Ile warte są części samochodowe z Chin? Czy opłaca się kupować chińskie zamienniki?

Data:

Dlaczego chińskie części samochodowe są tanie?

Rzeczą, która w pierwszej kolejności wymaga omówienia, jest niesłuszność generalizowania i traktowania części samochodowych produkowanych w Chinach jako jednej i tej samej kategorii. Chińczycy do produkcji podchodzą niezwykle pragmatycznie i w ich rozumieniu rzeczywistości zawsze cena odzwierciedla jakość, a jakość cenę. Tak jest zarówno w przypadku ręczników, jak i amortyzatorów samochodowych. Kupując sprowadzane z Chin części, zawsze pamiętajcie o tym, że ich niska cena nie jest efektem zabiegów genialnego przedsiębiorcy-importera, ale niskich kosztów produkcji, oddających niewielką ilość pracy i słabą jakość materiałów użytych do ich wytworzenia.

Co wiemy o chińskich podróbkach części zamiennych?

Części samochodowe z Chin kojarzone są przede wszystkim z podróbkami części oryginalnych. Niestety, skojarzenie to nie jest bezpodstawne i bierze się choćby stąd, że ponad 70% zidentyfikowanych podróbek motoryzacyjnych trafiających na rynek europejski pochodzi właśnie z Chin. Oznacza to, że przynajmniej 7 na 10 podróbek samochodowych części zamiennych powstaje w chińskich fabrykach. Podróbki te są prawdziwą plagą zwłaszcza w przypadku części do samochodów osobowych. Części do aut ciężarowych podrabiane są dużo mniej chętnie. Różnica pomiędzy takimi podróbkami a oryginałami z zewnątrz może być niemal żadna. Fałszerze nie mają żadnych oporów przed wiernym skopiowaniem każdego szczegółu. Za to w środku… no tam to już co innego.

Na temat kupna podróbek eksperci wyrażają się dość jasno – elementy wyposażenia kabiny czy filtry kupujesz wyłącznie na własne ryzyko, kupując podrobione części o realnym wpływie na bezpieczeństwo prowadzenia auta, ryzykujesz także zdrowiem i życiem innych.

Ile warte są tanie, chińskie zamienniki?

Części samochodowe sprowadzane z Chin to także niezwykle popularne i całkowicie legalne zamienniki, zwykle dużo tańsze od oryginałów. I to właśnie cena sprawia, że zyskują zainteresowanie wielu kierowców. Niestety, ich niska cena jest w pełni adekwatna do jakości. Decydując się na taki wybór, trudno oczekiwać szczęśliwego trafu, o którym czasem słyszy się wśród właścicieli aut. Takim szczęśliwym trafem miałby być tani zamiennik, który z powodzeniem jest w stanie wytrzymać tak samo długo jak część oryginalna i równie dobrze sprawdzać się w eksploatacji. Opowieści o podobnych przypadkach przypominają historie o UFO – są ludzie, którzy je widzieli, ale jakoś dziwnym trafem nam samym coś podobnego nigdy się nie przydarza.

Czy wszystkie chińskie części samochodowe są niskiej jakości?

Krytycy wszystkiego, co chińskie, muszą pamiętać, że Państwo Środka stało się jedną wielką fabryką, realizującą zlecenia największych światowych marek. Kupując dowolny model nowego samochodu, możemy mieć pewność, że gdzieś w nim znajdują się jakieś części wyprodukowane w Azji. Są to części oryginalne, spełniające wszelkie wymogi i jak najbardziej godne zaufania. Ale nawet części te cenione są przez specjalistów za ich doskonały stosunek jakości do ceny, nadal będą one wyraźnie droższe niż tanie zamienniki czy zwykłe podróbki. Zejście poniżej pewnego pułapu cenowego, przy zachowaniu odpowiedniej jakości, nawet w Chinach nie jest możliwe.


Dodaj swój komentarz