Słońce, drobinki smoły, resztki owadów, drobne kamyczki i piasek uderzający o karoserię – wszystkie te czynniki to typowe dla okresu letniego zagrożenia dla stanu, trwałości i wyglądu lakieru samochodowego. W jaki sposób możemy go przed nimi chronić?

Problem z lakierem samochodowym jest ten, iż na ogół nie podlega on wymianie. Raz nałożony jeszcze w fabryce na karoserię, zabezpiecza ją zwykle już dożywotnio. Na ogół lakier ten musi więc wytrzymać średnio 15-20 lat, co wcale nie jest proste, biorąc pod uwagę liczbę czynników działających na niego degradująco. Wiele z tych czynników uaktywnia się szczególnie latem. Co to za czynniki? Tym, co najczęściej zagraża latem lakierowi samochodowemu jest:

  • słońce – a dokładniej promieniowanie UV, które odpowiadają za tzw. przepalanie (przegrzewanie) oraz blaknięcie lakieru, szczególnie często występujące w przypadku lakierów jednoskładnikowych;
  • zanieczyszczenia organiczne – przede wszystkim chodzi tu o owady oraz soki drzew czy innego rodzaju roślin. Również żywica jest dla lakieru samochodowego niebezpieczna. Kwasy organiczne potrafią bardzo skutecznie rozpuszczać wszystkie powłoki lakieru aż do samej blachy, wystarczy tylko dać im ku temu okazję;
  • uszkodzenia mechaniczne – tych podczas letnich podróży może być cała masa. Drobne kamyczki wystrzeliwane przez koła jadącego przed nami auta, gnany z wiatrem piasek, nisko zwisające gałęzie czy rozrośnięte krzewy, grad, a nawet nieumiejętne mycie auta.

Jak widzicie, lato niesie naprawdę sporo zagrożeń dla lakieru Waszego auta. Teraz pytanie, czy jesteście w stanie jakoś się tym zagrożeniom przeciwstawić? Co można zrobić, aby lakier samochodowy przetrwał ten trudny moment bez żadnego uszczerbku? Oto, co radzą eksperci iParts.pl.

Gąbka samochodowa prostokątna VIRAGE

Gąbka samochodowa prostokątna VIRAGE

Spłukiwanie zabrudzeń zanim te zdążą się wgryźć w lakier

Może się to wydawać nadmiarem ostrożności – mówi Piotr Żaczek z iParts.pl – ale tak naprawdę jest to jedynie dobra praktyka, a raczej podstawa „higieny” dla samochodowego lakieru. Po każdej dłuższej trasie, na przykład po dojechaniu na miejsce, w którym spędzamy urlop, auto należy jak najszybciej spłukać z osiadłych na nim zabrudzeń. A będzie ich na karoserii naprawdę sporo. Owady, drobinki asfaltu, pył i kurz – wszystko to należy spłukać, zanim bród zdąży się wgryźć w lakier. Bo kiedy się już wgryzie, będzie za późno.

To prawda, gdy zanieczyszczenia, zwłaszcza zanieczyszczenia chemiczne, wgryzą się w powierzchnię lakieru, pozostaje nam już jedynie uzupełnianie ubytków czy polerowanie. Znacznie lepiej jest więc zapobiegać niż leczyć. Szybkie, solidne spłukanie po skończonej jeździe w zupełności tutaj wystarczy.

Piana aktywna Moje Auto 1 litr

Piana aktywna Moje Auto 1 litr

Własnoręczne mycie auta z użyciem odpowiednich preparatów i akcesoriów

Zaczęliśmy od spłukiwania auta czystą wodą (choć można zamienić ją tu na wodę z odpowiednim preparatem myjącym i pianownicę), a nie od mycia auta, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba usunąć z lakieru wszelkie zabrudzenia stałe, które podczas mycia mogą doprowadzić do jego porysowania.

Jeśli komuś naprawdę zależy na powłoce lakierniczej swojego auta – tłumaczy Grzegorz Kinczewski, ekspert iParts.pl – zawsze będzie je mył samodzielnie i własnoręcznie. Żadne myjnie automatycznie nie wchodzą tutaj w grę. Jeśli zaś myjnie bezdotykowe, to wyłącznie z zachowaniem pewnej ostrożności i bez używania niedostosowanych do tego szczotek. Najlepsze do mycia auta są gąbki lub – ewentualnie – naprawdę miękkie szczotki. Te akcesoria nie mogą być przypadkowe. Zawsze dobierajcie je starannie i z głową. Pamiętajcie, że zbyt twarda szczotka będzie rysować lakier i zamiast dbać o jego stan, każdym myciem jedynie pogorszycie jego wygląd.

Preparat do usuwania uporczywych zabrudzeń STAIN CLEANER 500 ml

Preparat do usuwania uporczywych zabrudzeń STAIN CLEANER 500 ml

Usuwanie trudnych zabrudzeń z lakieru przy użyciu właściwej chemii samochodowej

Ile wynosi przeciętna grubość powłoki lakieru samochodowego? W zależności od zaawansowania technologicznego, precyzji, rodzaju lakieru i możliwości maszyn, w nowoczesnych samochodach będzie to od 100 do 300 mikrometrów. Żeby lepiej Wam to unaocznić, należałoby się odwołać do prostego porównania – zwykła kartka papieru to ok 100 mikrometrów. Właśnie tak cienka jest powłoka lakiernicza na Waszych autach i dlatego naprawdę warto o nią należycie zadbać. A jednym z elementów składający się na tą dbałość (zwłaszcza latem) jest używanie odpowiednich preparatów myjących.

Mycie auta płynem do mycia naczyń dobre było w czasach naszych rodziców i dziadków – wyjaśnia Piotra Żaczek. – Nowoczesne lakiery samochodowe to zupełnie inna technologia, inny skład, inna grubość i inna wrażliwość na niewłaściwą chemię. Do zwykłej pielęgnacji używamy przeznaczonych do tego szamponów samochodowych (z woskiem lub bez), zaś przy usuwaniu tych szczególnie trudnych zabrudzeń, jak np. drobinki smoły, żywicy, owadów czy kleju, musimy sięgnąć po preparaty tym zabrudzeniom dedykowane. Żadnego skrobania, żadnego wydziwiania z cudowną miksturą wujka Władka. W tym przypadku naprawdę należy zawierzyć specjalistom.

Wosk + gąbka K2 Ultra Wax 300 ml

Wosk + gąbka K2 Ultra Wax 300 ml

Stosowanie odpowiednio dobranych preparatów zabezpieczających lakier

Ponieważ najlepszą ochroną jest profilaktyka, najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie lakieru samochodowego przed latem będzie pokrycie go przynajmniej dobrym, mocnym woskiem o odpowiednich właściwościach hydrofobowych. Taki wosk powinniście nakładać najlepiej co 30 dni – jeśli użytkujecie auto dość intensywnie – a przynajmniej raz na całe wakacje. Oczywiście, wosk to nie jedyny sposób na ochronę lakieru latem. Bardzo dobrze sprawdzi się również powłoka ceramiczna – znacznie trwalsza, ale też znacznie droższa niż lakier. Która opcja będzie dla Was najkorzystniejsza? Odpowiedź na to znajdziecie w naszych poprzednich poradnikach iParts.pl.