Ile warte są poliuretanowe części samochodowe? Sprawdźcie, co je wyróżnia i jakie są opinie na ich temat?

Data:

Skąd wzięła się moda na poliuretanowe części zamienne?

Żeby zrozumieć przyczyny i istotę sporu pomiędzy obiema wymienionymi grupami, warto poznać historię części samochodowych z poliuretanu. Wszystko, jak w wielu innych przypadkach, zaczęło się od sportów motorowych, które regularnie przyczyniają się do spopularyzowania kolejnych rozwiązań stosowanych następnie w autach tuningowanych oraz produkowanych seryjnie.

Konstruktorzy samochodów rajdowych – wyjaśnia ekspert iParts.pl – sięgnęli po poliuretan w poszukiwaniu materiału do budowy elementów zawieszenia, zwłaszcza tulei. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ tuleje poliuretanowe to nie tylko dużo większa trwałość, ale też nieosiągalna dla standardowych tulei metalowo-gumowych precyzja w kierowaniu pojazdem i szybkość reakcji na polecenia kierowcy. Zauroczeni tym nowym rozwiązaniem miłośnicy motoryzacji bardzo szybko zaczęli używać elementów z poliuretanu w autach tuningowanych, a następnie w zwykłych samochodach osobowych. Co dzięki temu osiągnęli?

Jaki efekt daje wymiana zwykłych części na poliuretanowe elementy?

Poliuretanowe części samochodowe to przede wszystkim tuleje zawieszenia, jednak z materiału tego wyrabiane są również poduszki pod silnik oraz pod skrzynię biegów. W przypadku dowolnej części poliuretan zwiększa jej żywotność, a jeśli chodzi o same tuleje, w grę wchodzą również wspominane już wcześniej:

  • zwiększenie precyzji kierowania pojazdem,
  • poprawa szybkości reakcji na polecenia kierującego.

Oczywiście wymiana części fabrycznych na poliuretanowe ma lub może mieć również niekorzystne konsekwencje. O jakie konsekwencje chodzi?

  1. Cena – tuleje poliuretanowe są wyraźnie droższe od zwykłych, metalowo-gumowych.
  2. Pogorszenie się komfortu jazdy.
  3. Zwiększenie hałasu.

I choć w kwestii ceny trudno toczyć jakikolwiek spór, kwestia komfortu i hałasu już nie jest taka prosta. Według jednych specjalistów jest to efekt nie do uniknięcia, podczas gdy inni specjaliści traktują to jako kolejny mit o poliuretanach, który wynika bądź to z nieprawidłowego zamontowania (np. z zupełnie niepotrzebnego smarowania poliuretanowych tulei), bądź z wyboru nieodpowiedniego materiału (problem komfortu może załatwić wybór elementów z miękkiego poliuretanu).

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny auto części w naszej ofercie!

Co jest przyczyną sporu o trwałość części samochodowych z poliuretanu?

Najgorętszy spór wokół poliuretanowych części samochodowych toczy się niezmiennie wokół ich trwałości. Poliuretan jest materiałem zaledwie o ok. 30 proc. twardszym od gumy, jednak może on zapewnić tulejom zawieszenia żywotność wielokrotnie większą, niż dzieje się to w przypadku standardowych tulei metalowo-gumowych. Uznani eksperci motoryzacji mówią wprost, iż tuleje poliuretanowe mogą posłużyć nawet przez całe życie samochodu, bez potrzeby ich wymiany czy jakiejkolwiek ingerencji w te elementy. Warunkiem do tego jest:

  • wybór części poliuretanowych od renomowanego i doświadczonego producenta,
  • prawidłowe dopasowanie i montaż nowych elementów.

Z tą jednak opinią z kolei mocno nie zgadza się część specjalistów i dziennikarzy motoryzacyjnych, którzy podkreślają, że części poliuretanowe powstały z myślą o pojazdach sportowych i tylko w takich powinny być używane. Wskazują przy tym na różnice pomiędzy charakterystyką jazdy sportowej (wraz z obowiązującym w motosporcie cyklem przeglądów i podejściem do zachowania podwozia w czystości), a typową eksploatacją samochodu osobowego.

Która ze stron ma rację? Z pewnością na korzyść ekspertów opowiadających się za poliuretanami przemawia fakt, iż wiele negatywnych opinii na temat tych właśnie części powstało w latach, kiedy dopiero pojawiły się na rynku i ani kierowcy, ani mechanicy nie poznali jeszcze dobrze zasad postępowania z nimi. Ostatnio części samochodowe z poliuretanu mają znacznie lepszą „prasę”. A jeśli ktoś z Was będzie chciał osobiście zasięgnąć rady eksperta w tym temacie, zapraszamy do kontaktu z konsultantami iParts.pl. Od nich dowiecie się, czy w przypadku posiadanego przez Was auta wymiana gumowych tulei na poliuretanowe rzeczywiście ma sens.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.