Czujnik ciśnienia oleju w samochodzie również może przeciekać. Jak taki przeciek można łatwo rozpoznać?

Data:
W kategorii Silnik

Czujnik ciśnienia oleju w samochodzie to mały, ale dość zdradliwy element układu smarowania silnika. Jego awaria potrafi zmylić nie tylko samego kierowcę, ale i doświadczonego mechanika. Mało kto pamięta również o tym, że czujnik ciśnienia oleju może zwyczajnie przeciekać. Jak taki przeciek rozpoznać? W jakich sytuacjach można go zaobserwować? Co zrobić, kiedy już do niego dojdzie?

Jakie objawy daje przeciekający czujnik ciśnienia oleju w samochodzie?

Czujnik ciśnienia oleju w samochodzie montowany jest zazwyczaj w misce olejowej, nieco powyżej samego zbiornika, a jego zadaniem jest właśnie monitorowanie ciśnienia oleju, co pośrednio oznacza po prostu poziomu oleju. W sytuacji, w której czujnik stwierdzi, że ciśnienie oleju w układzie smarowania silnika jest zbyt niskie, zapala się stosowna kontrolka, czasami wsparta również przez sygnał dźwiękowy.

W normalnych warunkach kontrolka ciśnienia oleju zapala się w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce, co oznacza przeprowadzanie procesu diagnostycznego układu. Jeśli wszystko jest w porządku, kontrolka natychmiast gaśnie. Co jednak, jeśli zapala się ponownie?

  • Jeśli kontrolka ciśnienia oleju zapali się ponownie podczas gdy silnik kręci się na niskich obrotach (tak dzieje się najczęściej), należy przy najbliższej okazji zjechać z drogi i przeprowadzić szybką kontrole układu.
  • Jeśli kontrolka pali się również wówczas, gdy silnik osiągnął wysokie obroty, sytuacja jest alarmowa i oznacza albo skrajnie niski poziom oleju, albo bardzo poważny przeciek, albo też głębokie uszkodzenie czujnika ciśnienia oleju.

Przyczyn niskiego ciśnienia oleju w samochodzie jest kilka, a dokładniej poznacie je z naszego poradnika „Jakie objaw daje uszkodzona pompa oleju? Co jeszcze może wpływać na niskie ciśnienie oleju w układzie smarowania?

Jeśli przyczyną problemu jest przeciek w czujniku ciśnienia oleju, kontrolka powinna zapalać się przy niskich obrotach i gasnąć przy wysokich, kiedy to ciśnienie zostaje naturalnie podniesione przez intensywną pracę silnika. Dodatkowym objawem pozwalającym rozpoznać przeciek na czujniku ciśnienia jest plama oleju tworząca się na podłożu w miejscu, gdzie czujnik się znajduje (zwykle okolice prawego przedniego koła). Oglądając czujnik w poszukiwaniu wycieku, musicie pamiętać, że do widocznego przeciekania dochodzi niemal wyłącznie podczas jazdy autem. Na postoju sam czujnik raczej nie będzie przeciekał, a tłuste ślady na podłożu powoduje wówczas ten olej, który wyciekł podczas jazdy i zebrał się na wszystkich przyległych elementach podwozia.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części silnika samochodowego w naszej ofercie!

Co zrobić z uszkodzonym czujnikiem ciśnieni oleju? Na ile skomplikowana jest jego wymiana?

Przeciekający czy w inny sposób uszkodzony czujnik ciśnienia oleju nadaje się wyłącznie do wymiany. Nie wchodzi tu w grę żadna regeneracja czy innego typu zabiegi określane barwnie mianem „druciarstwa”.

Jakiekolwiek zabiegi mające zapobiec konieczności wymiany czujnika oleju są całkowicie bezzasadne również z tego powodu, iż część ta zdecydowanie nie należy do drogich – dobrej jakości czujnik ciśnienia oleju kupicie w naszym sklepie za ok. 10-30 zł – a jej rola jest niezwykle ważna. Również z samą wymianą czujnika nie powinniście mieć większych problemów. Czynność tę może przeprowadzić samodzielnie każdy, kto posiada choćby tylko podstawowe pojęcie o mechanice pojazdowej. Wystarczy tylko mieć odpowiedni zestaw narzędzi (ważny jest zwłaszcza klucz nasadkowy lub oczkowy o odpowiednim rozmiarze) i nieco miejsca w garażu lub przed domem.

Uwaga! Pamiętajcie, aby nowy czujnik ciśnienia oleju dobierać dokładnie do typu silnika. Każdy czujnik ustawiony jest do nieco innej charakterystyki pomiaru, która z kolei zależy od rodzaju silnika i panującym w nim ciśnieniu. Jeśli czujnik ma działać poprawnie, musi precyzyjnie wykrywać ten poziom ciśnienia oleju, który dla danego silnika jest poziomem niższym niż zakładana przez producenta wartość minimalna.

Jeśli nie macie przekonania, że wybrany przez Was czujnik ciśnienia oleju jest dostosowany do współpracy z silnikiem w Waszym aucie lub po prostu chcielibyście się upewnić, że wszystko dobrze dopasowaliście, możecie w każdej chwili skontaktować się z naszymi ekspertami iParts.pl. Z ich pomocą każde kolejne zakupy będą strzałem w dziesiątkę!


Komentarze

Okulary
Pogsxg
,
23.11.2021
Odpowiedz
Artykuły jest ok
Czujnik cieśnienia
Moro
,
30.09.2020
Odpowiedz
Czujnik ciśnienia nie znajduje się w misce! W żadnym samochodzie! Artykuł do poprawy! A osoba pisząca takie brednie to wypierdolenia!
nietolerancja
Grzegorz
,
19.04.2021
Odpowiedz
każdy może się pomylić, wulgaryzmy temu nie pomagają, najlepiej napisz co wiesz , a nie krytykuj !!!
czujnik ciśnienia oleju
Paweł
,
10.10.2020
Odpowiedz
No a fantów takiego "druciarstwa" pewnie i tak nie brakuje :D Ale taka już nasza natura, że szkoda wydać te 20 zł na nowy czujnik, jak jakimś cudem można naprawić stary :D Dobrze, że podkreślacie, że takie zabiegi totalnie nie mają sensu.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.