-10% NA UKŁAD ZAWIESZENIA! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

2
2
1
1
2
2
7
7
0
0
3
3
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Gdzie umieścić zawór tankowania LPG? W błotniku? Przy haku? A może pod klapką wlewu benzyny?

Popularność samochodów zasilanych LPG utrzymuje się w Polsce niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. Wpływ na to mają głównie ceny paliwa oraz stosunkowo niskie koszty instalacji. Podczas jej montażu często pojawia się pytanie o miejsce umieszczenia zaworu tankowania. Rozwiązań jest kilka, przy czym niektóre są bardziej, a niektóre mniej sensowne.

Gdzie umieścić zawór tankowania LPG? W błotniku? Przy haku? A może pod klapką wlewu benzyny?

Problemy z zaworami tankowania

Internetowe fora motoryzacyjne pełne są wpisów właścicieli aut napędzanych LPG, którzy wyrażają swoje opinie na temat wad i zalet posiadanej instalacji gazowej. Bardzo często we wpisach tych poruszany jest wątek umiejscowienia zaworu tankowania. Wielu kierowców narzeka, iż dało sobie narzucić wybór rozwiązania, które okazało się być najwygodniejsze dla osoby zakładającej instalację, ale bynajmniej nie dla nich samych. Aby uniknąć tego typu problemów, warto mieć świadomość, gdzie można zamontować zawór tankowania LPG i jakie konsekwencje będzie miał dany wybór.

Wpływ na komfort tankowania LPG

Zawór tankowania, nazywany również wlewem gazu lub złączem tankowania, jest elementem instalacji gazowej, za pomocą którego tankujemy gaz. Tankowanie odbywa się poprzez podpięcie do zaworu pistoletu do tankowania. Zawory do tankowania umieszcza się w różnych miejscach samochodu. Miejsce to najczęściej uzgadniane jest z właścicielem auta przed montażem instalacji gazowej. Należy pamiętać, że każdy właściciel auta ma wpływ na umiejscowienie zaworu tankowania, choć wybór ten może być ograniczony przez konstrukcję konkretnego modelu samochodu. Właściwy wybór wpływa m. in. na komfort użytkowania, a zwłaszcza samego tankowania, które w większości przypadków jest dziś samoobsługowe.

Popularne miejsca montażu wlewu gazu

Zawory tankowania LPG zwykło umieszczać się w zderzaku (tylnym), na wsporniku pod zderzakiem, przy haku holowniczym, w błotniku, a także w kilku innych, niekoniecznie dopuszczanych przez przepisy miejscach.

Z punktu widzenia osoby zakładającej instalację, najprostszym w realizacji jest montaż zaworu na wsporniku pod zderzakiem lub przy haku holowniczym. Obie metody są praktycznie bezinwazyjne i nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Niestety są to też rozwiązania najmniej estetyczne i najbardziej narażające zawór na uszkodzenie. W nowych modelach samochodów, gdzie zderzaki są wyjątkowo duże i nisko zawieszone, rozwiązania te całkowicie tracą swoją zasadność. Nieco więcej pracy wymaga montaż zaworu w błotniku lub w zderzaku, jednak w ich przypadku również dość poważnie cierpi estetyka auta. Z czasem, ze względu na liczne mikrouszkodzenia i odbarwienia, wlew taki zaczyna się wyraźnie odcinać od reszty karoserii.

Montaż zaworu LPG pod klapką wlewu benzyny

Ciekawym i coraz częściej zalecanym rozwiązaniem jest montaż wlewu gazu pod klapką wlewu benzyny. Zapewnia to dużą wygodę podczas samego tankowania oraz dyskrecję, gdyż z zewnątrz zawór ten pozostaje całkowicie niewidoczny. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego modelu auta. Czasem bywa i tak, że zatankowanie samochodu będzie wymagało tzw. wlewu przedłużanego. Element ten, w formie specjalnej przejściówki, wkręca się w zawór za każdym razem przed samym tankowaniem, a następnie usuwa i zamyka klapkę wlewu. Nadal jednak montaż zaworu pod klapką wlewu benzyny jest rozwiązaniem najkorzystniejszym ze wszystkich obecnie dostępnych rozwiązań.

Filtr gazu LPG w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Filtr gazu LPG pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Filtr gazu LPG
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
3 komentarze
może i to rozwiązanie zaworu wlewu gazu pod klapką paliwa jest ciekawe ale tylko wtedy gdy zmieści się tam duży zawór w który bezpośrednio możemy wpiąć pistolet od LPG wtedy na pewno wszystko jest stabilne i się nie wyrywa z blachy natomiast jeżeli w aucie nie ma zbyt dużo miejsca pod klapką paliwa na zawór i będzie tam wmontowany malutki zaworek w który potem trzeba będzie wkręcać konwerter i dopiero w konwerter wkładać pistolet do gazu to jest to zupełnie beznadziejna rozwiązanie wiem na swoim własnym przykładzie ciężar pistoletu do gazu powoduje że konwerter dosłownie wyrywa z blachy całej zawór i ogólnie jestem niezadowolony z tego rozwiązania gdybym dziś montował gaz na pewno korek miejscowa Woo miejscowi bym standardowo w zderzaku samochodu wtedy przynajmniej jest tam bardzo stabilny i nic się nie dzieje odradzam wszystkim montowanie wlewu gazu pod klapką paliwa
no też wlasnie się zastanawiałem gdzie zamontować i zamontowałem pod zdrerzakiem, nie uważam, żeby to był problem
Zawór pod klapką wlewu benzyny to najlepsze rozwiązanie. Ja posiadam niestety w zderzaku i strasznie to razi po oczach. Będę musiał to przerobić podczas najbliższej okazji...

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze