Dezynfekcja samochodu w czasie pandemii COVID-19. Czym i w jaki sposób szybko pozbędziecie się koronawirua z wnętrza auta?

Data:

Koronawirus dla nas, kierowców stanowi takie samo zagrożenie, jak dla wszystkich innych. W ciągu ostatnich miesięcy musieliśmy nauczyć się, jak w warunkach pandemii dbać o siebie i swoje auta. A ponieważ na temat dezynfekcji i czyszczenia aut powstało wiele nieporozumień i błędnych założeń, wielu z nas popełnia zupełnie podstawowe błędy. Na czym te błędy polegają? Jak powinniśmy prawidłowo dbać o siebie i swoje auta podczas epidemii COVID-19?

Czy dezynfekcja i czyszczenie klimatyzacji pozwala pozbyć się z auta również koronawirusa?

Początek pandemii w naszym kraju zbiegł się dość szczęśliwie z momentem, w którym większość z nas udaje się na przeprowadzenie gruntownego serwisu klimatyzacji. Podczas takiego serwisu obowiązkowo należy przeprowadzić – przynajmniej raz w roku – gruntowne czyszczenie i odkażanie całego układu. Pytanie tylko, czy takie czyszczenie i odkażanie klimatyzacji pozwoli nam pozbyć się koronawirusa z samochodu?

Jak pokazują analizy wykonane przez markę Magneti Marelli, czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji, o ile zostaną przeprowadzone prawidłowo, jest w stanie usunąć niebezpieczne bakterie i wirusy (w tym COVOD-19) z wnętrza samochodu. Decydując się na tego typu usługę, macie do wyboru jedną z 3 metod:

  1. Ozonowanie – bardzo skuteczne, lecz kosztowne i zwykle wymagające wizyty w specjalistycznym serwisie.
  2. Ultradźwięki – specjalne urządzenie wytwarza mgiełkę płynu dezynfekującego, docierającą we wszystkie zakamarki układu klimatyzacji (tego typu urządzenie możecie kupić w iParts.pl i samodzielnie przeprowadzać dezynfekcję w dowolnej chwili zarówno w swoim aucie, jak i w samochodach sąsiadów lub znajomych).
  3. Chemicznie – ta metoda przewiduje użycie chemicznych środków dezynfekujących, które znaleźć możecie w naszym sklepie. Do wyboru macie tu m. in.:

Ogromną zaletą metody chemicznej jest to, iż możecie jej użyć całkowicie samodzielnie, niskim kosztem i w dowolnej chwili (praktycznie bez wychodzenia z domu). W sytuacji, w której dezynfekcja klimatyzacji samochodowej powinna być nie tylko skuteczna, ale i często powtarzana, jest to bardzo poważny atut.

W jaki sposób można samodzielnie zdezynfekować wnętrze samochodu? Czego najlepiej w tym celu użyć?

Prawidłowe czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji jest ważna, ale z całą pewnością nie wystarczająca. COVOD-19, jak każdy inny wirus, nie tylko bowiem krąży w otaczającym nas powietrzu, ale przede wszystkim uwielbia osiadać na wszelkich powierzchniach wokół nas. W przypadku kierowców oznacza to całe wnętrze kabiny samochodu oraz nas samych. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

  1. Dbajcie o czyste ręce! – lekarze powtarzają to jak mantrę, aby uchronić się przed zakażeniem w pierwszej kolejności musimy zadbać o swoją higienę, a przede wszystkim o ręce. W tym celu posłuży Wam:
  2. Regularnie czyśćcie wnętrze kabiny auta przeznaczonymi do tego środkami zawierającymi detergenty o odpowiednio wysokim stężeniu - tu możemy Wam polecić m. in.:
Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny auto części w naszej ofercie!

Pamiętajcie przy tym, że kluczem do prawidłowej dezynfekcji – tak jak i czyszczenia wszelkich powierzchni w samochodzie – jest umiejętne połączenie następujących 3 elementów:

  1. Czasu – wybrany środek musi mieć czas, żeby zadziałać (należy wydłużyć ekspozycję powierzchni na jego działanie).
  2. Mechaniki – nie wystarczy tylko nałożyć dany środek, należy nim również popracować poprzez pocieranie lub wcieranie.
  3. Temperatury – czyścimy i dezynfekujemy auto w temperaturze co najmniej +5℃, ale nie wyższej niż 25℃ (aby ograniczyć odparowywanie środka).

Na koniec ważna uwaga. Wielu z Was do odkażania wnętrza samochodu zaczęła używać środka zwanego popularnie IPA, czyli alkoholu izopropylowego. O ile przecieranie nim elementów plastikowych na krótką metę nie powinno odbić się na nich niekorzystnie, to już z całą pewnością nie powinniście go używać np. do skórzanej tapicerki. Znajdujący się w naszej ofercie Izopropanol to doskonały środek czyszczący, jednak również on musi być używany rozsądnie i zgodnie z jego przeznaczeniem.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.