Czyste, w pełni przejrzyste reflektory samochodowe to nie tylko ładny efekt wizualny, ale też komfort i bezpieczeństwo – tak kierowcy, jak i jego pasażerów. Dlatego brudne, zmatowione reflektory należy poddać procesowi regeneracji. W jaki sposób taką regenerację możecie przeprowadzić samodzielnie?

Zdecydowana większość reflektorów we współczesnych autach to reflektory plastikowe, zabezpieczone dodatkowo warstwą lakieru. Reflektory te, pod wpływem promieni UV, pyłów i zanieczyszczeń, z czasem zaczynają żółknąc i matowieć. Jest to efekt zniszczenia zewnętrznej warstwy reflektora, którą jednak zawsze można przywrócić do stanu oryginalnego. W jaki sposób? Wszystko zależy od Waszych chęci i możliwości. Jeśli chcecie i możecie zająć się tym samodzielnie, macie do dyspozycji jedną z 3 podstawowych metod odnawiania reflektorów samochodowych, a dokładniej ich kloszy. Metodami tymi są:

  1. Odnawianie klosza reflektorów samochodowych domową metodą – z użyciem pasty do zębów
  2. Odnawianie klosza reflektorów samochodowych metodą garażową – z wykorzystaniem pasty polerskiej
  3. Profesjonalne odnowienie reflektorów samochodowych możliwe do wykonania we własnym zakresie – z lakierowaniem klosza

Jak wygląda regeneracja klosza reflektorów przy użyciu każdej z tych metod? Czego będziecie potrzebować do odnowienie reflektorów w ten sposób i jakich efektów możecie się spodziewać?

Odnawianie klosza reflektorów samochodowych domową metodą – z użyciem pasty do zębów

Najprostszą, najszybszą i jednocześnie najtańszą metodą odnawiania reflektorów samochodowych jest metoda bazująca na zwykłej paście do zębów. Do jej przeprowadzenia potrzebne Wam będą:

  • pasa to zębów – dowolna,
  • papierowe ręczniki,
  • woda,
  • szczotka do czyszczenia – może być to szczotka do mycia rąk,
  • wosk samochodowy w płynie, bezbarwny.

Cała procedura odnawiania reflektorów z użyciem tej metody jest bardzo krótka, a jej kolejne etapy przedstawiają się następująco:

  1. Nanosicie na powierzchnię reflektora warstwę pasty do zębów.
  2. Przy użyciu miękkiej szczotki szorujecie powierzchnię reflektora, używając pasty jako substancji ściernej i czyszczącej jednocześnie.
  3. Następnie spryskujecie lampę wodą i papierowym ręcznikiem przecieracie cały reflektor (papierowy ręcznik w połączeniu z wodą i pastą działa niczym wodny papier ścierny, polerujący powierzchnię klosza).
  4. Spłukujecie dokładnie i czyścicie reflektor z pasty oraz wszelkich zabrudzeń.
  5. Na powierzchnię klosza nakładacie jedną, dwie, a w razie potrzeby nawet 3 warstwy wosku (pamiętajcie, aby po nałożeniu każdej warstwy odczekać do wyschnięcia wosku, a następnie dokładnie go wypolerować – dokładnie tak, jak postępowalibyście w przypadku woskowania karoserii).

Ta metoda odnawiania reflektorów samochodowych to sposób typowo domowy, prosty i możliwy do przeprowadzenia praktycznie w dowolnej chwili, bez potrzeby posiadania preparatów bardziej profesjonalnych niż sam wosk. Ma on jednak jedną zasadniczą wadę – czas, przez jaki reflektory zachowają swój wygląd, jest ograniczony. Jak bardzo? To zależy głównie od Was. Od tego, jak bardzo przyłożycie się do regeneracji i ile warstw wosku położycie. A także od tego, z jakimi warunkami tak odnowione lampy będą sobie musiały poradzić. Nie spodziewajcie się jednak efektu trwającej dłużej niż 2-3 miesiące.

Odnawianie klosza reflektorów samochodowych metodą garażową – z wykorzystaniem pasty polerskiej

Metoda, którą nazwaliśmy „garażową”, jest metodą bardziej wymagającą niż przedstawiona powyżej, ale nadal dość prosta do przeprowadzenia. Wszystko, czego będziecie do niej potrzebować, to:

  • woda w atomizerze (ewentualnie w wiaderku),
  • zestaw papierów ściernych o różnej gradacji (gradacja zależy m. in. od stopnia uszkodzenia reflektorów – przy mniejszych uszkodzeniach powinna wystarczyć gradacja grubości od 600 do 2000),
  • pasta polerska,
  • wosk samochodowy,
  • kostka do papieru ściernego,
  • ściereczki z mikrofibry.

Procedura odnawiania reflektorów samochodowych z użyciem tej metody przedstawia się następująco:

  1. Przy użyciu najgrubszego papieru ściernego szlifujecie na sucho powierzchnię klosza do momentu, aż cała warstwa zewnętrzna zostanie dokładnie zmatowiona.
  2. Dla uzyskania lepszego efektu możecie poprawić szlifowanie na sucho papierem o wyższej gradacji.
  3. Następnie, przechodząc już na tzw. papier wodny (papier ścierny szlifujący na mokro), czyścicie klosz reflektora, stopniowo przechodząc przez kolejne gradacje papieru ściernego, aż do najwyższej (w tym przypadku będzie to 2000).
  4. Odczyszczony i zeszlifowany dokładnie klosz reflektora musicie następnie wypolerować z użyciem pasty polerskiej, niwelując wszelkie niedoskonałości, jakie mogły jeszcze pozostać.
  5. Na koniec pozostaje Wam już tylko przemyć starannie reflektor, a następnie nałożyć na niego odpowiednią ilość warstw wosku.

Metoda ta jest bardziej wymagająca, ale też zapewniająca dłużej trwający i lepszy wizualnie efekt – do kilku, może nawet kilkunastu miesięcy. Nadal jednak możecie ją jeszcze bardziej udoskonalić. W jaki sposób?

Profesjonalne odnowienie reflektorów samochodowych możliwe do wykonania we własnym zakresie – z lakierowaniem klosza

Przy wydatku od 100 do 200 zł jesteście w stanie samodzielnie odnowić reflektory w swoim aucie w sposób naprawdę profesjonalny i zapewniający trwałość na wiele lat. Czego będziecie do tego potrzebować?

  • woda w atomizerze (ewentualnie w wiaderku),
  • zestaw papierów ściernych o różnej gradacji (gradacja zależy m. in. od stopnia uszkodzenia reflektorów – powinna wystarczyć grubość od 400 do 2500),
  • pasta polerska (opcjonalnie),
  • kostka do papieru ściernego,
  • ściereczki z mikrofibry.
  • lakier samochodowy, klar, wymieszany z rozpuszczalnikiem i utwardzaczem (lakier taki najlepiej zamówić sobie w sklepie, w którym go wymieszają i przeleją do puszki umożliwiającej rozprowadzenie).

Procedura wygląda tu niemal identycznie, jak w metodzie opisanej powyżej, z tą różnicą, że powinniście rozpocząć od wymontowania reflektora z auta, a na koniec, już odczyszczony i wypolerowany, musicie pokryć co najmniej 3 warstwami lakieru.