Koronawirus dla nas, kierowców stanowi takie samo zagrożenie, jak dla wszystkich innych. W ciągu ostatnich miesięcy musieliśmy nauczyć się, jak w warunkach pandemii dbać o siebie i swoje auta. A ponieważ na temat dezynfekcji i czyszczenia aut powstało wiele nieporozumień i błędnych założeń, wielu z nas popełnia zupełnie podstawowe błędy. Na czym te błędy polegają? Jak powinniśmy prawidłowo dbać o siebie i swoje auta podczas epidemii COVID-19?
Czy dezynfekcja i czyszczenie klimatyzacji pozwala pozbyć się z auta również koronawirusa?
Początek pandemii w naszym kraju zbiegł się dość szczęśliwie z momentem, w którym większość z nas udaje się na przeprowadzenie gruntownego serwisu klimatyzacji. Podczas takiego serwisu obowiązkowo należy przeprowadzić – przynajmniej raz w roku – gruntowne czyszczenie i odkażanie całego układu. Pytanie tylko, czy takie czyszczenie i odkażanie klimatyzacji pozwoli nam pozbyć się koronawirusa z samochodu?
Jak pokazują analizy wykonane przez markę Magneti Marelli, czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji, o ile zostaną przeprowadzone prawidłowo, jest w stanie usunąć niebezpieczne bakterie i wirusy (w tym COVOD-19) z wnętrza samochodu. Decydując się na tego typu usługę, macie do wyboru jedną z 3 metod:
- Ozonowanie – bardzo skuteczne, lecz kosztowne i zwykle wymagające wizyty w specjalistycznym serwisie.
- Ultradźwięki – specjalne urządzenie wytwarza mgiełkę płynu dezynfekującego, docierającą we wszystkie zakamarki układu klimatyzacji (tego typu urządzenie możecie kupić w iParts.pl i samodzielnie przeprowadzać dezynfekcję w dowolnej chwili zarówno w swoim aucie, jak i w samochodach sąsiadów lub znajomych).
- Chemicznie – ta metoda przewiduje użycie chemicznych środków dezynfekujących, które znaleźć możecie w naszym sklepie. Do wyboru macie tu m. in.:
Ogromną zaletą metody chemicznej jest to, iż możecie jej użyć całkowicie samodzielnie, niskim kosztem i w dowolnej chwili (praktycznie bez wychodzenia z domu). W sytuacji, w której dezynfekcja klimatyzacji samochodowej powinna być nie tylko skuteczna, ale i często powtarzana, jest to bardzo poważny atut.
W jaki sposób można samodzielnie zdezynfekować wnętrze samochodu? Czego najlepiej w tym celu użyć?
Prawidłowe czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji jest ważna, ale z całą pewnością nie wystarczająca. COVOD-19, jak każdy inny wirus, nie tylko bowiem krąży w otaczającym nas powietrzu, ale przede wszystkim uwielbia osiadać na wszelkich powierzchniach wokół nas. W przypadku kierowców oznacza to całe wnętrze kabiny samochodu oraz nas samych. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?
- Dbajcie o czyste ręce! – lekarze powtarzają to jak mantrę, aby uchronić się przed zakażeniem w pierwszej kolejności musimy zadbać o swoją higienę, a przede wszystkim o ręce. W tym celu posłuży Wam:
- Płyn do dezynfekcji rąk 79,5% alkoholu ERG CleanSkin+, 5 litrów – ważne jest, aby płyn posiadał co najmniej 60% alkoholu.
- Płyn do dezynfekcji rąk TENZI DE-ZAL 1 litr – mniejszy, poręczny z dozownikiem.
- Regularnie czyśćcie wnętrze kabiny auta przeznaczonymi do tego środkami zawierającymi detergenty o odpowiednio wysokim stężeniu - tu możemy Wam polecić m. in.:
- Uniwersalny środek czyszczący MOTUL – bardzo skuteczny.
- Płyn do dezynfekcji powierzchni DezoFast, 1 litr – poręczny i łatwy w użyciu.
- Ściereczki dezynfekujące Soft, 10 sztuk MOJE AUTO – do szybkiego przetarcia powierzchni w kabinie auta, jako uzupełnienie lub utrwalenie gruntownego czyszczenia.
i sprawdź ceny auto części w naszej ofercie!
Pamiętajcie przy tym, że kluczem do prawidłowej dezynfekcji – tak jak i czyszczenia wszelkich powierzchni w samochodzie – jest umiejętne połączenie następujących 3 elementów:
- Czasu – wybrany środek musi mieć czas, żeby zadziałać (należy wydłużyć ekspozycję powierzchni na jego działanie).
- Mechaniki – nie wystarczy tylko nałożyć dany środek, należy nim również popracować poprzez pocieranie lub wcieranie.
- Temperatury – czyścimy i dezynfekujemy auto w temperaturze co najmniej +5℃, ale nie wyższej niż 25℃ (aby ograniczyć odparowywanie środka).
Na koniec ważna uwaga. Wielu z Was do odkażania wnętrza samochodu zaczęła używać środka zwanego popularnie IPA, czyli alkoholu izopropylowego. O ile przecieranie nim elementów plastikowych na krótką metę nie powinno odbić się na nich niekorzystnie, to już z całą pewnością nie powinniście go używać np. do skórzanej tapicerki. Znajdujący się w naszej ofercie Izopropanol to doskonały środek czyszczący, jednak również on musi być używany rozsądnie i zgodnie z jego przeznaczeniem.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tyc...