie jest wcale tania – o tym mówią wszyscy ci, którzy zajmują się nią od lat w sposób jak najbardziej profesjonalny. Nadal jest tańsza od niektórych nowych części, ale gdy ktoś oferuje Wam regenerację turbiny za 800 zł, powinno to raczej wzbudzić w Was dobrze rozumianą podejrzliwość. Dla świętego spokoju warto jednak zdecydować się na firmy, liczące sobie za tego typu usługę od 1200 zł w górę. Unikajcie więc najtańszych ofert na rynku, dokładnie tak samo, jak unikacie najtańszych części zamiennych. Co jeszcze?

Jak wszędzie, tak i tutaj liczy się renoma i dobre opinie. Sprawdźcie najpierw, co o danej firmie mówią inni klienci. Popytajcie wśród znajomych, zaufanych mechaników czy nawet u zaprzyjaźnionego sprzedawcy. Niektóre sklepy, jak chociażby nasz iParts.pl, posiadają własne wyszukiwarki warsztatów samochodowych z podanymi ich specjalizacjami, czyli określeniem, w jakiego typu naprawach warsztat ten się specjalizuje. Być może w ten sposób uda Wam się znaleźć całkiem blisko kogoś, kto będzie w stanie Wam pomóc i zrobi to naprawdę dobrze.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
0 komentarzy

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze