Klej do mocowania ciężarków używanych przy wyważaniu kół z zasady musi być mocny, stąd nic dziwnego, że nie jest go wcale łatwo usunąć. Jednak gdy pozbywamy się samych ciężarków, również i klej należałoby ściągnąć umiejętnie z felgi. Jak zrobić to dobrze?

Klej mocujący ciężarki na felgach aluminiowych to jedna z trudniej usuwalnych substancji wykorzystywanych przez mechaników czy samych kierowców. Znacznie mniej problemu mamy nieraz z naklejkami przyklejanymi na szybę czy karoserię samochodu niż z tym właśnie klejem. Nawet smoła czy innego typu zabrudzenia potrafią być o wiele łatwiejsze w usunięciu. Tymczasem jednak wciąż klej ten jest stosowany i wciąż są z nim jakieś problemy. Pół biedy, jeśli felgi podlegały regularnej kosmetyce. W przypadku nowych lub zwyczajnie zadbanych felg usuwanie kleju po ciężarkach stanowi o wiele mniejsze wyzwanie, niż dzieje się to w przypadku felg starych i zaniedbanych. Prawdziwych problemów nastręczają felgi mocno zabrudzone, nigdy wcześniej nie czyszczone (przynajmniej po swojej wewnętrznej stronie) lub zwyczajnie zużyte. W takich przypadkach kierowca próbujący usunąć z nich resztki kleju musi wybierać pomiędzy 3 podstawowymi metodami. Co to za metody?

Usuwanie z felg aluminiowych kleju mocującego ciężarki metodą chemiczną

Preparat do czyszczenia felg samochodowych Cleantech Clean Wheel 0,5 l

Preparat do czyszczenia felg samochodowych Cleantech Clean Wheel 0,5 l

Ten sposób może okazać się nieskuteczny lub niedostatecznie skuteczny w przypadku starego kleju, trzymającego się felg już od dłuższego czasu, wyschniętego i stwardniałego, często zabrudzonego licznymi zanieczyszczeniami. Może być za to bardzo skuteczny w sytuacji, gdy jesteście świeżo po usunięciu ciężarków wyważających koła i mocujący je klej nie zdążył się jeszcze ani zestarzeć, ani zabrudzić. Na czym metoda ta polega?

Do usunięcia kleju metodą chemiczną będziecie potrzebować:

  • plastikowej szpatułki,
  • szmatki do usuwania poważnych zabrudzeń,
  • odpowiedniej chemii samochodowej.

Preparaty czyszczące, nadające się do usuwania kleju po ciężarkach z felg aluminiowych, znajdziecie w naszym sklepie – na iParts.pl. U nas możecie zapatrzyć się np. w:

Aby usunąć klej metodą chemiczna, zaczynacie od przetarcia wnętrza felgi benzyną ekstrakcyjną. Następnie na sam klej po ciężarkach nakładacie wybrany środek czyszczący i pozostawiacie go na parę minut, aby nieco ten klej zmiękczył. Po kilku minutach przy użyciu plastikowej szpatułki ściągacie pierwszą warstwę kleju z felgi i całą tę operację powtarzacie tak długo, aż pozbędziecie się całego zabrudzania. W zależności od stanu kleju, może to wymagać 4 lub więcej powtórzeń.

Usuwanie kleju mocującego ciężarki z felg aluminiowych metodą mechaniczną

Krążek gumowy Boll do czyszczenia elementów karoserii z kleju

Krążek gumowy Boll do czyszczenia elementów karoserii z kleju

Ten sposób znacznie lepiej sprawdza się w przypadku kleju starego, wyschniętego i mocno już zabrudzonego. Zaletą tej metody jest jej skuteczność, za to wadą konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas czyszczenia. Ostrożność ta jest wymagana ze względu na możliwość przesadzenia z dociskiem elementu czyszczącego do felgi, co może skończyć się np. przegrzaniem zabezpieczającego ją lakieru. Postępować musicie delikatnie i z wyczuciem.

Do zastosowania tej metody potrzebować będziecie:

  • benzyny ekstrakcyjnej – do odtłuszczania felgi i zmywania reszek kleju,
  • szmatki do poważnych zabrudzeń,
  • krążka gumowego do usuwania kleju z felg i karoserii.

Aby użyć wspomnianego gumowego krążka, koniecznie musicie mieć w swoim garażu również dobrą wkrętarkę, najlepiej bezprzewodową. Taką właśnie wkrętarkę akumulatorową również możecie znaleźć w naszym sklepie – na iParts.pl.

Aby usunąć klej z felg aluminiowych metodą mechaniczną, wystarczy przetrzeć benzyną ekstrakcyjną wnętrze felgi, następnie nałożyć na wkrętarkę krążek gumowy – może być to gładki krążek gumowy lub tzw. ździerak gumowy – i lekko tylko przykładając jego powierzchnię do zaschniętego kleju zacząć go systematycznie usuwać. Uwaga! Usuwanie kleju z felgi powinno odbywać się pod wpływem samej tylko prędkości obrotów i wytwarzanego przez gumowy krążek ciepła. Nie naciskamy na wkrętarkę, nie dociskamy krążka do felgi, ale delikatnie ściągamy klej z jego powierzchni.

Po usunięciu starego kleju, wnętrze felgi może wymagać wypolerowania, jednak tu wiele zależy od stanu felgi, a zwłaszcza pokrywającego ją lakieru.

Usuwanie z felgi aluminiowej kleju mocującego ciężarki za pomocą metody hybrydowej, chemiczno-mechanicznej

Preparat do usuwania smoły i kleju od K2

Preparat do usuwania smoły i kleju od K2

Ten sposób zdaje się być najskuteczniejszy w przypadku naprawdę starego, mocno już zrośniętego z felgą kleju. Aby ją zastosować, będziecie potrzebować jednak wszystkich wymienionych wyżej preparatów i akcesoriów, a więc zarówno preparatów czyszczących, jak i krążka gumowego osadzonego na wkrętarce. Mając to wszystko, możecie:

  • przetrzeć wnętrze felgi odtłuszczającą jej powierzchnię benzyną ekstrakcyjną,
  • nasączyć klej preparatem czyszczącym,
  • ściągać klej z użyciem gumowego krążka.

Mokry, nasączony preparatem czyszczącym klej powinien schodzić w miarę łatwo, nawet jeśli jest już mocno zaschnięty i zabrudzony drobinkami smoły oraz pyłem z klocków hamulcowych. Po jego ściągnięciu pozostaje już jedynie przetrzeć dokładnie całą felgę, usunąć resztę zabrudzeń i dokładnie ją wypolerować.