Ewolucja "zimówek" Fulda Kristall Montero. Jak zmieniało się podejście producenta do warunków, z jakimi te muszą sobie radzić?

Data:
W kategorii Opony

W portfolio marki Fulda, gdy chodzi o opony zimowe dla aut osobowych, mamy dwie podstawowe serie – Fulda Kristall Montero oraz Fulda Kristall Control HP. Kristall Control HP to opony na najtrudniejsze zimowe warunki, a kto i kiedy powinien używać opon Kristall Montero?

Zima zimie nie równa, tak jak i równe nie są wymagania stawiane samochodom przez samochody o różnej mocy i różnej masie. Wiedząc o tym doskonale, niemiecka marka Fulda – należąca od blisko 6 dekad do amerykańskiego koncernu Goodyear – podzieliła swoje opony zimowe do samochodów osobowych na dwie główne serie odpowiadające nieco innym warunkom oraz dostosowane do nieco innych aut. Seria Kristall Control HP (obecnie na serię tę składają się dwa modele – Fulda Kristall Control HP oraz jego następca Fulda Kristall Control HP 2) to opony, które można by określić jako „wyczynowe zimówki”. Skrót „HP” w nazwie pochodzi w końcu od High Performance, którą to nazwą zwykło określać się opony sportowe. W tym jednak przypadku chodzi bardziej o opony dostoswane do mocnych samochodów i przeznaczone do użytkowania w naprawdę trudnych warunkach zimowych. A czemu służy seria Fulda Kristall Montero?

Kristall Montero to seria opon o wiele bardziej uniwersalnych, przez niektórych określanych „turystycznymi”, a więc przeznaczonych do standardowych samochodów osobowych niskiej, średniej lub wysokiej klasy (same opony dość powszechnie uznawane są za produkt z tzw. średniej półki), używanych w warunkach zimowych oraz przejściowych. I w tej dość mocno uproszczonej definicji kryje się cały sekret serii Fulda Kristall Montero, która to seria sama zresztą uległa ostatnio pewnej zmianie, przechodząc z opon zaprojektowanych z myślą o lekkiej zimie, na opony typowo zimowe. Jak ta zmiana odbiła się na ich osiągach? Który model z serii Kristall Montero będzie dla Was najodpowiedniejszy?

Fulda Kristall Montero MS. Opona zimowa, której bliżej jest do opon wielosezonowych

Opona osobowa zimowa FULDA Kristall Montero 185/70 R14 88T

Już sama nazwa tego modelu daje do myślenia. Skąd bowiem ten dodatek oznaczenia MS? Chyba każdy kierowca obyty już cokolwiek z oponami samochodowymi wie, iż oznaczenie MS pochodzi od skrótu Mud and Snow i wcale nie określa opon zimowych, ale bardzo często znajduje się na oponach wielosezonowych. Dlaczego? Ponieważ opony te, będąc używanymi przez cały rok, muszą doskonale radzić sobie w ciągu aż dwóch okresów przejściowych, czyli jesienią oraz wiosną. Obie te pory roku mają tendencję do zaskakiwania i nikogo w Europie (może poza krajami Południa) nie mogą zdziwić opady śniegu na początku listopada czy pod koniec marca. Model Fulda Kristall Montero MS był pierwszą odsłoną serii „zimówek” mających za zadanie zapewnić kierowcom pełną kontrolę nad pojazdem właśnie w tych trudnych warunkach. Nie są to opony stricte zimowe, dostosowane głównie do przebijania się przez kopny śnieg (tę rolę przejęły modele Fulda Kristall Conotrol HP), ale turystyczne opony, których właściciele mogą zakładać je w październiku i spokojnie używać aż do momentu, gdy średnia temperatura w ciągu dnia zacznie przekraczać +7℃.

Fulda Kristall Control MS to opony do ciężkiej pracy, nie do wykręcania wyśrubowanych osiągów. Poradzą sobie z wodą, śniegiem, błotem, ale w żadnym aspekcie nie okażą się wybitne. Może poza przebiegiem, który potrafią osiągnąć naprawdę spory. Pod względem poszczególnych cech opisanych na etykiecie unijnej prezentują się dziś raczej średnio:

  • opory toczenia na poziomie od „D” do „E”;
  • przyczepność na mokrej nawierzchni z ocenami od „D” do „E”;
  • generowany hałas zewnętrzny przy prędkości 80 km/h z oceną „B”.

A bieżnik? Ciekawy, ale niewyróżniający się specjalnie pośród współczesnej konkurencji. Pamiętajcie jednak, że model Fulda Kristall Montero MS ma już swoje lata.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny opon samochodowych w naszej ofercie!

Fulda Kristall Montero 2 MS. Młodszy brat modelu Kristall Montero MS o nieco poprawionych osiągach

Opona osobowa zimowa FULDA Kristall Montero 2 175/65 R15 88T

Tak na pierwszy rzut oka różnice pomiędzy modelami Fulda Kristall Montero MS i Fulda Kristall Montero 2 MS są praktycznie żadne. W obu przypadkach mamy do czynienia nie tylko z bliźniaczą nazwą, ale i z praktycznie tym samym rysunkiem bieżnika. Co więc uległo zmianie? Zmianie uległy osiągi opony wyrażane przez oceny zamieszczone na etykiecie unijnej. Względem swojej poprzedniczki, opona Fulda Kristall Montero 2 MS okazała się:

  • bardziej ekologiczna – nieco niższe opory toczenia z ocenami od „C” do „E”;
  • lepiej dostosowana do jazdy na mokrej nawierzchni – przyczepność w tych warunkach oceniana została na poziomie od „B” do „D”;
  • równie cicha przy jeździe z prędkością 80 km/h – ocena „B”.

I to w zasadzie tyle. Model Fulda Kristall Montero 2 MS jest po prostu udoskonaloną wersją swojej poprzedniczki – pierwszej opony z serii Kristall Montero.

Fulda Kristall Montero 3. Opona zimowa przeznaczona również do samochodów typu SUV

Opona zimowa FULDA Kristall Montero 3 195/65 R15 91T

Model Fulda Kristall Montero 3 to pierwsza opona z tej serii, która nie posiada już dopisku „MS” w nazwie, co sugeruje, iż producenci chcieli z niej uczynić ogumienie już typowo zimowe. Nie tylko zimowe, ale i szosowe, co w nomenklaturze producenta oznacza, iż Fulda Kristall Montero 3 dostępna jest w wersji opony do samochodów SUV, przeznaczonej do jazdy po drogach utwardzonych przy prędkości do 168 mph.

W porównaniu ze swoimi poprzedniczkami, "zimowka" Fulda Kristall Montero 3 wypada lepiej pod względem:

  • oporów toczenia – oceny od „B” do „D”;
  • przyczepności na mokrej nawierzchni – oceny od „B” do „D”;
  • generowanego hałasu – oceny od „A” do „B”.

No i bieżnik. Fulda Kristall Montero 3 posiada zauważalnie inny bieżnik, również kierunkowy, ale o zmodyfikowanym rysunku, co niewątpliwie przełożyło się na inne osiągi i lepsze dostosowanie opony do warunków zimowych.

Inne modele opon Fulda:

Fulda SportControl


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.