Jak dobrze sprzedać samochód używany? 5 ważnych porad dla kierowców wystawiających swoje auto na sprzedaż

Data:

Dobrze kupić samochód używany to niemała sztuka, ale sztuką jest też równie dobrze go sprzedać. I nie chodzi wcale o różne sztuczki i nieuczciwe zagrania popularne wśród niektórych handlarzy, a o rzetelne podejście do sprawy gwarantujące szybką transakcję.

Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych na rynku samochodów używanych panował prawdziwy Dziki Zachód. Przypominało to grę w pokera, podczas której każdy z graczy wiedział, że reszta oszukuje. O patologiach z tamtych lat można by napisać całą serię publikacji, które sprzedałyby się albo jako kryminały, albo komedie. Problem w tym, że kupującym auta używane nie było wcale do śmiechu. I nadal nie jest, bo wciąż zdarzają się sytuacje, które absolutnie nie powinny mieć miejsca. Ostatecznie doszło do tego, że kupujący auta używane podchodzą do tematu niezwykle ostrożnie i są bardzo wyczuleni na próby ukrycia stanu faktycznego pojazdu. Dlatego jeśli chcesz sprzedać swój samochód i chcesz zrobić to w miarę szybko, uczciwie, nie stwarzając dla siebie zagrożenia wynikłego z obowiązujących przepisów prawnych, powinieneś to zrobić następująco:

1. Przygotuj jak najdokładniejszą dokumentację

Na rynku, na którym przez lata wielu sprzedawców starało się ukryć bardzo wiele rzeczy odnośnie do oferowanych przez siebie pojazdów, nic tak nie buduje wiarygodności, jak dokumenty. Im więcej tych dokumentów przygotujesz, tym lepiej dla Ciebie. Z zasady każdy właściciel samochodu powinien tuż po jego kupnie założyć specjalną teczkę na dokumenty związane z tym właśnie autem. W teczce tej znajdować powinny się wszelkie umowy, faktury, kwity, potwierdzenia przeglądów i wymian – wszystko, co dotyczy eksploatacji tego auta. Jeśli będziesz miał dokumenty potwierdzającą każdą naprawę i wymianę, kupujący bardziej będzie skłonny uwierzyć, że nic przed nim nie zataiłeś.

2. Napisz proste, ale nie prostackie ogłoszenie

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż napisanie ogłoszenia o chęci sprzedania samochodu. Bo i nie ma, pod warunkiem że ktoś nie poczuje się mistrzem marketingu i nie zacznie kombinować z treścią takiego ogłoszenia. Tu zasada jest prosta – ogłoszenie dotyczące sprzedaży auta używanego powinno być proste, ale nie prostackie. Dotyczy to również tytułu. Podaj, co dokładnie chcesz sprzedać i za ile, bez dodawania od siebie różnych dziwnych ozdobników. Ogranicz się do modelu, rocznika, wersji wyposażenia i ceny. W treści ogłoszenia możesz zamieścić sporo, ale nie przesadzaj ze szczegółami. Drobiazgowe wyliczanie przeprowadzonych wymian pozostaw sobie na rozmowę z zainteresowaną już osobą zgłaszającą się do Ciebie telefonicznie, mailowo czy osobiście. I unikaj dopisków w rodzaju „Używane przez kobietę” lub „Własność osoby starszej”.

3. Załącz dużą ilość zdjęć prezentujących stan faktyczny samochodu

Słyszałeś już zapewne, że żyjemy w epoce obrazków? Jest w tym sporo przesady, ale i wiele racji. Technologia pozwala nam bowiem pokazywać obecnie znacznie więcej i znacznie lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Skoro masz tę możliwość, to staraj się z niej korzystać – również przy sprzedaży auta używanego. Oprócz dobrze napisanego ogłoszenia i odpowiedniej dokumentacji, postaraj się również o sporą ilość zdjęć. Im więcej tych zdjęć będzie, im lepiej będą wykonane, tym lepiej dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że zdjęcia te mają pokazywać rzeczywistość, a nie to, co chcesz, aby inni zobaczyli. Nie ma nic złego w przedstawianiu auta w sposób jak najbardziej atrakcyjny, ale pomijanie na zdjęciach wad oferowanego pojazdu wyjdzie przy pierwszej wizycie kupującego i skończy się w najlepszym razie na pretensjach i natychmiastowym przerwaniu negocjacji.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych przez internet w naszej ofercie!

4. Nie ukrywaj stopnia zużycia i konieczności wymian poszczególnych elementów

Sprzedajesz samochód z pierwszymi objawami zużycia sprzęgła lub koła dwumasowego? Sam nie chcesz już tego wymieniać, pozostawiając problem nowemu właścicielowi? Nie ma sprawy, możesz tak zrobić, ale poinformuj o wszystkim kupującego. Nie tylko poinformuj, ale i zamieść stosowną adnotację w umowie kupna/sprzedaży samochodu używanego. Dlaczego? Powodów jest kilka, ale najprostszym argumentem będą pieniądze. Sprawa koła dwumasowego nadającego się tylko do wymiany wyjdzie albo na etapie przeglądu przed podpisaniem umowy, albo w pierwszym roku po zakupie. Jeśli wyjdzie przed zakupem, klient zerwie negocjacje lub zażąda znacznego obniżenia ceny (znacznego, bo straci natychmiast do Ciebie zaufanie i zacznie się zastanawiać, co jeszcze przed nim ukryłeś). Jeśli sprawa wyjdzie po sprzedaży auta używanego, klient może oskarżyć Cię o sprzedaż produktu posiadającego wadę utajoną i zgodnie z polskim prawem będzie mógł odzyskać całą przekazaną Ci kwotę.

5. Nie maskuj żadnych wad sprzedawanego samochodu

Maskowanie wad jest jeszcze gorszym pomysłem niż ich zatajanie. To objaw czystej patologii rynku aut używanych w Polsce. A sposobów na to maskowanie powstało całe mnóstwo i wciąż można się z nimi spotkać. W grę wchodzi tu cały wachlarz zagrywek, od szpachlowania, po zalewanie silnika preparatem pozwalającym mu chodzić „kulturalnie” przez najbliższe 100 km, po czym dochodzi do kompletnego rozpadu jednostki napędowej. Tu również wchodzi w grę paragraf o wadach utajonych, nie wspominając o utracie całej wiarygodności.

Na koniec ważna uwaga dotycząca samej umowy. Na umowie sprzedaży auta używanego zawsze podawaj zgodną ze stanem faktycznym cenę (bez zawyżania lub zaniżania na prośbę kupującego) oraz przebieg. Coś takiego robisz przede wszystkim dla siebie, w celu uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości. A problemy te faktycznie mogą się pojawić i sprawić Ci nie lada kłopot.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.