Co zrobić z uszkodzoną tapicerką w samochodzie? Czy lepszym rozwiązaniem będzie jej wymiana, czy użycie pokrowców?

Data:

Tapicerka samochodowa to coś, o co zawsze staramy się dbać, ale nie zawsze nam to wychodzi. A gdy nie wychodzi lub jest już na to zwyczajnie za późno, trzeba zmienić taktykę i zastosować nieco inne rozwiązania. Jakie? Czy lepiej jest tapicerkę wymienić, czy może zabezpieczyć pokrowcami?

Tapicerka samochodowa jest tym, co (wraz z kilkoma innymi elementami składającymi się na wykończenie kabiny) odróżnia tanie auta od drogich, starannie wykonane od wykonanych w sposób niedbały, zadbane od zapuszczonych. Wsiadając do auta, a nawet po prostu do niego zaglądając, od razu potrafimy wydać osąd o jego właścicielu. To właśnie po stanie i jakości tapicerki, a także po wszelkiego rodzaju zabezpieczających i upiększających ją „bajerach”, momentalnie rozpoznajemy, czy auto należy do prawdziwego pasjonata dysponującego profesjonalną wiedzą na temat utrzymania samochodu, czy też raczej do kogoś, kto traktuje samochód w sposób, w jaki wielu niedoświadczonych rzemieślników traktuje swoje narzędzia.

Do której grupy należycie Wy sami? Czy zwracacie uwagę na stan swojej tapicerki, czy też może ograniczacie się jedynie do usuwania z niej nadmiarów smaru, błota i całej reszty „efektów” codziennej eksploatacji? Jeśli należycie do tej pierwszej grupy, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik. Jeśli należycie do tej drugiej, również koniecznie przeczytajcie nasz poradnik, bo dzięki niemu poznacie sposób, jak łatwo zwiększyć ochronę tapicerki samochodowej, bez konieczności zwracania na nią większej uwagi.

Koszulki na kanapę (kolor niebieski)

Wymiana tapicerki w samochodzie. Jak to robić? Kiedy i na co przy tej okazji należy koniecznie uważać?

Uszkodzenia tapicerki to w zasadzie naturalne skutki użytkowania samochodu. Każdy rodzaj tapicerki, czy będzie to tapicerka welurowa, z tworzywa sztucznego, czy z naturalnej skóry, z czasem zacznie wykazywać objawy zużycia. Co wówczas? Jednym z rozwiązań tego problemu jest wymiana tapicerki na nową. Jak to zrobić?

Tapicerkę samochodową można wymieniać na dwa sposoby:

  • Wymiana częściowa – w takiej sytuacji wymieniamy jedynie te elementy, na których pojawiły się uszkodzenia (przetarcia, dziury, niezmywalne plamy), systematycznie wraz z tym, jak będzie do nich dochodziło. Raz więc wymieniamy siedzisko, raz oparcie fotela, innym razem z kolei tapicerkę tylnej kanapy. Plusem takiego rozwiązania jest cena i mniejsza ilość czasu koniecznego na taką wymianę. Minusem jest z kolei fakt, że zwłaszcza w autach kilkuletnich nowe elementy tapicerki różnić się będą odcieniem (przy zachowaniu oryginalnej barwy i wzoru) od elementów starych. Jeśli jednak nie będzie Wam coś takiego przeszkadzało, śmiało możecie obrać tę właśnie drogę.

Koszulki na fotele Shirt Air Bag II (kolor czarny)

  • Całościowa wymiana tapicerki – tym razem chodzi o wymianę tapicerki jako całości, a więc za jednym razem wymieniamy tapicerkę ze wszystkich foteli (siedzisk i oparć), a także z tylnej kapy. Dodatkowo, jeśli poszczególne elementy będą tego wymagały, powinniście wymienić na nowe m. in. dywaniki samochodowe (chodzi tu głównie o dywaniki tekstylne, jednak i dywaniki gumowe z czasem również tracą na estetyce) czy o maty bagażnika. Takie pełen „zestaw renowacyjny” to nie są wprawdzie tanie rzeczy, ale efekt daje naprawdę imponujący. Nawet stare auto momentalnie dzięki niemu odzyska dawny blask i stanie się młodsze o dobrych 10 lat. Zaletą tego rozwiązania jest więc bardzo dobry efekt wizualny, wadą natomiast cena i ilość czasu niezbędnego na wymianę całości tapicerki.

Na szczęście wymiana tapicerki to nie jedyny sposób na odświeżenie kabiny samochodu. Co jeszcze możecie zrobić?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny pokrowców na fotele samochodowe w naszej ofercie!

A może zamiast wymieniać tapicerkę, warto wybrać pokrowce na fotele i kanapy samochodowe?

Tapicerka w Waszych samochodach nie wygląda już najlepiej, a Wam nie uśmiecha się jej wymiana? Być może dlatego, że lubicie jej oryginalną jakość i fakturę (zwłaszcza gdy jest to naturalna skóra), a być może po prostu wizja kupna kompletu pokryć foteli i wymiany ich, przyprawia Was o nieprzyjemne kłucie w żołądku? Nie ważne, jaki jest powód, ważne, co możecie z tym zrobić. A zrobić możecie to, że zamiast nowej tapicerki, postawicie na nowe pokrowce. Proste? Nawet bardzo.

Pokrowce na fotele i kanapy samochodowe to opcja sprawdzająca się najlepiej w dwóch przypadkach:

  • W celu zasłonięcia starej, zużytej, uszkodzonej tapicerki i nadania kabinie odświeżonego, atrakcyjnego wyglądu bez konieczności jej wymiany lub renowacji – można powiedzieć, że jest to opcja dla leniwych, ale równie dobrze może być po prostu rozwiązaniem preferowanym przez tych rozsądnych kierowców. Nie każdą tapicerkę opłaca się wymieniać, za to zawsze warto dbać o wygląd wnętrza samochodu. A nie ma na to prostszego sposobu, niż nałożenie na fotele i kanapy odpowiednio dobranych pokrowców.

Koszulki na fotele Singlet (kolor żółty)

  • W celu zabezpieczenia nowej tapicerki przed nieuniknionymi uszkodzeniami wynikającymi z codziennego użytkowania pojazdu – macie auto z genialną, zapewne drogą tapicerką? Nie chcecie popadać w paranoję i zmuszać swoich pasażerów do wsiadania w specjalnych bamboszach prosto z muzeum w Łańcucie? Jeśli tak, to potrzebujecie właśnie pokrowców na fotele i kanapy samochodowe. Takie pokrowce są najlepszą formą zabezpieczenia tapicerki. Żadne szampony, preparaty impregnujące czy mleczka (w przypadku skóry), nie zapewnią Waszej tapicerce równie dobrej ochrony, jak zwykłe pokrowce.

Oczywiście, ktoś mógłby zapytać o sens używania pokrowców, które całkowicie zasłonią Waszą piękną, drogą tapicerkę. Otóż, po pierwsze, pokrowce możecie zakładać i ściągać wedle Waszej woli. Na co dzień warto nimi tapicerkę zabezpieczyć, by od święta oczarować jej wyglądem każdego, kogo oczarować powinna. A po drugie, to zastanówcie się, czy wolicie mieć piękną tapicerkę przez 10 lat, czy przez rok? Wybór jest raczej oczywisty.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.