Co należy zrobić w przypadku kradzieży prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu? Komu należy to zgłosić?

Data:

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, karta pojazdu – dokumenty te mogą Wam zostać skradzione celowo lub niejako przy okazji. Bez względu na pierwotne intencje złodzieja, od momentu odkrycie kradzieży powinniście postępować szybko i zdecydowanie. Aby jednak było to możliwe, musicie najpierw wiedzieć, co dokładnie należy w podobnej sytuacji zrobić i czym może grozić zaniechanie podjęcia poszczególnych czynności. A konsekwencje wszelkiej opieszałości mogą okazać się naprawdę tragiczne.

Skradziono Wam prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu? Jakie zagrożenia mogą dla Was z tego powodu wyniknąć?

Dokumenty, którymi posługuje się kierowca, stanową nie lada gratkę dla każdego złodzieja. Przede wszystkim stanową zbiór niezwykle cennych danych, które ten może wykorzystać do popełniania dalszych przestępstw lub zwyczajnie odsprzedać różnego typu grupom przestępczym specjalizującym się w ich obrocie. Czym dokładnie grozi kradzież prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu? Przed czym ich właściciel powinien się chronić?

  • Kradzież prawa jazdy – dokument ten traktowany jest jako jeden z dokumentów tożsamości, stąd w środowisku przestępczym cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Może stanowić podstawę do wykonania fałszywych dokumentów, lub możliwość do podszywania się pod jego właściciela. Nadal wiele instytucji finansowych udziela pożyczek, wymagając jedynie potwierdzenia tożsamości. Skradzione prawo jazd nadaje się do tego doskonale.
  • Kradzież dowodu rejestracyjnego – może stanowić wstęp do kradzieży samego pojazdu. Jeśli złodziejom zależy na Waszym aucie, być może zechcą pozyskać również komplet oryginalnych dokumentów do niego. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza w przypadku kradzieży dowodu rejestracyjnego nowego, luksusowego samochodu.
  • Kradzież karty pojazdu – karta pojazdu jest dokumentem o kluczowym znaczeniu dla wszelkich formalności związanych ze zbyciem samochodu. Jej kradzież powinniście potraktować podobnie, jak kradzież dowodu rejestracyjnego. Być może doszło do niej przypadkowo, a być może ktoś przygotowuje grunt pod kradzież samego auta.

Z uwagi na możliwe konsekwencje utraty wymienionych dokumentów, powinniście jak najprędzej przedsięwziąć określone kroki. Co dokładnie należy w takich sytuacjach zrobić?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

Jak powinniście postąpić w przypadku kradzieży prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu?

Pierwszym, co powinniście zrobić w przypadku zorientowania się, że Wasze prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub karta pojazdu zostały skradzione, jest poinformowanie o wszystkim policji. Dobrze jest również w każdym z tych przypadków poinformować o kradzieży konkretnego dokumentu urząd, w którym został on wystawiony. Obowiązkowo należy to zrobić po kradzieży prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Informację o kradzieży karty pojazdu przekażcie stosownemu wydziałowi komunikacji wraz z prośbą o zastrzeżenie tego dokumentu.

Po zauważeniu zwłaszcza kradzieży prawa jazdy powinniście również poinformować o tym fakcie bank lub banki, w których posiadacie swoje rachunki. Dokument ten za pośrednictwem banku należy jak najprędzej zastrzec w systemie Dokumenty Zastrzeżone.

Gdzie i jak możecie wyrobić sobie duplikaty skradzionych dokumentów? Czy korzystanie z usług mPojazd i mPrawo Jazdy wpłynie na Waszą sytuację?

Utrata prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu na skutek kradzieży oznacza z reguły, że dokumenty te musicie jak najszybciej ponownie wyrobić. Liczenie na szczęśliwy traf i szczęście policjantów nie wchodzi tutaj w grę, nie ze względów na brak zaufania w skuteczność organów ścigania, ale z regulowanej przepisami konieczności posiadania wspomnianych dokumentów. I tak:

  • Kradzież prawa jazdy – wniosek o wydanie tzw. wtórnika (duplikatu) musicie złożyć w urzędzie, który wydał utracony dokument. Opłata za wydanie wtórnika to 100 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.
  • Kradzież dowodu rejestracyjnego – procedura identyczna jak w przypadku prawa jazdy. Opłata za duplikat to 54 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.
  • Kradzież karty pojazdu – wyrobienie nowej karty pojazdu to obecnie koszt w wysokości 75 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Pamiętajcie również, że korzystanie z usługi mPojzd lub mPrawo Jazdy nie zmienia nic w całej procedurze postępowania. Skradzione dokumenty nadal należy jak najszybciej wyrobić, posiadanie jedynie ich cyfrowych odpowiedników nie wystarczy.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.