Inteligentne światła drogowe, czyli system, który rzuca zupełnie nowe światło na możliwości nowoczesnej motoryzacji

Data:

W niewielu przypadkach tak wyraźnie widać skok technologiczny w światowej motoryzacji, jak na przykładzie świateł. Jeszcze nie tak dawano standardem były reflektory halogenowe, których największym osiągnięciem była ich prosta obsługa, dziś mamy już do czynienia z diodami LED, które w połączeniu z całą siecią czujników tworzą systemy inteligentnych świateł o zadziwiających możliwościach. Co dokładnie potrafią inteligentne światła samochodowe?

W jaki sposób inteligentne światła drogowe zmieniają rzeczywistość na naszych oczach?

Inteligentne światła samochodowe to jedno z rozwiązań wchodzących w skład systemów ADAS. Rozwiązanie to winduje jakość i sprawność świateł samochodowych, a także komfort korzystania z nich, nie prawdziwie kosmiczny poziom. Co potrafią nowoczesne systemy inteligentnych świateł samochodowych?

  1. Dzięki zastosowaniu lamp LED zwiększają oświetloną przestrzeń przed samochodem o dobre 30% w stosunku do halogenów.
  2. Podczas jazdy w mieście zmieniają układ świateł tak, aby doświetlać pobocza i chodniki.
  3. Doświetlają wewnętrzną stronę pokonywanych przez samochód zakrętów.
  4. Poza terenem zabudowanym automatycznie zwiększają zasięg, skupiając się na przestrzeni przed pojazdem.
  5. W razie wykrycia pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka, ograniczają strumień światła lub też wygaszają tę jego części, która mogłaby oślepić kierowcę nadjeżdżającego pojazdu.

A wszystko to system inteligentnych świateł samochodowych wykonuje całkowicie samodzielnie, bez konieczności jakichkolwiek działań ze strony kierowcy. Automatyzacja tego rozwiązania pozwala nie tylko odciążyć kierowcę z konieczności ręcznego przełączania świateł, ale też znacznie przyśpiesza taką zmianę. W efekcie nie tylko poprawia komfort prowadzenia pojazdu, ale i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Z jakiego typu światłami współpracują systemy inteligentnych świateł drogowych?

Inteligentne światła drogowe to rozwiązanie nowoczesne, nic więc dziwnego, że współpracuje wyłącznie ze reflektorami samochodowymi nowego typu. Pierwsze tego rodzaju systemy współpracowały z lampami wyładowczymi, czyli tzw. ksenonami, bardzo szybko jednak przeszły płynnie na współpracę z diodami LED, dzięki którym są w stanie pokazać prawdziwą pełnię swoich możliwości. Technologia LED okazała się być wręcz stworzona do inteligentnego zarządzania światłami samochodowymi, otwierając przed nami zupełnie nowe możliwości.

Z reflektorami halogenowymi systemy inteligentnych świateł samochodowych nie współpracują.

Więcej o tym temacie przeczytacie w naszym artykule „Adaptive Forward Lighting. Czym jest system i jak działa system AFL? Jakie możliwości oferuje posiadającym go kierowcom?


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.