Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Czujnik deszczu i czujnik światła. W jaki sposób oba te systemy wspomagania kierowcy zmieniają komfort i bezpieczeństwo jazdy?

Czasy, kiedy kierowca zdany był wyłącznie na własne umiejętności, minęły już bezpowrotnie. W nowoczesnych samochodach kierujący pojazdem jest dosłownie opleciony całą siecią systemów wspomagania kierowcy, które w mniejszym lub większym stopniu odciążają go od poszczególnych obowiązków. W skład tej sieci wchodzą również czujniki deszczu oraz czujniki światła. Jaką rolę pełnią oba te systemy?

Czujnik deszczu i światła w samochodzie - jak działalą, ich skuteczność

Jak działa czujnik deszczu i w jaki sposób pomaga kierowcy podczas jazdy?

Zmianę, jaką wprowadziły czujniki deszczu, najlepiej jest dostrzec na jednym prostym przykładzie – oto jedziecie gdzieś w długą trasę lub przedzieracie się przez zatłoczone miasto, Wasza uwaga skupiona jest na ruchliwej drodze, poboczu, chodniku, pieszych, rowerzystach, przemykających szybko i zdecydowanie za blisko Waszego auta motocyklach, a do tego Wasz pasażer (lub pasażerka) nieprzerwanie Was zagaduje. Tego typu warunki to niestety norma dla wielu kierowców. Nagle z wiszącej nad Wami chmury zaczynają spadać istne strugi deszczu. Co robicie?

  • Prowadząc samochód niewyposażony w czujnik deszczu musicie na chwilę oderwać się od wszechogarniającego Was chaosu, jak najprędzej odnaleźć ręką dźwignię kontrolującą wycieraczki i ustawić ich pracę na odpowiednią częstotliwość powtórzeń. Niby drobiazg, a jednak może być to moment dość niebezpieczny. Jeśli zareagujecie zbyt wolno, deszcz zaleje Wam przednią szybę i przez moment będziecie poruszać się w warunkach mocno ograniczonej widoczności. Efekt? Zagrożenie!
  • Prowadząc samochód wyposażony w czujnik deszczu, w opisanej wyżej sytuacji system momentalnie wykrywa krople spadające na przednią szybę i nie tylko sam uruchamia wycieraczki, ale też dostosowuje ich pracę do intensywności opadów. Wy jedynie rejestrujecie zmianę warunków jazdy, nie musząc poświęcać im dodatkowej uwagi. Efekt? Pełne bezpieczeństwo i możliwość skupienia się na czynnikach bardziej tego wymagających.

Znajdujący się w obrębie pola widzenia po wewnętrznej stronie przedniej szyby czujnik deszczu działa niczym radar fotonowy. Brzmi kosmicznie? I słusznie. To wprowadzone po raz pierwszy w połowie lat 90. rozwiązanie nieustannie skanuje przednią szybę samochodu za pomocą strumienia światła generowanego przez diodę LED. Odbite od szyby światło wraca następnie do fotodiody, informując ją o wszelkich zakłóceniach w tymże odbiciu. Kiedy na szybę zaczynają spadać krople deszczu, skanujące ją światło zaczyna odbijać się w sposób odbiegający od zakodowanego schematu, co dla systemu oznacza informację, iż czas uruchomić wycieraczki. Im większe są te zakłócenia w odbiciu światła wysyłanego przez nadajnik, tym większą intensywność deszczu rozpoznaje system.

Czemu służy czujnik światła i w jaki sposób poprawia bezpieczeństwo na drodze?

W większości przypadków nowoczesne czujniki deszczu występują w jednym module razem z czujnikami światła, zwanymi też czujnikami deszczu. Moduły takie pełnią tym samy dwie funkcje systemu wspomagania kierowcy:

  • rozpoznają deszcz i automatycznie uruchamiają oraz ustawiają pracę wycieraczek,
  • dokonują pomiaru jasności otoczenia i automatycznie sterują światłami w samochodzie.

Jak działa czujnik deszczu już omówiliśmy, a jak przedstawia się to w przypadku czujnika światła?

Dla podkreślenia jakości zmiany, jaką wprowadziły w naszym codziennym poruszaniu się samochodami czujniki światła, można odwołać się do opisanego już wyżej porównania jazdy samochodem z czujnikiem i bez czujnika. W przypadku czujnika zmierzchu porównanie to wyglądałoby następująco:

  • Prowadząc samochód bez czujnika światła i wjeżdżając nim np. do tunelu, powinniście od razu przełączyć światła do jazdy dziennej na światła mijania. Podobnie w sytuacji zapadającego zmierzchu czy wjazdu na drogę prowadzącą przez gęsty las. Ze światłami zaś bywa jeszcze trudniej niż z wycieraczkami, ponieważ bardzo często zwyczajnie o nich zapominamy, nie otrzymując wyraźnego sygnału, że pora je zmienić.
  • W tej samej sytuacji prowadząc auto z czujnikiem deszczu, możecie spokojnie zostawić wszystko w rękach systemu, który samodzielnie wykryje zmianę oświetlenia w otoczeniu i przełączy światła dzienne na mijania, dostosowując oświetlenie samochodu do nowych warunków.

W opisywanym systemie za pomiar oświetlenia otoczenia odpowiadają dwa współpracujące ze sobą czujniki:

  • czujnik zmierzchu – mierzy natężenie światła wokół pojazdu,
  • czujnik zaciemnienia – mierzy natężenie światła przed pojazdem.

Dane zbierane przez oba czujniki pozwalają nie tylko dostosowywać rodzaj świateł samochodowych do warunków panujących na drodze, ale potrafią też odróżniać światło naturalne od sztucznego, dzięki czemu system nie zostanie oszukany np. przez świecące mocno latarnie.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
2 komentarze
Skończyłem uniwersytet i system,który robi ze mnie idiotę nie wiedzącego,że w deszczu włącza się wycieraczki,a w ciemnym tunelu,albo o zmierzchu światła jest dla mnie śmieszny, głupi, wręcz obraźliwy.Jak ktoś ma z tym problemy to nie powinien siadać za kierownicą.Nie czuję się ułomem ,dlatego nigdy czegoś takiego mieć nie będę, o ile będę miał jeszcze jakikolwiek wybór przy kupnie nowego auta w tym komicznym świecie.
O i kolejne czujniki o których istnieniu nie miałem nawet bladego pojęcia :D Mega jest ta współczesna technologia. Naprawdę wiele może ułatwić. Gorzej jak się coś popsuje, przy tak złożonej elektronice to już klasyczne popukanie kluczem nie pomoże :D No ale coś za coś.

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze