-10% W APLIKACJI! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

0
0
7
7
1
1
0
0
0
0
4
4
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Ile warte są poliuretanowe części samochodowe? Sprawdźcie, co je wyróżnia i jakie są opinie na ich temat?

Żeby zrozumieć przyczyny i istotę sporu pomiędzy obiema wymienionymi grupami, warto poznać historię części samochodowych z poliuretanu. Wszystko, jak w wielu innych przypadkach, zaczęło się od sportów motorowych, które regularnie przyczyniają się do spopularyzowania kolejnych rozwiązań stosowanych następnie w autach tuningowanych oraz produkowanych seryjnie.

Poliuretanowe części samochodowe - wady i zalety

Skąd wzięła się moda na poliuretanowe części zamienne?

poliuretanowe części zamienne

Konstruktorzy samochodów rajdowych – wyjaśnia ekspert iParts.pl – sięgnęli po poliuretan w poszukiwaniu materiału do budowy elementów zawieszenia, zwłaszcza tulei. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ tuleje poliuretanowe to nie tylko dużo większa trwałość, ale też nieosiągalna dla standardowych tulei metalowo-gumowych precyzja w kierowaniu pojazdem i szybkość reakcji na polecenia kierowcy. Zauroczeni tym nowym rozwiązaniem miłośnicy motoryzacji bardzo szybko zaczęli używać elementów z poliuretanu w autach tuningowanych, a następnie w zwykłych samochodach osobowych. Co dzięki temu osiągnęli?

Jaki efekt daje wymiana zwykłych części na poliuretanowe elementy?

Poliuretanowe części samochodowe to przede wszystkim tuleje zawieszenia, jednak z materiału tego wyrabiane są również poduszki pod silnik oraz pod skrzynię biegów. W przypadku dowolnej części poliuretan zwiększa jej żywotność, a jeśli chodzi o same tuleje, w grę wchodzą również wspominane już wcześniej:

  • zwiększenie precyzji kierowania pojazdem,
  • poprawa szybkości reakcji na polecenia kierującego.

Oczywiście wymiana części fabrycznych na poliuretanowe ma lub może mieć również niekorzystne konsekwencje. O jakie konsekwencje chodzi?

  1. Cena – tuleje poliuretanowe są wyraźnie droższe od zwykłych, metalowo-gumowych.
  2. Pogorszenie się komfortu jazdy.
  3. Zwiększenie hałasu.

I choć w kwestii ceny trudno toczyć jakikolwiek spór, kwestia komfortu i hałasu już nie jest taka prosta. Według jednych specjalistów jest to efekt nie do uniknięcia, podczas gdy inni specjaliści traktują to jako kolejny mit o poliuretanach, który wynika bądź to z nieprawidłowego zamontowania (np. z zupełnie niepotrzebnego smarowania poliuretanowych tulei), bądź z wyboru nieodpowiedniego materiału (problem komfortu może załatwić wybór elementów z miękkiego poliuretanu).

wymiana zwykłych części na poliuretanowe

Co jest przyczyną sporu o trwałość części samochodowych z poliuretanu?

Najgorętszy spór wokół poliuretanowych części samochodowych toczy się niezmiennie wokół ich trwałości. Poliuretan jest materiałem zaledwie o ok. 30 proc. twardszym od gumy, jednak może on zapewnić tulejom zawieszenia żywotność wielokrotnie większą, niż dzieje się to w przypadku standardowych tulei metalowo-gumowych. Uznani eksperci motoryzacji mówią wprost, iż tuleje poliuretanowe mogą posłużyć nawet przez całe życie samochodu, bez potrzeby ich wymiany czy jakiejkolwiek ingerencji w te elementy. Warunkiem do tego jest:

  • wybór części poliuretanowych od renomowanego i doświadczonego producenta,
  • prawidłowe dopasowanie i montaż nowych elementów.

Z tą jednak opinią z kolei mocno nie zgadza się część specjalistów i dziennikarzy motoryzacyjnych, którzy podkreślają, że części poliuretanowe powstały z myślą o pojazdach sportowych i tylko w takich powinny być używane. Wskazują przy tym na różnice pomiędzy charakterystyką jazdy sportowej (wraz z obowiązującym w motosporcie cyklem przeglądów i podejściem do zachowania podwozia w czystości), a typową eksploatacją samochodu osobowego.

Która ze stron ma rację? Z pewnością na korzyść ekspertów opowiadających się za poliuretanami przemawia fakt, iż wiele negatywnych opinii na temat tych właśnie części powstało w latach, kiedy dopiero pojawiły się na rynku i ani kierowcy, ani mechanicy nie poznali jeszcze dobrze zasad postępowania z nimi. Ostatnio części samochodowe z poliuretanu mają znacznie lepszą „prasę”. A jeśli ktoś z Was będzie chciał osobiście zasięgnąć rady eksperta w tym temacie, zapraszamy do kontaktu z konsultantami iParts.pl. Od nich dowiecie się, czy w przypadku posiadanego przez Was auta wymiana gumowych tulei na poliuretanowe rzeczywiście ma sens.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
2 komentarze
Nawet nie wiedziałem o istnieniu części zamiennych wykonanych z poliuretanu. Dostrzegam ich zastosowanie, szczególnie wśród miłośników bardziej ekstremalnej motoryzacji, ale jednocześnie szary kowalski jak ja chyba lepiej zrobi, gdy będzie je omijał szerokim łukiem – szczególnie, jeśli faktycznie mogą negatywnie wpłynąć na komfort jazdy
Słyszałem też właśnie wiele pozytywnego o tych częściach z poliuretanu, które chakrateryzuje przede wszystkim wyższa trwałość. Cały zestaw pewnie kosztuje coś około 300 zł, a jeśli nas nie stać to na poliuretanowe warto chociaż wymienić te najbardziej narażone na uszkodzenie tuleje metalowo-gumowe :)

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze