Gdzie sprawdzić termin ważności badania technicznego pojazdu? W jaki sposób można to zrobić bez wychodzenia z domu?

Data:

Od jakiegoś czasu każdy kierowca w Polsce posiada dostęp do szeregu informacji na temat własnego, ale też i cudzego pojazdu. Znajdzie tam m.in. dane opisujące stan techniczny pojazdu z cyklicznie powtarzanych przeglądów. W jaki sposób możecie uzyskać dostęp do tego wszystkiego?

Postępująca cyfryzacja wszystkiego, co nas otacza, to jedno z dobrodziejstw współczesności. Możliwość zdalnego, za pośrednictwem internetu, dostępu do szeregu usług i baz informacyjnych, bardzo mocno ułatwia nam życie na każdym niemal kroku. Tak samo wygląda to w przypadku zmotoryzowanej części naszego społeczeństwa. Wprowadzane przez organy administracyjne usługi cyfrowe dla kierowców to spore ułatwienie w bardzo wielu aspektach, a przecież cyfryzacja w motoryzacji tak naprawdę dopiero się rozkręca.

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 8 listopada 2017 r. w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów (Dz.U. z 2017 r. poz. 2085 z późn. zm.) stanowi podstawę prawną do jednego z bardzo ważnych dla każdego polskiego kierowcy etapów cyfryzacji. To właśnie dzięki temu rozporządzeniu wprowadzona została usługa Mój Pojazd, która umożliwia dostęp do centralnej ewidencji pojazdów i sprawdzenie w niej danych o praktycznie dowolnym samochodzie. Domyślnym zakresem tej usługi jest dostęp do danych chociażby opisujących stan pojazdu podczas ostatnich badań technicznych czy znajdujących się w jego dowodzie rejestracyjnym. W każdej chwili możecie więc wejść na stronę usługi i dowiedzieć się, jak Wasze auto przeszło ostatni przegląd oraz kiedy upływa termin ważności badania technicznego.

Jak i gdzie możecie sprawdzić termin ważności badania technicznego Waszego pojazdu? Dlaczego termin ten naprawdę warto znać?

Termin kolejnego badania technicznego to jedna z ważniejszych informacji, jakie powinny znaleźć się w kalendarzu każdego kierowcy czy właściciela samochodu lub motocykla. Nowe samochody z silnikami spalinowymi przechodzą badania techniczne w niejednostajnym rytmie, a więc:

  • pierwszy przegląd ma miejsce po upływie 3 lat od nabycia samochodu,
  • drugi przegląd powinien odbyć się po kolejnych 2 latach użytkowania,
  • kolejne przeglądy muszą być przeprowadzane w odstępie 1 roku od ostatniego badania technicznego pojazdu.

Zasada ta nie dotyczy pojazdów zasilanych LPG, dla których domyślnie przegląd powinien odbywać się co roku.

Dzięki usłudze Mój Pojazd każdy z Was może sprawdzić, kiedy miał miejsce ostatni przegląd Waszego auta oraz w jakim terminie musicie stawić się w stacji diagnostycznej na kolejne badanie techniczne. Aby zyskać dostęp do tych informacji, musicie:

  • posiadać własny profil zaufany „eGo”, który pozwala na cyfrowe potwierdzenie Waszej tożsamości (jest to forma zabezpieczenia przed próbami podszycia się pod Was osób niepowołanych);
  • posiadać login z hasłem do Waszego profilu zaufanego oraz telefon komórkowy (element niezbędny podczas procesu weryfikacji tożsamości);
  • ewentualnie posiadać również dane do innego sposobu logowania się do Waszego profilu zaufanego „eGo”.

Jak wygląda proces logowania się i korzystania z usługi Mój Pojazd? Bardzo prosto. Zacznijcie od wejścia na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd i odnalezienia przycisku „Sprawdź swój pojazd”. Po kliknięciu w ten przycisk, zostaniecie przeniesieni na stronę profilu zaufanego, gdzie powinniście się zalogować na swoje konto. Po udanym logowaniu automatycznie przechodzicie na stronę usługi Mój Pojazd, na której wyświetli się lista wszystkich posiadanych przez Was pojazdów. Znalezione tam informacje możecie przejrzeć lub wydrukować w formacie PDF. Wydruk ten stanowi jedynie źródło informacji dla Was lub innych osób, nie może być traktowany jako dokument urzędowy dotyczący stanu technicznego pojazdu czy wyników ostatniego badania.

To właśnie dzięki usłudze Mój Pojazd możecie teraz sprawdzić termin kolejnego przeglądu, a termin ten naprawdę warto jest znać, gdyż za jego niedotrzymanie można ponieść rozmaite konsekwencje. Co ciekawe, konsekwencje te jeszcze w tym roku mogą ulec pewnym modyfikacjom. Według wcześniejszych zapowiedzi, 1 września 2022 roku powinny wejść w życie nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych. Poprawki mają wprowadzić m.in. podwójną stawkę za badanie technicznie przeprowadzone w terminie późniejszym niż 30 dni od terminu zaplanowanego. Do tego dochodzi również wprowadzone już podwyższenie kar za jazdę bez aktualnego przeglądu.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny oryginalnych części samochodowych w naszej ofercie!

Czemu służy udostępnianie danych dotyczących badań technicznych w usłudze Mój Pojazd oraz Historia Pojazdu? Kto i kiedy powinien sprawdzić zebrane tam informacje?

Dostęp do informacji na temat badań technicznych domyślnie przeznaczony jest dla właścicieli tychże aut, możliwe jest jednak sprawdzenie danych dotyczących innych pojazdów za pośrednictwem usługi Historia Pojazdu. Usługa ta szczególnie przydaje się podczas sprawdzania stanu samochodu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Oczywiście, wydruk w formacie PDF danych udostępnianych w usłudze Mój Pojazd, a zawierających m.in. informacje o przebytych badaniach technicznych oraz o stanie licznika, również może stanowić potwierdzenie faktycznego stanu pojazdu, który zamierzamy kupić. Jego właściciel w każdej chwili może przedstawić nam taki dokument, jako formę dodatkowego potwierdzenia.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.