Czym jest system ISOFIX? Co sprawia, że dzięki niemu foteliki dziecięce są znacznie bezpieczniejsze?

Data:

Czym jest ISOFIX?

System ISOFIX jest to sposób, w jaki możemy mocować w naszych samochodach (o ile są do tego przystosowane) foteliki do przewozu dzieci. Nazwa systemu powstała z połączenia znanego wszystkim doskonale skrótowca ISO (International Organisation for Standarisation) oraz słowa Fixture (z ang. osprzęt, mocowanie). ISOFIX jest więc standardem mocowań fotelików dziecięcych w samochodach osobowych. Od 2006 roku jest to system obowiązkowy we wszystkich autach dopuszczonych do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Same elementy zaczepne mocowania typu ISOFIX wyglądają bardzo niepozornie. Są to po dwa druty grubości 6 mm, odpowiednio wyprofilowane i przytwierdzone bądź to bezpośrednio do karoserii auta, bądź też do ramy fotela. Druty te bywają schowane pomiędzy oparciem a siedziskiem lub też ukryte za specjalnymi zaślepkami. Znacznie okazalej prezentują się foteliki z systemem ISOFIX. Po nich już na pierwszy rzut oka widać, że jest to rozwiązanie solidne, stabilne i niezwykle proste w użyciu.

Jak ISOFIX dba o bezpieczeństwo dzieci?

Wiele osób, widząc po raz pierwszy foteliki dziecięce w systemie ISOFIX, zachwyca się prostotą i wygodą tego rozwiązania. I często właśnie te cechy uznawane są za ich największą zaletę. Prawda jest jednak taka, że choć ISOFIX faktycznie jest niezwykle prosty i wygodny w obsłudze, jego największą wartością jest bezpieczeństwo, jakie zapewnia dziecku. W jaki sposób? Przede wszystkim chodzi o trwałość i stabilność mocowania, które jest w stanie wytrzymać nawet dachowanie samochodu. ISOFIX sprawia, że fotelik pozostaje na miejscu nawet przy tak silnych uderzeniach, chroniąc dziecko przed ewentualnymi obrażeniami.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Często nasi klienci pytają nas, czy tego samego poziomu bezpieczeństwa nie da się osiągnąć za pomocą standardowych i – nie ukrywajmy – tańszych fotelików dziecięcych? Otóż można. W tym celu musi być jednak spełniony przede wszystkim jeden podstawowy warunek. Fotelik taki należy przymocować pasami bezpieczeństwa dokładnie według obowiązujących zasad. Pytanie tylko, kto tak naprawdę zna te zasady? Czy jesteście pewni, że robicie wszystko "według podręcznika"? Co więcej, należy zdawać sobie sprawę z tego, że poziom bezpieczeństwa klasycznych fotelików spada z każdym kolejnym dniem mijającym od ich zamocowania. Wpływ na to mają pianki i sprężyny fotela, które zostają zgniecione podczas mocowania standardowego fotelika. Elementy te zaczynają następnie tracić swoją sprężystość i po kilkunastu dniach wpływają negatywnie na jakość mocowania fotelika, a tym samym na poziom bezpieczeństwa dziecka.


Komentarze

bezpieczeństwo przede wszystkim
Tobiasz
,
18.12.2019
Odpowiedz
Super to wymyślili, jednak fotelik to jedno, ale samochód drugie bo z tego co się orientuję to tylko te nowsze modele aut mają system ISOFIX. To znacznie lepszy sposób montowania fotelika niż przypinanie pasami
Najbezpieczniejszy wybór
Bogdan
,
02.12.2019
Odpowiedz
Bardzo wygodny i chyba najbezpieczniejszy system mocowania fotelików. Sam zwracałem uwagę przy kupnie samochodu, żeby był ISOFIX, bo nie dość, że nie trzeba się męczyć z zapinaniem, to jeszcze mamy pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne.
system ISOFIX
Paweł
,
18.09.2019
Odpowiedz
Ja też kupiłem fotelik z systemem ISOFIX, takze uważam że jest to najbezpieczniejszy system montowania. Jeżeli tylko ktoś może sobie na to pozwolić to powinien go kupić. Trochę kosztuje, ale pieniądze nie powinny decydować o bezpieczeństwie naszego dziecka ;)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.