Czujnik pedału gazu. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym dość mało znanym elemencie Twojego auta

Data:
W kategorii Osprzęt elektryczny silnika

Czujnik pedału gazu to niewielki, ale dość mocno skomplikowany element mający spory wpływ na pracę samochodu. Ponieważ występuje obecnie w absolutnie każdym samochodzie, a także w wielu innych pojazdach silnikowych, powinien być doskonale znany wszystkim kierowcom. A mimo to niewielu z nas zdaje sobie w ogóle sprawę z jego istnienia. Dlaczego tak jest? Co koniecznie należy wiedzieć o czujniku pedału gazu?

Czym jest i skąd się wziął czujnik pedału gazu?

Czujnik pedału gazu znany jest i używany powszechnie w samochodach od bardzo wielu lat. Aż trudno w to uwierzyć, ale w starszych modelach aut z napędem benzynowym czujnik ten w ogóle nie występował. Jego rolę pełniła prosta linka łącząca pedał gazu z przepustnicą. W tym samym jednak czasie czujniki pedału gazu stosowane były już w samochodach z silnikami Diesla. Dlaczego? Ponieważ brak przepustnicy wykluczał w ich przypadku stosowanie jakiejkolwiek linki. Jedynym rozwiązaniem w silnikach wysokoprężnych było sterowanie gazem za pomocą specjalnego czujnika przyśpieszenia, występującego również pod nazwą czujnika pozycji pedału gazu lub potencjometru pedału gazu.

Czujniki pedału gazu trafiły do samochodów z silnikami benzynowymi prosto od aut z napędem dieslowskim i bardzo szybko zadomowiły się w nich na dobre. Zadaniem każdego takiego czujnika jest przekazywanie do jednostki sterującej pracą silnika informacji o tym, jak bardzo wychylony jest pedał gazu. Zasada jest tu bardzo prosta – z im większą mocą naciskacie na pedał gazu, tym większe jest wychylenie czujnika. Informacje o stopniu jego wychylenia momentalnie trafiają do jednostki sterującej, która m. in. na ich podstawie (jak również na podstawie informacji z czujnika ciśnienia doładowania) oblicza właściwy czas otwarcia wtryskiwaczy. Informacje te również decydują o otwarciu przepustnicy. Na co jeszcze wpływ mają dane przesyłane przez czujnik położenia pedału gazu?

 • Na pracę systemu ESP – system ten chroni samochód przed wpadnięciem w poślizg.
 • Na pracę automatycznej skrzyni biegów – na podstawie informacji z czujnika przekładnia automatyczna może zmienić bieg przy nagłym przyśpieszeniu.
 • Na pracę zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Jednak aby czujnik pedału gazu mógł spełniać należycie swoją funkcję, musi być urządzeniem dość zaawansowanym i skomplikowanym technologicznie, a to znaczy drogim i dość wrażliwym na uszkodzenia.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części zamiennych w naszej ofercie!

Dlaczego czujnik pedału gazu ulega awarii i jakie są tego objawy?

Jak każda część elektroniczna, czujnik pedału gazu może ulec różnorakim usterkom mechanicznym lub zwyczajnemu zużyciu. Jakiego typu będą to usterki?

 • Wewnętrzne zwarcie układu elektronicznego czujnika – jego najczęstszą przyczyną jest wilgoć przedostająca się np. przez dywanik pod nogami kierowcy.
 • Skorodowanie wtyczki lub elektroniki czujnika – również jest to wina wilgoci, a łatwo może do tego dojść w przypadku nieszczelności obudowy.
 • Uszkodzenie przewodu łączącego czujnik z jednostką sterującą.
 • Zaśniedzenie wtyczki.

Jakie efekty dają podobne awarie? Przede wszystkim będą to:

 • brak reakcji silnika na naciskanie pedału gazu,
 • nieprawidłowa lub nierówna rekcja na wychylenie pedału gazu (efekt przerywanego sygnału generowanego przez czujnik),
 • przejście jednostki napędowej w stan awaryjny,
 • zapalenie się kontrolki check engine,
 • wyświetlenie się stosownego komunikatu na ekranie komputera pokładowego.

Dość częstym objawem awarii czujnika pedału gazu jest również podwyższona prędkość obrotowa na biegu jałowym.

Jak należy postępować w przypadku awarii czujnika pedału gazu?

Ponieważ w zdecydowanej większości przypadków czujnik przyśpieszenia jest to część praktycznie nierozbieralna, można go uznać za klasyczną „jednorazówkę”. Oznacza to, że jedynym sensowym rozwiązaniem w przypadku jego awarii jest wymiana uszkodzonej części na nową. Naprawa zwykle jest niemożliwa, a czyszczenie mija się z celem.

Na szczęście czujnik pedału gazu jest elementem łatwo dostępnym i bez względu na model posiadanego auta znajdziecie odpowiedni dla Was czujnik w naszym sklepie iParts.pl. Gdyby zaś pojawiły się jakieś problemy z dopasowaniem, w każdej chwili możecie skorzystać z podpowiedzi naszych ekspertów.


Komentarze

Pedał gazu mini cooper
Adam
,
02.08.2021
Odpowiedz
Mam w miniaku klasyczny przykład z artykułu acz po ponownym rozruchu wszystko działa normalne. Pedal wymieniony i nadal problem jest. Jakieś rady?
czunik pedału gazu
Kajtek
,
30.11.2020
Odpowiedz
Mam pytanie, jak wciskam pedał gazu to dopiero po chwili pomyśli w moim tdi, ale jak wsiadłem do jtd to reakcja jest natychmiastowa, czy to ma coś wspólnego z tym czujnikiem
czujnik pedału gazu
Mikołaj
,
24.10.2020
Odpowiedz
Treściwie opracowany artykuł: przyczyny awarii, objawy, wskazówki jak postępować - to informacje, które najczęściej szukają posiadacze czterech kółek.
czujnik pedału gazu
Filip
,
15.08.2020
Odpowiedz
Do niedawna jeździłem jeszcze starym Volvo i któregoś dnia zaczęła świecić się kontrolka silnika. Po wstępnym przerażeniu okazało się, że to jednak nie awaria samego silnika, a problem z czujnikiem pedału gazu. Jako że jeździłem ponad 20-letnim samochodem, niespecjalnie się tym przejąłem – ale w nowym aucie faktycznie lepiej jest to od razu naprawić, jeśli miałoby to mieć negatywny wpływ na działanie innych systemów.
czujnik pedału gazu
Irek
,
27.07.2020
Odpowiedz
O tym, że taka część znajduje się w moim samochodzie dowiedziałem się, gdy uległa awarii. Mój mechanik stwierdził, ze trzeba wymienić na nową i wszystko wróci do normy. Przeglądnąłem oferty z iParts i są tu tego typu części ;) Piszą tu o ciekawych rzeczach, a w razie czego można kupić potrzebne części. Super miejsce. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.