Czyszczenie układu wtryskowego. Czym i w jaki sposób można je przeprowadzić?

Data:
W kategorii Wtryskiwacz i końcówki wtrysku oraz ich części

Konieczność regeneracji lub nawet wymiany wtryskiwaczy dla każdego kierowcy oznacza bardzo konkretny wydatek. Zamiast więc czekać, aż pojawią się problemy z rozruchem, intensywne dymienie lub inne objawy uszkodzeń układu wtryskowego, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i profilaktycznie stosować preparaty do jego oczyszczania. Pytanie tylko, kiedy i jakich preparatów do czyszczenia wtryskiwaczy warto używać?

Dlaczego warto regularnie i profilaktycznie czyścić wtryskiwacze?

Główną przyczyną problemów z zanieczyszczonym układem wtryskowym jest paliwo. Paliwo to, niestety, bywa tak różnej jakości, że czasem aż strach przeprowadzać jego testy. Znajdujące się w nim osady przyczyniają się do przyśpieszonego zużycia wtryskiwaczy, a to z kolei pociąga za sobą sporą liczbę przykrych konsekwencji. Oczywiście, problemy z wtryskiwaczami to nie koniec, a dopiero początek całej lawiny nieszczęść i usterek. W ich efekcie pojawiają się po jakimś czasie awarie filtra cząstek stałych, zaworu EGR, a nawet koła dwumasowego. Już samo to powinno dać Wam wyobrażenie, jak kosztowna może okazać się jazda z uszkodzonymi wtryskami. Zamiast więc czekać na wystąpienie pierwszych widocznych objawów – na pewno wcześniej pojawią się te niewidoczne – warto wpisać w kalendarz prac konserwacyjnych regularne czyszczenie układu wtryskowego z pomocą specjalnie do tego przeznaczonych preparatów.

Jak często powinniście takie czyszczenie wtrysków przeprowadzać? Różne są na ten temat opinie. Eksperci na co dzień zajmujący się usuwaniem konsekwencji zapchanych wtryskiwaczy podają tu dwie wartość – należy je czyścić raz w roku lub co 60 tys. przejechanych kilometrów. A czym czyścić wtryskiwacze? Każdy z Was ma co najmniej dwie podstawowe możliwości.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny dodatków do paliwa w naszej ofercie!

Czyszczenie wtryskiwaczy specjalistycznymi preparatami dla mechaników

Myśląc o czyszczeniu wtryskiwaczy, powinniście pamiętać, iż w grę wchodzą dwa rozwiązania – możecie udać się do warsztatu na usługę czyszczenia układu lub spróbować zrobić wszystko samodzielnie. Czym różnią się od siebie oba te sposoby?

Jeśli chodzi o czyszczenie „warsztatowe”, to jest to procedura znacznie bardziej zaawansowana i wymagająca. Do takiego czyszczenia wtryskiwaczy używa się specjalistycznych, przeznaczonych wyłącznie dla mechaników preparatów, których samodzielne użycie może być niebezpiecznie dla silnika. Czyszczenie takie powinno być poprzedzone diagnostyką układu, ponieważ może się okazać, że na próby udrożnienia wtrysków jest już zwyczajnie za późno. Ten sposób zwykle stosowany jest przez kierowców, którzy dostrzegli objawy problemów z układem wtryskowym, a sami wcześniej nie przeprowadzali jego regularnego czyszczenia (zapewne takie czyszczenie pozwoliłoby im tych problemów zwyczajnie uniknąć). Czasem jednak, gdy dojdzie do zużycia lub usterki części elektrycznej, nawet takie czyszczenie przez mechanika nic już nie pomoże.

Oczyszczanie wtrysków za pomocą preparatów do samodzielnej aplikacji

Zdecydowanie zalecanym sposobem czyszczenia wtryskiwaczy jest regularne i samodzielne używanie przeznaczonych do tego preparatów. Taka cykliczna procedura potrafi znacząco odsunąć w czasie wszelkie awarie czy inne problemy z układem wtryskowym. Na rynku dostępnych jest sporo preparatów do samodzielnej aplikacji, warto jednak skupić się wyłącznie na tych, które pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów. Jeśli chcecie mieć pewność, że preparat zadziała, starajcie się wybierać najlepszy, nie najtańszy.


Komentarze

inżynier
bardkowiak
,
27.08.2020
Odpowiedz
k2 Diesel dictum działa bardzo dobrze na układ zasilania, można pokusić się o czysczenie samemu, przetestowane na 2 autach i produkt na duży plus
Warto spróbować
Tomek
,
11.02.2020
Odpowiedz
Warto spróbować, u mnie zdecydowanie spadło spalanie a dodatkowo silnik jest jakby żywszy.
czyszczenie wtryskiwaczy
Marcin
,
16.12.2019
Odpowiedz
Mi zawsze robi to mechanik bo ja nie bardzo chce sie za to zabierać. Staram sie zlecać takie czyszczenie regularnie, ale też tankować samochód paliwami o najwyższej jakości bo to też jest bardzo ważne. Wiem, że na rynku są też dostępne preparaty do samodzielnego czyszczenia, lecz wolę dać komuś, kto się na tym zna i mieć pewność, że wszystko jest zrobione jak należy
czyszczenie układu wtryskowego
Jacek
,
09.09.2019
Odpowiedz
Ja średnio co 50 tys. km korzystam z usługi czyszczenia układu paliwowego. Z reguły robię to przy okazji podczas wizyty u mechanika. Idzie to dość sprawnie bo cały proces trwa może z 15 min. Warto to robić bo prawidłowe rozpylanie wtryskiwacza to podstawa

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.