Irydowe świece zapłonowe. Czym się charakteryzują? Jak działają i dlaczego do ich produkcji używa się właśnie irydu?

Data:
W kategorii Świece zapłonowe

Do czego służą świece zapłonowe i jakie są ich główne rodzaje?

Choć małe rozmiarem, świece zapłonowe są w rzeczywistości wielkie pod względem znaczenia dla pracy każdego auta z silnikiem benzynowym. Ich rolą jest inicjowanie zapłonu w jednostkach napędowych o zapłonie iskrowym (czyli we wszystkich jednostkach z napędem benzynowym) i tym zapewnienie im prawidłowych warunków pracy. To od świec zapłonowych zależy, czy możliwy będzie rozruch silnika oraz czy będzie on mógł właściwie funkcjonować w całym zakresie prędkości obrotowych. A wszystko to bez względu na temperaturę otoczenia (chodzi tu przede wszystkim o temperaturę spadającą znacznie poniżej zera) i ekstremalnie ciężkie warunki panujące w komorze spalania. A warunki te są naprawdę trudne nawet dla tak trwałej części, jak świeca zapłonowa. Które z nich stanowią największe wyzwanie?

 • temperatura – na pracującą wewnątrz cylindra świecę działają temperatury sięgające 1000 ℃;
 • ciśnienie – jego skoki można uznać za prawdziwie mordercze, dochodzące do 100 barów;
 • napięcie pracy – wynoszące bagatela nawet 40 tys. V!

A do tego dochodzą jeszcze agresywne związki będące efektem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej oraz skutki wykonywanej na bieżąco pracy w rodzaju odprowadzania ogromnych ilości ciepła.

Początkowo z całym tym obciążeniem musiały radzić sobie standardowe, niklowe świece zapłonowe o budowie, którą dziś możemy uznać za dość prostą i tanią (głównie ze względu na zastosowanie niklu), przez co nie odznaczające się aby zbytnią sprawnością, ani trwałością. Z czasem oprócz standardowych świec zapłonowych na rynku pojawiły się jednak dwa nowe rodzaje świec:

 • świece platynowe
 • świece irydowe.

I choć świece platynowe śmiało możemy uznać za bardzo dobre, to właśnie świece irydowe zdają się robić największą karierę. Dlaczego?

Czym jest iryd i dlaczego stosuje się go do produkcji świec zapłonowych?

Świece irydowe, jak sama nazwa wskazuje, produkowane są z użyciem irydu. Czym jest iryd? Iryd należy to grupy tzw. metali przejściowych. Metale przejściowe stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Część z nich należy do metali bardzo reaktywnych – bardzo mocno reagują np. z wodą, a ich całkowitym przeciwieństwem są należące do tej samej grupy metale szlachetne – niereagujące nawet z najmocniejszymi kwasami i zasadami. Właśnie do takich metali szlachetnych należ iryd. Metal ten występuje na ziemi w bardzo niewielkich ilościach, przy czym jego największe skupiska łączone są przez geologów z miejscami, w które na przełomie epok miały uderzyć ogromne meteoryty lub planetoidy. Sam iryd bardzo często znajdowany jest w obiektach kosmicznych, stąd bywa też określany „gwiezdnym metalem”. Dlaczego właśnie ten metal wykorzystuje się do produkcji świec zapłonowych?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny świec zapłonowych w naszej ofercie!

Jak możecie wywnioskować z tego krótkiego opisu irydu, ten szlachetny metal posiada niezwykłą odporność na:

 • czynniki zewnętrzne i mechaniczne (jest jednym z najtwardszych znanych nam metali),
 • kwasy (nie rozpuszcza go nawet słynna woda królewska – mieszanina kwasu solnego i azotowego),
 • a także na bardzo wysoką temperaturę.

Ponieważ jest bardzo rzadki, jest też bardzo drogi, jednak wykonane z jego użyciem świece zapłonowe znacznie zyskują na jakość i trwałości. Świece irydowe posiadają irydową końcówkę elektrody środkowej, dzięki czemu:

 • nie ulegają erozji iskrowej,
 • są odporne na temperaturę panującą wewnątrz cylindra,
 • możliwe jest zastosowanie w nich bardzo cienkiej elektrody.

Redukcja grubości elektrody nawet o 0,4 mm sprawiał, że świeca irydowa ma mniejsze zapotrzebowanie na napięcie zapłonu, a dodatkowo usprawnia rozchodzenie się płomienia zapłonu w komorze spalania. A wszystko to przy dwukrotnie większej trwałości niż w przypadku standardowych świec niklowych. Ich trwałość stanowi jeden z podstawowych elementów rekompensujących cenę. Dlatego w ostatecznym rozrachunku wybór świec irydowych staje się wyborem znacznie bardziej uzasadnionym ekonomicznie (wychodzi to po prostu taniej) niż postawienie na świece standardowe.

Być może to, co właśnie przeczytaliście o irydowych świecach zapłonowych, zainteresowało Was na tyle, że zastanawiacie się nad ich kupnem. Jeśli jednak nie macie pewności, czy mogą być one stosowane w Waszym aucie, skontaktujcie się z naszymi ekspertami na iParts.pl. Zadzwońcie, wyślijcie maila lub napiszcie na czacie, a uzyskacie odpowiedzi na wszystkie dręczące Was wątpliwości odnośnie do irydowych świec zapłonowych.

Czekamy!


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.