Doskonałe japońskie zimówki z serii Yokohama Bluearth Winter. Jak wyglądał ich rozwój i co oferują kolejne modele z tej rodziny?

Data:
W kategorii Opony

Opony zimowe to ważny segment branży oponiarskiej i produkty niezwykle popularne w Środkowej Europie. Popularność ta nie zawsze jednak odpowiada ich jakości, co pokazuje przypadek opon z serii Yokohama BlueEarth Winter. Na jaką popularność zasłużyły te właśnie modele?

Marka Yokohama to dość ciekawy przypadek w branży oponiarskiej. Z jednej strony mamy do czynienia z szóstym największym producentem ogumienia samochodowego na świecie, firmą o ogromnym doświadczeniu (funkcjonującą od 1917 roku), wydającą ogromne pieniądze na badania i rozwój nowych technologii (ponad 100 mln dolarów rocznie) i posiadającą w swojej ofercie opony do praktycznie każdego typu samochodów. Z drugiej strony jednak wciąż marka Yokohama nie jest równie dobrze rozpoznawalna, jak najwięksi producenci z USA czy Europy. Powodem tej stosunkowo niewielkiej rozpoznawalności może być fakt, iż Yokohama więcej wysiłku wkłada w jakość swoich opon niż w szeroko rozumiany marketing. Czy jest to dobre rozwiązanie? Dla nas, kierowców, z całą pewnością tak. Dzięki temu bowiem, kupując np. opony zimowe Yokohama BlueEarth Winter nie płacimy za przysłowiowy znaczek, ale za realną sprawność, efektywność oraz trwałość tego modelu. I – co najważniejsze – każda z tych cech jest tu niezmiennie na bardzo wysokim poziomie.

Opony z serii Yokohama BlueEarth Winter to obecnie już 6 kolejnych modeli, które dały się poznać kierowcom na całym świecie w tych wszystkich krajach, gdzie zima stanowi realny problem.

Yokohama BlueEarth Winter V901. Opona zimowa klasy premium dla wymagających kierowców

Model Yokohama BlueEarth Winter V901 to pierwsza z serii opon BlueWinter nastawionych na radzenie sobie z naprawdę trudnymi warunkami zimowym, jednak ten właśnie model – co ciekawe – posiada bieżnik asymetryczny, a więc bardziej charakterystyczny dla opon letnich lub całorocznych. Bieżnik ten jednak zapewnia modelowi BlueEarth Winter V901 bardzo dobrą sprawność na naprawdę zróżnicowanej nawierzchni, poczynając od suchej, poprzez mokrą, aż po zaśnieżoną lub oblodzoną. Nowością w przypadku opon Yokohama BlueEarth Winter V901 była specjalna mieszanka ze składnikiem o nazwie Zeruma, która potrafi regulować twardość opony w zależności od temperatury i niejako dostosowywać ją do bieżących warunków atmosferycznych.

Yokohama BlueEarth Winter V902. Kontynuacja dobrej serii japońskich opon zimowych

Model Yokohama BlueEarth Winter V902 jest niezwykle zbliżony do swojego poprzednika i to praktycznie w każdym aspekcie. Pracujący nad nim inżynierowie zachowali asymetryczny rysunek bieżnika, dając jednocześnie wyraźnie do zrozumienia, dla kogo opona ta jest przeznaczona. A przeznaczona jest dla właścicieli aut klasy średniej lub wyższej, poruszających się w warunkach zimowych trasami o różnym stopniu zaśnieżenia i oblodzenia, a przy tym pragnący zachować jak najwyższą kontrolę nad samochodem podczas pokonywania zarówno mokrych, jak i suchych odcinków. Yokohama BlueEarth Winter V902 jest oponą zimową, ale o wysokim stopniu uniwersalności. Być może nie jest to opona na naprawdę ostre zimy, za to doskonale poradzi sobie w warunkach zmiennych.

Spodobał Ci się artykuł?

Yokohama BlueEarth Winter V903. Krok w stronę opon radzących sobie w skrajnie trudnych warunkach

Opony Yokohama BlueEarth Winter V903 to pierwszy model z serii BlueEarth, który zmienił charakter tej linii opon zimowych z uniwersalnego na niemalże arktyczny. Do tej pory seria BlueEarth miała radzić sobie dobrze w warunkach zmiennych, bardzo różnorodnych, rezygnując jednocześnie z nastawienia na typową, ostrą zimę. Model BlueEarth Winter V903, otrzymał dość agresywny, wyjątkowo zimowy bieżnik kierunkowy. Nie była to jednak jeszcze opona zimowa tej klasy, jaką wszyscy chcielibyśmy widzieć. Choć spełniała swoje zadanie, dopiero kolejne modele z tej serii pokazały, co znaczy prawdziwa klasa.

Yokohama BlueEarth Winter V904. Prawie idealna opona zimowa

Model Yokohama BlueEarth Winter V903 był pierwszym krokiem w stronę doskonałości; model Yokohama BlueEarth Winter V904 okazał się być krokiem drugim, ale już wiemy, że nie ostatnim. Wraz z kolejną, czwartą wersją serii BlueEarth, dostaliśmy kolejną oponę zimową z bieżnikiem kierunkowym, oferującą bardzo przyzwoite osiągi w warunkach lekkiej zimy, jednak prawdziwą swoją wartość pokazującą dopiero wówczas, gdy zima zaczyna nabierać intensywności. Tam, gdzie standardowe „zimówki” zaczynają mieć problem, tam Yokohama BlueEarth Winter V904 pokazuje, ile tak naprawdę jest warta. A że warta jest sporo, potwierdzają to liczne opinie kierowców nie tylko w Polsce.

Yokohama BlueEarth Winter V905. Opona zimowa mogąca uchodzić za idealną

Rzadko kiedy możemy obserwować sytuację, w której powolny, konsekwentny rozwój jednej koncepcji przynosi w każdym kolejnym etapie coraz to lepsze efekty. Dokładnie z takim procesem mamy do czynienia w przypadku opon Yokohama BlueEarth Winter, co doskonale potwierdza 5 już model z tej serii, czyli Yokohama BlueEarth Winter V905.

Yokohama BlueEarth Winter V905 to opony na poważną zimę. Ich charakterystyka, patrząc na samą tylko etykietę unijną, nie robi wrażenia. Opony te są stosunkowo głośne, mało ekologiczne i nie hamują najlepiej na mokrej nawierzchni. Ale gdy ktoś już raz wybierze się na tych „gumach” w zasypaną śniegiem trasę, nieprędko zdecyduje się na zamianę tego modelu na inny. Yokohama BlueEarth Winter V905 to jedne z najlepszych opon na srogie zimy, a przy tym doskonale wykonane, trwałe (brak zjawiska pękania czy łuszczenia się gumy) i zapewniające bardzo duży przebieg. I nie jest to wcale ostatnie słowo inżynierów Yokohamy, którzy przygotowali już dla nas model BlueEarth Winter V906. Czy okaże się jeszcze lepszy?


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.