Irydowe świece zapłonowe. Czym się charakteryzują? Jak działają i dlaczego do ich produkcji używa się właśnie irydu?

Data:
W kategorii Świece zapłonowe

Do czego służą świece zapłonowe i jakie są ich główne rodzaje?

Choć małe rozmiarem, świece zapłonowe są w rzeczywistości wielkie pod względem znaczenia dla pracy każdego auta z silnikiem benzynowym. Ich rolą jest inicjowanie zapłonu w jednostkach napędowych o zapłonie iskrowym (czyli we wszystkich jednostkach z napędem benzynowym) i tym zapewnienie im prawidłowych warunków pracy. To od świec zapłonowych zależy, czy możliwy będzie rozruch silnika oraz czy będzie on mógł właściwie funkcjonować w całym zakresie prędkości obrotowych. A wszystko to bez względu na temperaturę otoczenia (chodzi tu przede wszystkim o temperaturę spadającą znacznie poniżej zera) i ekstremalnie ciężkie warunki panujące w komorze spalania. A warunki te są naprawdę trudne nawet dla tak trwałej części, jak świeca zapłonowa. Które z nich stanowią największe wyzwanie?

 • temperatura – na pracującą wewnątrz cylindra świecę działają temperatury sięgające 1000 ℃;
 • ciśnienie – jego skoki można uznać za prawdziwie mordercze, dochodzące do 100 barów;
 • napięcie pracy – wynoszące bagatela nawet 40 tys. V!

A do tego dochodzą jeszcze agresywne związki będące efektem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej oraz skutki wykonywanej na bieżąco pracy w rodzaju odprowadzania ogromnych ilości ciepła.

Początkowo z całym tym obciążeniem musiały radzić sobie standardowe, niklowe świece zapłonowe o budowie, którą dziś możemy uznać za dość prostą i tanią (głównie ze względu na zastosowanie niklu), przez co nie odznaczające się aby zbytnią sprawnością, ani trwałością. Z czasem oprócz standardowych świec zapłonowych na rynku pojawiły się jednak dwa nowe rodzaje świec:

 • świece platynowe
 • świece irydowe.

I choć świece platynowe śmiało możemy uznać za bardzo dobre, to właśnie świece irydowe zdają się robić największą karierę. Dlaczego?

Czym jest iryd i dlaczego stosuje się go do produkcji świec zapłonowych?

Świece irydowe, jak sama nazwa wskazuje, produkowane są z użyciem irydu. Czym jest iryd? Iryd należy to grupy tzw. metali przejściowych. Metale przejściowe stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Część z nich należy do metali bardzo reaktywnych – bardzo mocno reagują np. z wodą, a ich całkowitym przeciwieństwem są należące do tej samej grupy metale szlachetne – niereagujące nawet z najmocniejszymi kwasami i zasadami. Właśnie do takich metali szlachetnych należ iryd. Metal ten występuje na ziemi w bardzo niewielkich ilościach, przy czym jego największe skupiska łączone są przez geologów z miejscami, w które na przełomie epok miały uderzyć ogromne meteoryty lub planetoidy. Sam iryd bardzo często znajdowany jest w obiektach kosmicznych, stąd bywa też określany „gwiezdnym metalem”. Dlaczego właśnie ten metal wykorzystuje się do produkcji świec zapłonowych?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny świec zapłonowych w naszej ofercie!

Jak możecie wywnioskować z tego krótkiego opisu irydu, ten szlachetny metal posiada niezwykłą odporność na:

 • czynniki zewnętrzne i mechaniczne (jest jednym z najtwardszych znanych nam metali),
 • kwasy (nie rozpuszcza go nawet słynna woda królewska – mieszanina kwasu solnego i azotowego),
 • a także na bardzo wysoką temperaturę.

