-10% W APLIKACJI! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

0
0
4
4
1
1
4
4
3
3
9
9
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Co oznacza świecąca się kontrolka EPC w samochodzie? Jak należy zachować się w takiej sytuacji i w jaki sposób naprawić usterkę?

EPC to jedna z najbardziej tajemniczych kontrolek samochodowych. Nie każdy samochód ją posiada i nie każdy kierowca będzie miał okazję na własnej skórze przekonać się, z czym wiąże się jej pojawienie. A wiązać może się z naprawdę różnymi problemami.

Kontrolka EPC w samochodzie? Co oznacza? Jak naprawić usterkę?

Choć na ogół kierowcy są doskonale obeznani z kontrolkami wyświetlającymi się na deskach rozdzielczych, jest wśród nich kilka takich, które potrafią narobić niezłego zamieszania. Jedną z nich z całą pewnością jest kontrolka EPC, wyświetlająca się na pomarańczowo właśnie pod postacią liter „EPC”. Kontrolka ta może pojawić się samodzielnie lub w towarzystwie tak samo pomarańczowej kontroli check engine. Jej wyświetlenie bywa mylone z sygnałem o problemach z układem ESP czy ESC, tymczasem na ogół nie ma ona z powyższymi systemami nic wspólnego.

EPC to skrót od Electronic Power Control i jego wyświetlenie się na desce rozdzielczej oznacza, że coś w układzie elektronicznym samochodu poszło nie tak. Najprawdopodobniej nie tak poszło coś z jednym lub więcej czujnikami, które gęstą siecią oplatają nowoczesne samochody. Pojawienie się omawianej kontrolki wcale niekoniecznie musi towarzyszyć dostrzegalnym dla kierowcy objawom. Może być tak, że kontrolka EPC będzie się świecić z uporem, mimo iż na pozór samochód zachowuje się dokładnie tak samo, jak wcześniej i nic nie wskazuje na jakikolwiek problem. Czy to oznacza, że można tę kontrolkę zignorować? Czy można spokojnie jechać dalej z ewentualną opcją przyjrzenia się wszystkiemu „po zjechaniu do bazy”? No właśnie nie do końca.

Jakiego rodzaju problemy zwiastuje zapalona kontrolka EPC? Czy ze świecącą się kontrolką EPC można jechać dalej?

Blisko 90 procent poradników traktujących o świecącej się kontrolce EPC i problemach, jakie jej pojawienie się może zwiastować, rozpoczyna się od wykładu na temat kolorów kontrolek. I faktycznie, zapewne wiecie już dobrze – bo też sami o tym pisaliśmy m.in. w artykule „Kontrolki na desce rozdzielczej znakami drogowymi w aucie” – że kontrolki samochodowe dzielą się na 3 główne kategorie, z których każda ma przyporządkowany sobie kolor. Mamy więc:

  • czerwone kontrolki ostrzegawcze,
  • żółte kontrolki ostrzegawczo-informacyjne,
  • zielone, niebieskie lub białe kontrolki informacyjne.

Kontrolka EPC świeci się na żółto, a więc jest kontrolką ostrzegawczo-informacyjną i zgodnie z powszechnie przyjętą wykładnią jej pojawienie się nie wymaga natychmiastowego zatrzymania się. Wymaga natomiast wzmożenia czujności kierowcy i w najbliższym czasie przeprowadzenia przeglądu samochodu. Z dokładnie taką wykładnią spotkacie się najczęściej i choć w przypadku większości żółtych kontrolek faktycznie można uznać ją za słuszną, z kontrolką EPC sprawa wygląda nieco inaczej. Dlaczego?

Zacznijmy od problemów, jakie mogą kryć się za pojawieniem się kontrolki EPC. Usterek i awarii odpowiadających za ten sygnał jest naprawdę mnóstwo, co już samo w sobie stanowi nie lada problem. Kontrolka EPC może się zaświeć, gdy dojdzie do awarii w obrębie:

Na tym, rzecz jasna, lista możliwych przyczyn się nie kończy, ale już samo to wystarczy, by zrozumieć skalę problemu. Teraz wróćmy do pytania, czy zapalenie się kontrolki EPC powinno zmusić kierowcę do natychmiastowej interwencji, czy też faktycznie może sobie śmiało jechać dalej? Tu wszystko zależy od przyczyn. I tak:

  • Jeśli uszkodzeniu uległ czujnik świateł stop lub same światła, mimo zapalenia się kontrolki EPC kierowca nie będzie w stanie bez zatrzymania się i wyjścia z auta określić, w czym tkwi problem. Jest to też jeden z nielicznych przykładów, kiedy to diagnoza przyczyn zaświecenia się kontrolki EPC jest naprawdę prosta. Jeśli więc kontrolka ta się zapali, a Wy nie wyczujecie żadnej zmiany w zachowaniu auta, koniecznie zjedźcie w jakimś możliwym miejscu na bok i sprawdźcie światła stopu. Bez tego każde hamowanie, zwłaszcza w ruchu miejskim, będzie przypominało rzucanie kością – parzysta liczba oczek, nic się nie stało, liczba nieparzysta, jadące z tyłu auto zaparkowało w Waszym bagażniku.

