Gdzie najlepiej sprawdzić numer VIN? Czego możecie się dowiedzieć po jego rozkodowaniu?

Data:

Wielu kierowców wciąż uważa, że sprawdzenie lub też rozkodowanie numeru VIN zapewni im dostęp do wiedzy tajemnej na temat dowolnego samochodu. Czy przekonanie to ma jakiekolwiek uzasadnienie? Jakie są sposoby na jego rozkodowanie. Gdzie i w jaki sposób najlepiej jest sprawdzić numer VIN?

Moda na rozkodowywanie numerów VIN i sprawdzanie za ich pomocą historii pojazdu oraz wielu różnych informacji o samochodzie, trwa w najlepsze. Można by nawet powiedzieć, że cały czas się rozwija. Problem w tym, że w przypadku informacji, jakie możemy uzyskać poprzez sprawdzenie numer VIN dowolnego pojazdu, pomiędzy teorią a praktyką mamy sporą przestrzeń mitów i nieporozumień. Bez wątpienia numer VIN może dostarczyć nam kilku istotnych wiadomości, jednak nie ma liczyć na to, że jego sprawdzenie zapewni nam odpowiedzi na wszystkie pytania. A jak taki numer VIN możemy sprawdzić? Jakie informacje są w nim zakodowane?

Gdzie możecie sprawdzić numer VIN? Jakie są te mniej i bardziej popularne sposoby na jego rozkodowanie?

Istnieją różne możliwości sprawdzenia numeru VIN, a w zasadzie wyciągnięcia wszelkich informacji o danym samochodzie, jakie dzięki numerowi VIN da się otrzymać. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą:

Zasięgnięcie informacji w ASO

Ta metoda w teorii powinna być najlepsza i najskuteczniejsza, ale nie po raz pierwszy teoria bardzo mocno rozjeżdża się z praktyką. Przeszkód na tej drodze jest co najmniej kilka, wśród których należy wymienić:

 • coraz częściej praktykowane przez marki ukrywanie informacji o samochodzie – niektóre marki robią to wręcz otwarcie, odmawiając podania posiadanych informacji (zasłaniając się choćby chęcią ochrony danych) lub udzielając mocno wymijających odpowiedzi;
 • brak wspólnej bazy – aż trudno w to uwierzyć, ale niektóre marki aut nie posiadają jednej wspólnej bazy informacji dla obszaru tego samego kraju. Ściągnięcie informacji z poszczególnych ASO jest wówczas praktycznie niemożliwe;
 • niechęć pracowników serwisu – każdy, kto próbował tej metody, ten wie, jak wiele zależy tu od dobrej woli osoby, z którą się skontaktujecie. Czasem w poszukiwaniu informacji o VIN danego pojazdu można dowiedzieć się naprawdę sporo, innym razem zupełnie nic.

Oczywiście, jeśli do ASO udacie się razem z samochodem, którego VIN chcecie rozkodować, a także jego właścicielem i do tego opłacicie tzw. przegląd przedsprzedażowy, wówczas będziecie mogli sprawdzić dokładnie VIN i historię pojazdu. Czy to Wam jednak wystarczy, to już zupełnie inna historia.

Płatne raporty sprawdzające VIN pojazdu

Jest to bardzo prosty mechanizm – wykupujecie usługę, w zamian otrzymujecie raport zawierający informacje rozkodowane z VIN interesującego Was samochodu oraz wszelkie dane do niego przypisane. W teorii brzmi pięknie, jednak w praktyce ma co najmniej dwie wady:

 • raporty takie w przypadku większej ilości aut, jakimi jesteście zainteresowani, będą Was kosztować ładnych parę złotych;
 • eksperci motoryzacji oraz osoby zajmujące się handlem samochodami wskazują na to, iż zaledwie ok 20% takich raportów zawiera informacje pewne, rzetelne i faktycznie wnoszące coś do posiadanej już wiedzy na temat wybranego samochodu.

Czy jest to opcja dla Was? To musicie już sami rozstrzygnąć.

Możesz również skorzystać z usług jednej z wyspecjalizowanych firm takich jak np. Autotesto. Tutaj możesz skorzystać z ich usług i sprawdzić numer VIN.

Darmowe dekodery VIN

W internecie znajdziecie różne strony oferujące ściągnięcie zupełnie za darmo informacji na temat dowolnego samochodu. Wystarczy podać numer VIN, czasem też kilka innych, podstawowych danych. Jest to metoda dobra o tyle, że darmowa. Nie macie jednak co liczyć na jakieś istotne wiadomości, a i te, które uzyskacie, powinniście bardzo starannie zweryfikować. Podejmowanie decyzji o zakupie auta na podstawie informacji z takiego dekodera jest co najmniej lekkomyślne.

Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów

Na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ możecie sprawdzić historię pojazdu po wpisaniu do wyszukiwarki właśnie numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji samochodu. Tu otrzymacie najważniejsze informacje na ten temat, o ile informacje te w ogóle zostały do systemu wprowadzone. Jest to sposób dobry, darmowy, ale również wymagający weryfikacji.

Przeglądarka internetowa

Potraktujcie to wyłącznie jako narzędzie pomocnicze, które jednak może uzupełnić waszą wiedzę na temat pojazdu. Wpisanie numeru VIN w przeglądarkę potrafi przynieść zaskakujące efekty, również, a może szczególnie w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy. Zwłaszcza w przypadku krajów, w których bardzo poważnie podchodzi się do transparentności w handlu i gdzie nie zataja się przed potencjalnym kupcem ważnych informacji na temat wystawionego na sprzedaż samochodu.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

Jakie informacje możecie uzyskać dzięki rozkodowaniu numeru VIN? W czym pomoże Wam jego sprawdzenie?

Numer VIN sam w sobie zawiera, a przynajmniej powinien zawierać, pewne podstawowe informacje na temat samochodu. Rozkodowanie go ma więc na celu nie tyle sprawdzenie historii pojazdu (choć tu numer VIN również jest kluczem do uzyskania informacji), co uzyskanie odpowiedzi na pytania o:

 • typ nadwozia,
 • kraj produkcji,
 • miasto produkcji,
 • nazwę modelu,
 • rok produkcji,
 • miesiąc produkcji.

Jednak i tu światowy trend do ukrywania danych zrobił swoje i obecnie nie wygląda to już tak prosto. Nadal jednak warto spróbować rozkodować numer VIN i upewnić się, że wszystko się zgadza.

A do czego jeszcze może Wam posłużyć numer VIN? Choćby do zakupu części idealnie dopasowanych do danego modelu auta. O tym, jak to zrobić, przeczytacie w naszym poradniku „Wyszukiwanie samochodowych części zamiennych z użyciem numeru VIN. Dlaczego warto i kto może to przeprowadzić?


Komentarze

Sprawdzenie VIN
Kamil
,
19.02.2022
Odpowiedz
Ja zawsze jak sprawdzam to z cepik oraz ze strony sprawdz.vin
bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów
Sławek
,
05.07.2021
Odpowiedz
Ja ze swojej strony polecam właśnie bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Fakt, nie jest idealny, ale moim zdaniem (oczywiście jak dla mnie) wystarczający, a jednocześnie darmowy. A nie chciałem na razie wybulić kasy na te płatne raporty. Za to nie wierzę za bardzo w te darmowe dekodery VIN, co to to nie.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.