DNI DARMOWEJ DOSTAWY OD 99 PLN! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

2
2
3
3
2
2
3
3
3
3
1
1
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Gdzie najlepiej sprawdzić numer VIN? Czego możecie się dowiedzieć po jego rozkodowaniu?

Wielu kierowców wciąż uważa, że sprawdzenie lub też rozkodowanie numeru VIN zapewni im dostęp do wiedzy tajemnej na temat dowolnego samochodu. Czy przekonanie to ma jakiekolwiek uzasadnienie? Jakie są sposoby na jego rozkodowanie. Gdzie i w jaki sposób najlepiej jest sprawdzić numer VIN?

Gdzie najlepiej rozkodować/sprawdzić numer VIN?

Moda na rozkodowywanie numerów VIN i sprawdzanie za ich pomocą historii pojazdu oraz wielu różnych informacji o samochodzie, trwa w najlepsze. Można by nawet powiedzieć, że cały czas się rozwija. Problem w tym, że w przypadku informacji, jakie możemy uzyskać poprzez sprawdzenie numer VIN dowolnego pojazdu, pomiędzy teorią a praktyką mamy sporą przestrzeń mitów i nieporozumień. Bez wątpienia numer VIN może dostarczyć nam kilku istotnych wiadomości, jednak nie ma liczyć na to, że jego sprawdzenie zapewni nam odpowiedzi na wszystkie pytania. A jak taki numer VIN możemy sprawdzić? Jakie informacje są w nim zakodowane?

Gdzie możecie sprawdzić numer VIN? Jakie są te mniej i bardziej popularne sposoby na jego rozkodowanie?

Istnieją różne możliwości sprawdzenia numeru VIN, a w zasadzie wyciągnięcia wszelkich informacji o danym samochodzie, jakie dzięki numerowi VIN da się otrzymać. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą:

Zasięgnięcie informacji w ASO

Ta metoda w teorii powinna być najlepsza i najskuteczniejsza, ale nie po raz pierwszy teoria bardzo mocno rozjeżdża się z praktyką. Przeszkód na tej drodze jest co najmniej kilka, wśród których należy wymienić:

  • coraz częściej praktykowane przez marki ukrywanie informacji o samochodzie – niektóre marki robią to wręcz otwarcie, odmawiając podania posiadanych informacji (zasłaniając się choćby chęcią ochrony danych) lub udzielając mocno wymijających odpowiedzi;
  • brak wspólnej bazy – aż trudno w to uwierzyć, ale niektóre marki aut nie posiadają jednej wspólnej bazy informacji dla obszaru tego samego kraju. Ściągnięcie informacji z poszczególnych ASO jest wówczas praktycznie niemożliwe;
  • niechęć pracowników serwisu – każdy, kto próbował tej metody, ten wie, jak wiele zależy tu od dobrej woli osoby, z którą się skontaktujecie. Czasem w poszukiwaniu informacji o VIN danego pojazdu można dowiedzieć się naprawdę sporo, innym razem zupełnie nic.

Oczywiście, jeśli do ASO udacie się razem z samochodem, którego VIN chcecie rozkodować, a także jego właścicielem i do tego opłacicie tzw. przegląd przedsprzedażowy, wówczas będziecie mogli sprawdzić dokładnie VIN i historię pojazdu. Czy to Wam jednak wystarczy, to już zupełnie inna historia.

Płatne raporty sprawdzające VIN pojazdu

Jest to bardzo prosty mechanizm – wykupujecie usługę, w zamian otrzymujecie raport zawierający informacje rozkodowane z VIN interesującego Was samochodu oraz wszelkie dane do niego przypisane. W teorii brzmi pięknie, jednak w praktyce ma co najmniej dwie wady:

  • raporty takie w przypadku większej ilości aut, jakimi jesteście zainteresowani, będą Was kosztować ładnych parę złotych;
  • eksperci motoryzacji oraz osoby zajmujące się handlem samochodami wskazują na to, iż zaledwie ok 20% takich raportów zawiera informacje pewne, rzetelne i faktycznie wnoszące coś do posiadanej już wiedzy na temat wybranego samochodu.

Czy jest to opcja dla Was? To musicie już sami rozstrzygnąć.

Możesz również skorzystać z usług jednej z wyspecjalizowanych firm takich jak np. Autotesto. Tutaj możesz skorzystać z ich usług i sprawdzić numer VIN.

Darmowe dekodery VIN

W internecie znajdziecie różne strony oferujące ściągnięcie zupełnie za darmo informacji na temat dowolnego samochodu. Wystarczy podać numer VIN, czasem też kilka innych, podstawowych danych. Jest to metoda dobra o tyle, że darmowa. Nie macie jednak co liczyć na jakieś istotne wiadomości, a i te, które uzyskacie, powinniście bardzo starannie zweryfikować. Podejmowanie decyzji o zakupie auta na podstawie informacji z takiego dekodera jest co najmniej lekkomyślne.

Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów

Na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ możecie sprawdzić historię pojazdu po wpisaniu do wyszukiwarki właśnie numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji samochodu. Tu otrzymacie najważniejsze informacje na ten temat, o ile informacje te w ogóle zostały do systemu wprowadzone. Jest to sposób dobry, darmowy, ale również wymagający weryfikacji.

Przeglądarka internetowa

Potraktujcie to wyłącznie jako narzędzie pomocnicze, które jednak może uzupełnić waszą wiedzę na temat pojazdu. Wpisanie numeru VIN w przeglądarkę potrafi przynieść zaskakujące efekty, również, a może szczególnie w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy. Zwłaszcza w przypadku krajów, w których bardzo poważnie podchodzi się do transparentności w handlu i gdzie nie zataja się przed potencjalnym kupcem ważnych informacji na temat wystawionego na sprzedaż samochodu.

Jakie informacje możecie uzyskać dzięki rozkodowaniu numeru VIN? W czym pomoże Wam jego sprawdzenie?

Numer VIN sam w sobie zawiera, a przynajmniej powinien zawierać, pewne podstawowe informacje na temat samochodu. Rozkodowanie go ma więc na celu nie tyle sprawdzenie historii pojazdu (choć tu numer VIN również jest kluczem do uzyskania informacji), co uzyskanie odpowiedzi na pytania o:

  • typ nadwozia,
  • kraj produkcji,
  • miasto produkcji,
  • nazwę modelu,
  • rok produkcji,
  • miesiąc produkcji.

Jednak i tu światowy trend do ukrywania danych zrobił swoje i obecnie nie wygląda to już tak prosto. Nadal jednak warto spróbować rozkodować numer VIN i upewnić się, że wszystko się zgadza.

A do czego jeszcze może Wam posłużyć numer VIN? Choćby do zakupu części idealnie dopasowanych do danego modelu auta. O tym, jak to zrobić, przeczytacie w naszym poradniku „Wyszukiwanie samochodowych części zamiennych z użyciem numeru VIN. Dlaczego warto i kto może to przeprowadzić?

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
3 komentarze
Niestety CEPiK pokazuje samochody już po rejestracji w naszym kraju. Więc gdy przejedzie granice i zniknie 200k km z licznika to w CEPiKu będzie już przebieg pomniejszony i będzie ok.
Ja zawsze jak sprawdzam to z cepik oraz ze strony sprawdz.vin
Ja ze swojej strony polecam właśnie bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Fakt, nie jest idealny, ale moim zdaniem (oczywiście jak dla mnie) wystarczający, a jednocześnie darmowy. A nie chciałem na razie wybulić kasy na te płatne raporty. Za to nie wierzę za bardzo w te darmowe dekodery VIN, co to to nie.

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze