Właśnie rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim na drogi wyruszy tysiące rodziców dowożących swoje pociechy do szkół lub przedszkoli. W czym będą je przewozić? Zgodnie z prawem w fotelikach samochodowych. Ale czy na pewno we właściwie dobranych fotelikach?

Sprzedawcy fotelików samochodowych dla dzieci w różnych, najczęściej anegdotycznych formach przekazują sobie starą, branżową prawdę o tym, że zakupu takiego fotelika zazwyczaj dokonują kobiety. A dlaczego kobiety? Ponieważ mężczyźni boją się przyznać, że o fotelikach samochodowych nie mają zielonego pojęcia i w spotkaniu z każdym sprzedawcą, ekspertem czy doradcą klienta, natychmiast wyjdzie, że jest to dla nich absolutnie czarna magia. A przecież mało który mężczyzna jest gotowy przyznać przed kimś, że nie posiada odpowiedniej wiedzy z dziedziny motoryzacji. Bo przecież taki fotelik samochodowy to – było nie było – element typowo motoryzacyjny. W trosce o Was wszystkich, nasi drodzy mężczyźni, postanowiłam przygotować krótki poradnik o doborze fotelików samochodowych dla dzieci, a przede wszystkim o tym, czym podczas zakupu nowego fotelika powinniście się kierować. Mam nadzieję, że dzięki temu na zakupy wybierzcie się samodzielnie lub przynajmniej zechcecie w nich towarzyszyć swoim uroczym małżonkom.

Fotelik montowany przodem do kierunku jazdy, czy może fotelik typu RWF? Który będzie lepszym wyborem i dlaczego?

Zacznijmy od rzeczy podstawowej, przynajmniej dla tych, którzy foteliki samochodowe kupują w pełni świadomie. Pierwszą decyzją, jaką przyjdzie Wam podjąć w przed zakupem fotelika dla dzieci, jest określenie, czy lepiej wybrać:

  • standardowy fotelik samochodowy, mocowany przodem do kierunku jazdy;
  • fotelik samochodowy typu RWF, czyli montowany tyłem do kierunku jazdy.

Jakie znaczenie ma różnica pomiędzy oboma typami fotelików? Ogromne! Mówi się, że foteliki standardowe, a więc przeznaczone do montażu przodem do kierunku jazdy, są wygodniejsze – zarówno dla kierowcy (rodzica), jak i dla dziecka. Tu jednak eksperci zwykli podważać tę teorię, twierdząc, że o braku wygody możemy mówić jedynie wówczas, gdy taki fotelik jest nieprawidłowo dobrany, czy to do auta, czy do samego malucha. Nie ma z kolei wątpliwości co do tego, że foteliki RWF (skrót od rearward facing lub rear way facing) są najbezpieczniejszym, znanym obecnie sposobem przewożenia dzieci w samochodach osobowych. Pokazują to najlepiej następujące liczby:

  • 8% - tylko tyle dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych RWF wymagało po wypadku opieki medycznej (w porównaniu do 40% dzieci przewożonych w fotelikach standardowych, które po wypadku wymagały takiej właśnie opieki);
  • ok. 50 kg – na takie przeciążenia narażony jest odcinek szyjny kręgosłupa dziecka, które przewożone jest w foteliku RWF samochodem uczestniczącym w zderzeniu czołowym (w porównaniu do przeciążeń rzędu ok. 200 kg, które na ten sam fragment kręgosłupa dziecka i w tych samych okolicznościach działają w przypadku przewożenia go przodem do kierunku jazdy).

Jak widzicie, pod względem poziomu bezpieczeństwa dziecka foteliki RWF wygrywają. Nadal jednak najważniejsze przy wyborze fotelika samochodowego jest coś innego. Co dokładnie?

Czym powinniście się kierować przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka?

Bez względu na to, jaki typ fotelika samochodowego dla swojego dziecka wybierzecie, musi to być fotelik jak najlepiej dopasowany do jego potrzeb. Przez dopasowanie to powinniście rozumieć przede wszystkim dostosowanie do jego wagi oraz – według nowych standardów – do jego wzrostu. Wiek ma tu trzeciorzędne znaczenie.

Ze względu na znaczenie dopasowania fotelika do wagi dziecka, dostępne na rynku foteliki segregowane są właśnie według kategorii wagowych. Stąd w każdym sklepie powinniście znaleźć kategorie podobne do tych, jakie stworzyliśmy w iParts.pl, czyli:

  • foteliki 0-13 kg – pierwszy fotelik każdego malucha, dla dzieci o wadze do 13 kg;
  • foteliki 0-18 kg – pierwszy fotelik każdego malucha, ale oferujący większy zapas na przyszłość;
  • foteliki 9-18 kg – drugi fotelik każdego malucha, doskonale dopasowany do jego wciąż zmieniających się potrzeb;
  • foteliki 9-25 kg – dugi fotelik dla każdego malucha, zapewniający dłuży czas przydatności, jednak do pewnego stopnia kosztem komfortu dziecka;
  • foteliki 9-36 kg – najpopularniejsza w Polsce „kategoria wagowa”, zapewniająca długie użytkowanie, ale w niektórych przypadkach kosztem dopasowania do potrzeb dziecka i jego wygody;
  • foteliki 15-36 kg – ostatni fotelik każdego malucha, przeznaczony dla najstarszych dzieci, w których za ich bezpieczeństwo odpowiadają już fabryczne, samochodowe pasy bezpieczeństwa, nie zaś pasy wewnętrzne fotelika;

Oczywiście, oprócz fotelików, dla najstarszych dzieci dostępne są również proste i tanie siedziska. Ich zaletą, oprócz ceny, jest fakt, iż zajmują o wiele mniej miejsca niż standardowy fotelik. Ponieważ dziecko powyżej 18 kg musi zrezygnować z pasów wewnętrznych fotelika na rzecz fabrycznych, samochodowych pasów bezpieczeństwa, siedziska nie posiadają już żadnych dodatkowych zabezpieczeń.

Wiedząc o tym wszystkim, drogi rodzicu, z pewnością łatwiej będzie Ci dokonać prawidłowego wyboru. Pamiętaj jednak, że nie musisz wcale wiedzieć wszystkiego na temat fotelików samochodowych dla dzieci. Od tego są nasi specjaliści i doradcy iParts.pl, którzy w każdej gotowi są służyć Ci radą i pomocą. Możesz się z nimi skontaktować mailowo, telefonicznie lub za pomocą naszego sklepowego czatu. To nic nie kosztuje, a korzyść możesz mieć z tego ogromną!