Czego używać do mycia felg aluminiowych, a czego do stalowych? Jakie kosmetyki warto tu zastosować?

Data:
W kategorii Felgi i obręcze kół

Czas wymiany opon letnich na zimowe to dobry moment na zajęcie się naszymi felgami. Bez względu na to, czy są to felgi stalowe, czy aluminiowe, przed lub po zdjęciu kół należy je umyć i zakonserwować, by spokojnie przeczekały do kolejnego sezonu. Jak to zrobić?

Wielokrotnie w naszych poradnikach iParts.pl poruszaliśmy temat opon samochodowych, ich wymiany, dbania o nie, odpowiedniej konserwacji oraz przechowywania. Dziś jednak, choć nadal w kontekście wymiany opon, zajmiemy się samymi felgami, które bardzo często są razem z oponami zdejmowane i przechowywane do kolejnego sezonu. Przy każdej takiej okazji opony są – a przynajmniej powinny być – myte i konserwowane, aby po upływie tych kilku miesięcy mogły posłużyć Wam ponownie, nie zmniejszając w tym czasie znacząco swojej trwałości i sprawności. Choć w teorii felgi salowe czy aluminiowe nie podlegają procesowi starzenia się, również powinny być przy każdej wymianie poddawane szczegółowemu przeglądowi ich stanu, dokładnemu czyszczeniu, a w razie potrzeby nawet renowacji i odnowieniu. W jaki sposób takie czyszczenie felg powinno wyglądać? Na czym polegają różnice pomiędzy czyszczeniem felg stalowych a felg aluminiowych? Jakich preparatów powinniście przy tej okazji używać? Na wszystkie te pytania postaramy się w tym właśnie poradniku poszukać dla Was odpowiedzi.

Czyszczenie i konserwacja felg stalowych. W jaki sposób należy podejść do ich odnawiania, o ile w ogóle tego wymagają?

Piana aktywna do mycia samochodów osobowych MA Professional 5l

Felgi stalowe są ciężkie i zdecydowanie nie tak eleganckie, jak felgi aluminiowe, a mimo wszystko wciąż bardzo wielu kierowców wysoko je ceni. Za co? Choćby za to, że felgi stalowe to solidność, odporność na uszkodzenia i mniejszy stres podczas tych szczególnie trudnych warunków panujących na drogach. Nieprzypadkowo felgi stalowe bardzo często zakładane są do kompletu z oponami zimowymi, stanowiąc razem obowiązkowy zestaw jezdny na tych kilka mroźnych miesięcy. Oczywiście, wielu kierowców używa felg stalowych również latem, zwłaszcza jeśli na co dzień poruszają się w trudnym terenie lub po prostu cenią sobie zarówno ich solidność, jak i niskie koszty zakupu. Jakkolwiek jednak pancerne byłyby te felgi i jakkolwiek odporne na czynniki atmosferyczne, nadal wymagają czyszczenia oraz okazjonalnego odnowienia, zwłaszcza gdy zaatakowane są przez swojego najpoważniejszego wroga – rdzę.

Felgi stalowe myje się dość prosto, najczęściej przy okazji mycia całego samochodu, czy choćby tylko samych kół. Do regularnego mycia felg stalowych używajcie uniwersalnych, samochodowych środków czyszczących, choć co najmniej równie dobrze spiszą się tu stosowane chętnie do mycia felg aluminiowych piany aktywne. Ze stalą na szczęście nie musicie tak bardzo uważać. Byle chemia nie zrobi jej krzywdy. Powinniście za to po każdym takim wstępnym myciu użyć środka przeznaczonego do usuwania drobinek smoły, pyłu z klocków hamulcowych czy innych trudnych zabrudzeń. Zwłaszcza pył z klocków hamulcowych jest dla felg stalowych sporym zagrożeniem, gdyż wchodzące w jego skład opiłki metali stanowią doskonałe podłoże dla rdzy. Gdy pył ten pozostanie na feldze stalowej zbyt długo, ta z pewnością zacznie rdzewieć.

A co z odnawianiem felg stalowych? W tym nie ma żadnej filozofii. Gdy felgę pokryje rdza, należy tę rdzę najpierw dokładnie usunąć, felgę oczyścić, a następnie polakierować. I to wszystko.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny kosmetyków samochodowych w naszej ofercie!

Czyszczenie i konserwacja felg aluminiowych. Dlaczego mycie tego rodzaju felg wymaga o wiele więcej zachodu?

Myjka ciśnieniowa 1400w 105 bar

Doskonale Wam znane „amelinium” to wprost wymarzony materiał na felgi. Jest lekkie, trwałe, mocne i nie rdzewieje. Niestety, ma też i swoje wady. Aluminium jest stosunkowo miękkie, łatwo ulega zarysowaniu, a potraktowane agresywną chemią, może utracić swój srebrno-lśniący kolor. A ponieważ felgi aluminiowe wybierane są tak chętnie również ze względu na swoją estetykę, o wygląd ich należy dbać szczególnie starannie.

Jednym ze sposobów dbania o felgi aluminiowe jest ich regularne mycie i oczyszczanie z osadów, z jakimi mają do czynienia każdego dnia. Przy okazji wymiany kół, mycie felg aluminiowych powinno być wręcz obowiązkowe, a całą procedurę należy przeprowadzić bardzo dokładnie. Jeśli zależy Wam na Waszych alufelgach, nie możecie stosować do ich czyszczenia przypadkowych preparatów. Zbyt duże jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Zamiast eksperymentować, postawcie na sprawdzone kosmetyki samochodowe, a zacznijcie od piany aktywnej i deironizera.

Preparat do usuwania zanieczyszczeń metalicznych z felg CLEANTECH RED DEWHEEL 5L

Piana aktywna nałożona na bok opony oraz całą felgę zmiękczy bród, rozpuści trudne zabrudzenia i zejdzie wraz z nimi podczas spłukiwania. Po takim wstępnym myciu felgi należy nanieść na nią warstwę środka usuwającego opiłki metali (również z klocków hamulcowych) i odczekać chwilę, aż preparat zacznie działać. Miękkim pędzelkiem przeczyścicie teraz całą felgę, zwłaszcza wszelkie jej zakamarki. Następnie ponownie możecie użyć piany aktywnej i spłukać jeszcze raz całe koło.

W przypadku odnawiania felg aluminiowych mamy o tyle łatwiej, że nie musimy zajmować się usuwaniem rdzy. Możemy więc skupić się na szlifowaniu mniejszych i szpachlowaniu głębszych uszkodzeń powierzchni. Na koniec całość należałoby pociągnąć lakierem.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.