-10% NA UKŁAD HAMULCOWY! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

7
7
0
0
4
4
1
1
0
0
1
1
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Co można zrobić ze starymi oponami? Gdzie należy oddawać zużyte ogumienie samochodowe?

Ilość opon, które każdego roku kończą swoją przydatność w roli ogumienia samochodowego, sięga w Polsce milionów sztuk. Te miliony opon muszą być gdzieś oddane i przez kogoś przetworzone. Gdzie i jak? Co możecie zrobić ze swoimi starymi oponami?

Co zrobić ze starymi oponami? Gdzie można oddać zużyte ogumienie?

Średnio każda opona samochodowa w procesie eksploatacji – aż do momentu, gdy przestaje nadawać się do dalszego użycia – traci ok. 20% swojej pierwotnej masy. Te 20% to materiał ścierany głównie z bieżnika i rozpraszany po drogach całego kraju. Odzyskać utraconej w ten sposób gumy już nie sposób, jednak zawsze pozostaje nam jeszcze 80% oryginalnej opony. Co z tym zrobić? Na pewno nie wolno nam starych opon wyrzucać, palić czy pozostawiać gdzieś na tzw. zmarnowanie. To prawda, że z czasem opona ulega degradacji i rozpadowi, jednak przy okazji cały tworzący ją materiał przeniknie do otaczającego nas środowiska. Stare opony nie ulegają utlenieniu. To, że zaczynają się rozpadać, nie znaczy wcale, że znikają z naszego otoczenia. Mikroplastik wchodzący w skład mieszanki gumowej skazi ziemię wokół, przeniknie do wód gruntowych i okolicznej roślinności, a częściowo będzie też unoszony z wiatrem i z powietrzem będzie trafiał do naszych dróg oddechowych. Czegoś takiego zdecydowanie nie chcemy. A co chcemy? Recyklingu i utylizacji. Każda opona samochodowa, bez względu na typ, gabaryty czy poziom zużycia, może zostać przetworzona i wykorzystana ponownie. W jaki sposób? Co każdy z nas może zrobić, aby zużyte opony trafiały w odpowiednie dla niech miejsca?

Co ze starymi oponami mogą zrobić osoby prywatne? Gdzie każdy kierowca może oddać zużyte ogumienie samochodowe?

Jako osoby prywatne, zwykli kierowcy kupujący opony samochodowe wyłącznie na własne potrzeby, stare ogumienie samochodowe możemy przede wszystkim oddać do utylizacji w warsztacie samochodowym lub zakładzie wulkanizacyjnym, w jakim zakładamy nowe opony. Jest to rozwiązanie najprostsze i chyba najczęściej stosowane. Nie musimy się właściwie niczym więcej przejmować – zbiórka i przekazanie starych, zużytych opon leży już wówczas całkowicie w kompetencjach właściciela warsztatu. Jedyna uciążliwość, jaka może nas przy tej okazji spotkać, to konieczność wniesienia drobnej opłaty recyklingowej, która ma przede wszystkim pokryć koszty przechowywania oraz transportu zużytych opon do punktu ich utylizacji. Opłaty te w większości przypadków są na szczęście naprawdę symboliczne i powinny sięgać od kilku do kilkunastu złotych za oponę. Oczywiście, w przypadku 4 opon może to oznaczać już konkretne pieniądze, ale jeśli ktoś kupuje opony nowe – zwłaszcza jeśli są to opony dobrej jakości – do utylizacji będzie je oddawał średnio raz na 10 lat. Przy takim przeliczniku te kilkadziesiąt złotych opłaty recyklingowej wydaje się być kwotą symboliczną.

Opona wielosezonowa KLEBER Quadraxer 2

Opona wielosezonowa KLEBER Quadraxer 2

A co, jeśli oddanie do zakładu wulkanizacyjnego lub warsztatu nie wchodzi w grę? Zawsze pozostaje nam jeszcze:

  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) – w każdej gminie powinny mieścić się takie punkty przyjmujące m.in. stare opony samochodowe. Zanim jednak wybierzecie się do Waszego lokalnego PSZOK, sprawdźcie w internecie zasady w nim obowiązujące. Może się bowiem okazać, że w okolicznym PSZOK obowiązuje np. limit liczy opon możliwych do oddania. Limity takie przewidują przykładowo możliwość oddania jedynie 4 opon w ciągu 12 miesięcy.
  • Lokalna zbiórka odpadów niestandardowych, tzw. gabarytowych – chyba każda gmina w Polsce co najmniej raz w roku organizuje specjalne zbiórki odpadów niestandardowych, ponadwymiarowych, czyli tzw. gabarytowych. Podczas takiej zbiórki możecie oddać również stare, zużyte opony i to często w ilości większej niż w przypadku PSZOK z limitami. Wystarczy dowiedzieć się, kiedy odbędzie się kolejna taka zbiórka i oddać opony do przekazania do utylizacji.