  • Jeśli uszkodzeniu uległ czujnik położenia wału lub wałka, poinformuje Was o tym zapewne nie tylko kontrolka EPC, ale i sam silnik, a nawet cały samochód z jednostką sterującą na czele. Objawy mogą być różne, z kompletnym unieruchomieniem auta włącznie. Jeśli bowiem komputer nie otrzyma od wspomnianych czujników odpowiednich informacji, natychmiast przejdzie w tryb awaryjny, a nawet odetnie dopływ paliwa.

W tym ostatnim przypadku nie ma naprawdę znaczenia, jak bardzo na żółto będzie się świecić zapalona kontrolka. Tym autem nigdzie nie pojedziecie.

Jak wygląda diagnoza problemu związanego ze świecącą się kontrolką EPC? W jaki sposób usnąć przyczynę awarii?

Diagnoza problemów, jakie spowodowały zapalenie się kontrolki EPC, jest tyleż prosta, co wymagająca. Wymaga bowiem niemal w każdym przypadku (choćby w celu upewnienia się, że wszystkie problemy zostały już usunięte) podpięcia pod komputer diagnostyczny i głębokiej diagnozy całego układu elektronicznego auta. Dopiero na podstawie tego, co pokaże komputer, należy zabrać się za usuwanie awarii i wymianę wskazanych czujników.

Popularne z kategorii Elektryka

Żarówka HELLA 8GP 003 594-121
2,00 zł
5.0 (4 ocen)

Wyprzedaż

Żarówka AMS-OSRAM 64210
14,00 zł
8,29 zł
4.9 (11 ocen)
Żarówka HELLA 8GH 007 157-121
10,00 zł
5.0 (2 ocen)
Akumulator YUASA YBX5053
288,00 zł
5.0 (40 ocen)
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej OEM 6340A3
18,00 zł
0 (0 ocen)
Żarówka BOSCH 1 987 302 201
3,00 zł
5.0 (4 ocen)
Elektryka w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Elektryka pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Elektryka
W swojej pracy staram się integrować tematy związane w samochodami i technologiami IT. Zaczynałem jako „dzieciak”, aktywnie biorąc udział w rozwoju stron internetowych poświęconych skuterom, a w moich kolejnych zajęciach zawsze przewijały się dwa zagadnienia: motoryzacja i internet. Dzięki temu praca w największym polskim sklepie online z częściami jest nie tylko sposobem na życie, ale i realizacją pasji.
2 komentarze
VW LUPO Nie dokońca odbity pedał hamulca
Kontrolka EPC zapala się również przy słabo naładowanym akumulatorze. Wystarczy naładować i po problemie.

Powiązane artykuły

Bezpieczniki Opel Astra H (2004-2014). Gdzie znaleźć skrzynkę z bezpiecznikami?

Bezpieczniki elektryczne w modelu Opel Astra H (2004-2014) – gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami?

Wymiana bezpiecznika w samochodzie jest często bardzo prostym zadaniem, które jest w stanie wykonać każdy kierowca. W przypadku niektórych pojazdów istnieje jednak kilka schematów bezpieczników, dlatego konieczne jest sprawdzenie, który z nich znajduje się w konkretnym aucie. Jednym z takich samochodów jest Opel Astra H. Gdzie w takim razie znajdują się skrzynki bezpiecznikowe w tym pojeździe i jak rozpoznać, który schemat jest obecny w naszym aucie?

czytaj więcej >
Bezpieczniki Audi A4 B5 (1994-2001). Gdzie znaleźć skrzynkę z bezpiecznikami?

Bezpieczniki elektryczne w modelu Audi A4 B5 (1994-2001) – gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami?

Uszkodzone bezpieczniki mogą być przyczyną wielu awarii w samochodzie. Trzeba być więc zawsze przygotowanym na usterkę tych elementów. By móc łatwo dokonać wymiany, warto wozić ze sobą zapasowe bezpieczniki oraz wiedzieć, gdzie są one ulokowane. W jakim miejscu znajduje się więc skrzynka z bezpiecznikami w Audi A4 B5?

czytaj więcej >
Bezpieczniki Opel Meriva A (2003-2010). Gdzie znaleźć skrzynkę z bezpiecznikami?

Bezpieczniki elektryczne w modelu Opel Meriva A (2003-2010) – gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami?

Spalony bezpiecznik w samochodzie będzie powodował problemy z funkcjonowaniem elementu, za który jest odpowiedzialny. Usunięcie takiej usterki jest jednak zwykle proste i prawie każdy będzie w stanie zrobić to samodzielnie. Trzeba jednak najpierw wiedzieć, gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami oraz za co odpowiada konkretny bezpiecznik. Na szczęście wszystkie schematy są łatwo dostępne, dlatego lokalizacja każdego z elementów powinna być prosta.

czytaj więcej >
Bezpieczniki VW Passat B5 (1996-2005). Gdzie znaleźć skrzynkę z bezpiecznikami?

Bezpieczniki elektryczne w modelu VW Passat B5 (1996-2005) – gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami?

Volkswagen Passat B5 to samochód, który zyskał bardzo dużą popularność w Polsce i nadal spotykany jest na drogach. W każdym aucie zdarzają się jednak czasami drobniejsze lub bardziej poważne awarie. Niektóre z nich można w bardzo prosty sposób usunąć samodzielnie. Tak jest właśnie w przypadku usterki bezpiecznika. By móc wymienić uszkodzony element konieczna jest jednak znajomość schematów ich ułożenia. Gdzie w takim razie znaleźć skrzynki z bezpiecznikami w VW Passacie B5?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze