Eksperci z branży motoryzacyjnej dość zgodnie twierdzą, iż cały czas nie doceniamy znaczenia opon samochodowych. Wynika to z kilku elementów, wśród których brak dostatecznej wiedzy na temat pracy i zachowania się opony podczas jazdy, należy umieścić na bardzo wysokim miejscu. W tym również brak wiedzy o tym, czym są indeksy prędkości oraz nośności opony.

Czym kierujecie się przy wyborze nowego kompletu opon? Średnicą? Szerokością? Sezonem, na jaki są przeznaczone? Wszystko to jest niezwykle ważne, ale na tym nie może kończyć się specyfikacja odpowiedniego ogumienia samochodowego. Właśnie dlatego w iParts.pl stworzyliśmy taki system doboru opon, aby można w nim było uwzględnić również te najważniejsze, a przy tym często pomijane czynniki, jak indeks prędkości oraz nośności. Dlaczego są one tak ważne?

Za jakie typy obciążeń odpowiadają indeksy prędkości i nośności opon?

Wielu z Was zapewne zetknęło się już z informacjami o tym, jak ważną rolę pełnią opony. Jeśli należycie do tej grupy kierowców, którzy znają i rozumieją wagę dobrej opony, najpewniej potraficie już dobierać je prawidłowo. Ten prawidłowy dobór jest kluczowy nie tylko dlatego, że źle dobrana opona nie będzie zwyczajnie pasować do danego modelu auta, ale też ze względu na obciążenia, jakim będzie w czasie jazdy podlegać. A są to obciążenia naprawdę niebagatelne.

Każda opona podczas jazdy musi m. in.:

  • zapewniać prawidłową przyczepność,
  • odprowadzać wodę zalewającą nawierzchnię,
  • utrzymywać auto w wybranym torze jazdy.

Ze wszystkim tym radzić musi sobie przy jednoczesnym działaniu ogromnych sił odśrodkowych, które chcą ją rozerwać i zdeformować, jednocześnie dźwigając na sobie cały, podzielony przez liczbę kół, ciężar samochodu. Z jednej strony mamy więc rozpierającą siłę odśrodkową typową dla kręcącego się koła, z drugiej ogromny nacisk powstający na styku koła z nawierzchnią. Aby opona mogła to wytrzymać przy prędkościach, z jakimi poruszają się współczesne auta, musi posiadać naprawdę przemyślaną konstrukcję oraz zapewniane przez nią możliwości, opisywane m. in. przez indeks prędkości oraz indeks nośności.

Co powinniście wiedzieć o indeksie prędkości opon samochodowych?

Indeks prędkości opon samochodowych odnajdziecie na boku opony. Będzie to duża litera odpowiadająca maksymalnej prędkości, przy jakiej dana opona zachowuje wszystkie swoje właściwości. Dysponując odpowiednią tabelą, jesteście w stanie samodzielnie odkodować to oznaczenie, a tym samym określić, do jakiej prędkości dostosowana jest każda opona.

Indeks prędkości opon samochodowych

Źródło: https://www.debica.com.pl/

Indeks prędkości określa wartość o ogromnym znaczeniu dla żywotności opony, jej zdolności radzenia sobie z przeciążeniami (w tym ze wspominaną już siłą odśrodkową), a także dla bezpieczeństwa Waszego i wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego. Literę służącą do oznaczenie indeksu prędkości określa się czasami „najdroższą literą”, ponieważ indeks prędkości poważnie wpływa na ostateczną cenę opony. A wpływa nieprzypadkowo, ponieważ im wyższy jest ten indeks, tym bardziej zaawansowaną technologię wykorzystano do produkcji ogumienia samochodowego. Tyko czy w opony o wysokim indeksie prędkości w ogóle warto inwestować?

Czasem słyszy się opinie kierowców, którzy wybierają opony o niskim indeksie prędkości, ponieważ te są zwyczajnie tańsze, a oni „przecież i tak nie jeżdżą z prędkością wyższą niż te 160 km/h”. Musicie jednak pamiętać, że:

  • indeks prędkości pokazuje nie tylko, z jaką prędkością dana opona jest w stanie się toczyć bez utraty właściwości, ale też z jakiego rzędu przeciążeniami jest sobie w stanie poradzić podczas np. wyprzedzania czy hamowania,
  • coraz częściej na indeks prędkości zwracają uwagę policjanci podczas rutynowej kontroli drogowej.

Nie ważne więc, do jakich prędkości rozpędzacie swoje auto, ale jakie ma ono faktyczne możliwości i co na temat indeksu prędkości opony mówi jego producent.

Co powinniście wiedzieć o indeksie nośności opon samochodowych?

Indeks nośności opony również możecie odczytać z bocznej części opony. Znajduje się on zwykle tuż obok indeksu prędkości. W przypadku nośności oznaczeniem indeksu jest konkretna liczba, stanowiąca zakodowaną wartość określoną w kilogramach. Wartość ta opisuje, jaki ciężar maksymalny jest w stanie unieść pojedyncza opona bez utraty swoich właściwości. Obliczając nośność dla wszystkich opon, wystarczy określić jej wartość dla pojedynczej opony i pomnożyć razy 4, a następnie porównać z całkowitą dopuszczalną masą pojazdu. Uwaga! Opony spełnią swoje zadanie jedynie wówczas, gdy ich indeks nośności zapewni udźwig masy wyższej, niż całkowita dopuszczalna masa pojazdu.