Ponieważ jest bardzo rzadki, jest też bardzo drogi, jednak wykonane z jego użyciem świece zapłonowe znacznie zyskują na jakość i trwałości. Świece irydowe posiadają irydową końcówkę elektrody środkowej, dzięki czemu:

 • nie ulegają erozji iskrowej,
 • są odporne na temperaturę panującą wewnątrz cylindra,
 • możliwe jest zastosowanie w nich bardzo cienkiej elektrody.

Redukcja grubości elektrody nawet o 0,4 mm sprawiał, że świeca irydowa ma mniejsze zapotrzebowanie na napięcie zapłonu, a dodatkowo usprawnia rozchodzenie się płomienia zapłonu w komorze spalania. A wszystko to przy dwukrotnie większej trwałości niż w przypadku standardowych świec niklowych. Ich trwałość stanowi jeden z podstawowych elementów rekompensujących cenę. Dlatego w ostatecznym rozrachunku wybór świec irydowych staje się wyborem znacznie bardziej uzasadnionym ekonomicznie (wychodzi to po prostu taniej) niż postawienie na świece standardowe.

Być może to, co właśnie przeczytaliście o irydowych świecach zapłonowych, zainteresowało Was na tyle, że zastanawiacie się nad ich kupnem. Jeśli jednak nie macie pewności, czy mogą być one stosowane w Waszym aucie, skontaktujcie się z naszymi ekspertami na iParts.pl. Zadzwońcie, wyślijcie maila lub napiszcie na czacie, a uzyskacie odpowiedzi na wszystkie dręczące Was wątpliwości odnośnie do irydowych świec zapłonowych.

Czekamy!


Komentarze

Pytanie
Dariusz Dylewicz
,
30.10.2021
Odpowiedz
Czy można dobrać świece z elektrodami irydowymi do Opel Meriva 1,4 rocznik 2007 z instalacją gazową, i w jakiej cenie można nabyć. Pozdrawiam mój mail - dare.....
świece irydowe
Jacek
,
26.07.2020
Odpowiedz
Świece wykonane są ze stopu irydu - jednego z najtwardszych metali szlachetnych. Dzięki temu jest bardzo odporny na erozję iskrową, a żywotność świecy jest dwukrotnie dłuższa w porównaniu ze standardowymi świecami niklowymi. Bardzo dobre świece, stosuję od kilku lat i jestem bardzo zadowolony
Irydowe świece
Ludwik Alperton
,
26.06.2021
Odpowiedz
To jakie przebiegi rocznie robisz skoro stosujesz od kilu lat .Według producenta wytrzymują 100 tysi kilometrów .Ja w swoim 203 założyłem i nie jestem zadowolony.Pozdr
Dobra iskra
Paweł
,
06.06.2021
Odpowiedz
Ja posiadam zwykłą iskrę 95, używana w skuterze zśilnikiem 2t. I śmigam na jednej 10 lat a zapasowa jest też.
Irydy
Kol
,
03.12.2020
Odpowiedz
Ja nie jestem zadowolony najgorzej zaiwestowane pieniądze w irydy, nie odczułem jakiej kolwiek różnicy w pracy silnika na zwykłych świecach a irydach oprócz pustego portwela.
portfela nieuku!
ZAQ
,
23.05.2021
Odpowiedz
Świece irydowe są droższe, ale też bardziej trwałe. Oszczędzasz więc nie kupując kilku tańszych kompletów i nie płacąc mechanikowi za wymianę (50-70zł za usługę). Dodatkowo oszczędzasz czas potrzebny na wymianę. Oszczędzasz także cewki zapłonowe, bo zdziadowane świece negatywnie wpływają na ich trwałość. A silnik pracuje tak samo na tanich i na drogich irydowych.
dobre świece
Igor
,
13.08.2020
Odpowiedz
Jak w przypadku wielu innych części zamiennych i eksploatacyjnych, inwestycja w irydowe świece zapłonowe może wydawać się nieopłacalna przez ich cenę, ale rekompensowane jest to przez bardzo długi czas eksploatacji. Świece droższe o kilkadziesiąt złotych są w tym przypadku warte inwestycji.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.