Do czego służą świece zapłonowe i jakie są ich główne rodzaje?

Choć małe rozmiarem, świece zapłonowe są w rzeczywistości wielkie pod względem znaczenia dla pracy każdego auta z silnikiem benzynowym. Ich rolą jest inicjowanie zapłonu w jednostkach napędowych o zapłonie iskrowym (czyli we wszystkich jednostkach z napędem benzynowym) i tym zapewnienie im prawidłowych warunków pracy. To od świec zapłonowych zależy, czy możliwy będzie rozruch silnika oraz czy będzie on mógł właściwie funkcjonować w całym zakresie prędkości obrotowych. A wszystko to bez względu na temperaturę otoczenia (chodzi tu przede wszystkim o temperaturę spadającą znacznie poniżej zera) i ekstremalnie ciężkie warunki panujące w komorze spalania. A warunki te są naprawdę trudne nawet dla tak trwałej części, jak świeca zapłonowa. Które z nich stanowią największe wyzwanie?

 • temperatura – na pracującą wewnątrz cylindra świecę działają temperatury sięgające 1000 ℃;
 • ciśnienie – jego skoki można uznać za prawdziwie mordercze, dochodzące do 100 barów;
 • napięcie pracy – wynoszące bagatela nawet 40 tys. V!

A do tego dochodzą jeszcze agresywne związki będące efektem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej oraz skutki wykonywanej na bieżąco pracy w rodzaju odprowadzania ogromnych ilości ciepła.

Początkowo z całym tym obciążeniem musiały radzić sobie standardowe, niklowe świece zapłonowe o budowie, którą dziś możemy uznać za dość prostą i tanią (głównie ze względu na zastosowanie niklu), przez co nie odznaczające się aby zbytnią sprawnością, ani trwałością. Z czasem oprócz standardowych świec zapłonowych na rynku pojawiły się jednak dwa nowe rodzaje świec:

 • świece platynowe
 • świece irydowe.

I choć świece platynowe śmiało możemy uznać za bardzo dobre, to właśnie świece irydowe zdają się robić największą karierę. Dlaczego?

Czym jest iryd i dlaczego stosuje się go do produkcji świec zapłonowych?

Świece irydowe, jak sama nazwa wskazuje, produkowane są z użyciem irydu. Czym jest iryd? Iryd należy to grupy tzw. metali przejściowych. Metale przejściowe stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Część z nich należy do metali bardzo reaktywnych – bardzo mocno reagują np. z wodą, a ich całkowitym przeciwieństwem są należące do tej samej grupy metale szlachetne – niereagujące nawet z najmocniejszymi kwasami i zasadami. Właśnie do takich metali szlachetnych należ iryd. Metal ten występuje na ziemi w bardzo niewielkich ilościach, przy czym jego największe skupiska łączone są przez geologów z miejscami, w które na przełomie epok miały uderzyć ogromne meteoryty lub planetoidy. Sam iryd bardzo często znajdowany jest w obiektach kosmicznych, stąd bywa też określany „gwiezdnym metalem”. Dlaczego właśnie ten metal wykorzystuje się do produkcji świec zapłonowych?

Jak możecie wywnioskować z tego krótkiego opisu irydu, ten szlachetny metal posiada niezwykłą odporność na:

 • czynniki zewnętrzne i mechaniczne (jest jednym z najtwardszych znanych nam metali),
 • kwasy (nie rozpuszcza go nawet słynna woda królewska – mieszanina kwasu solnego i azotowego),
 • a także na bardzo wysoką temperaturę.

Ponieważ jest bardzo rzadki, jest też bardzo drogi, jednak wykonane z jego użyciem świece zapłonowe znacznie zyskują na jakość i trwałości. Świece irydowe posiadają irydową końcówkę elektrody środkowej, dzięki czemu:

 • nie ulegają erozji iskrowej,
 • są odporne na temperaturę panującą wewnątrz cylindra,
 • możliwe jest zastosowanie w nich bardzo cienkiej elektrody.

Redukcja grubości elektrody nawet o 0,4 mm sprawiał, że świeca irydowa ma mniejsze zapotrzebowanie na napięcie zapłonu, a dodatkowo usprawnia rozchodzenie się płomienia zapłonu w komorze spalania. A wszystko to przy dwukrotnie większej trwałości niż w przypadku standardowych świec niklowych. Ich trwałość stanowi jeden z podstawowych elementów rekompensujących cenę. Dlatego w ostatecznym rozrachunku wybór świec irydowych staje się wyborem znacznie bardziej uzasadnionym ekonomicznie (wychodzi to po prostu taniej) niż postawienie na świece standardowe.

Być może to, co właśnie przeczytaliście o irydowych świecach zapłonowych, zainteresowało Was na tyle, że zastanawiacie się nad ich kupnem. Jeśli jednak nie macie pewności, czy mogą być one stosowane w Waszym aucie, skontaktujcie się z naszymi ekspertami na iParts.pl. Zadzwońcie, wyślijcie maila lub napiszcie na czacie, a uzyskacie odpowiedzi na wszystkie dręczące Was wątpliwości odnośnie do irydowych świec zapłonowych.

Czekamy!