To są sposoby używane przez nas – zwykłych  kierowców. A co ze starymi oponami mogą zrobić przedsiębiorcy dysponujący większą ich ilością?

W jaki sposób starych opon pozbywają się warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne? Jakie możliwości oferuje polski rynek?

Warsztaty samochodowe, zakłady wulkanizacyjne, a także firmy dysponujące własnymi flotami pojazdów i kupujące opony w ilościach hurtowych, mogą pozbyć się zużytego ogumienia samochodowego na 2 podstawowe sposoby:

  1. Centrum Utylizacji Opon – jest to rozwiązanie bardzo dobre, ale nie sprawdza się w każdym przypadku. Do CUO bezpłatnie oddawać opony mogą tylko ci, którzy kupują nowe ogumienie i to konkretnych producentów opłacających funkcjonowanie Centrum. Istnieją tez pewne ograniczenia względem ilości oraz czasu oddawania starego ogumienia.
  2. Firmy zajmujące się odbiorem starych, zużytych opon – każda z nich oferuje nieco inne warunki, tak finansowe, jak i logistyczne. To od kalkulacji konkretnego warsztatu zależy, która z tych firm okaże się dla niego najlepszym partnerem.

A co dzieje się ze starymi, zużytymi oponami samochodowymi? Przechodzą recykling energetyczny lub materiałowy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest recykling materiałowy, który zgodnie z prawem ma objąć co najmniej 15% wszystkich, oddawanych do utylizacji opon w ciągu roku. Skutkiem recyklingu materiałowego jest odzysk materiałów zużytych do produkcji opon i przekazanie ich do ponownego wykorzystania.

Kobieta w motoryzacji to raczej oksymoron. Branża samochodowa niewątpliwie kojarzona jest z mężczyznami, jednak coraz więcej kobiet, w tym również ja, coraz lepiej odnajduje się w tym typowo męskim świecie. Jako kobieta staram się często pokazać nieco inny punkt widzenia a tematy, które na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane przedstawić w prosty i przystępny, nawet dla laika sposób.
0 komentarzy

Powiązane artykuły

Wymiana opon zimowych na letnie zgodnie z kalendarzem czy prognozą pogody? Sprawdźcie, co i dlaczego jest lepszym rozwiązaniem

Wymiana opon zimowych na letnie zgodnie z kalendarzem czy prognozą pogody? Sprawdźcie, co i dlaczego jest lepszym rozwiązaniem

Z pewnością znacie doskonale ten moment, kiedy wszyscy kierowcy rzucają się do serwisów oponiarskich, bo „już czas”. Stają w długaśnych kolejkach, nieraz w nerwowych nastrojach, bo temperatury nagle wzrosły, a oni wciąż na zimówkach. Na ile ten ich pośpiech jest uzasadniony? Jakie znaczenie przy wiosennej wymianie opon ma spokój i rozsądek wsparty prognozami pogody?

czytaj więcej >
Bieżnik opony samochodowej. Poznaj ich rodzaje i budowę

Bieżnik opony samochodowej. Jakie są jego rodzaje i budowa?

To aż zaskakujące, jak niewielu kierowców zwraca uwagę na bieżnik swojej opony. Jeśli już gdzieś pojawia się temat bieżnika, to w 90% przypadków dotyczy on mierzenia głębokości (wysokości) bieżnika, nie zaś jego rzeźby. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak dziać się z całą pewnością nie powinno? Jakie znaczenie ma rysunek i typ bieżnika opony samochodowej i co każdy kierowca koniecznie powinien o tym wiedzieć?

czytaj więcej >
Czym jest profil opony? Jaki wybrać do swojego auta?

Czym jest profil opony? Jaki profil wybrać do swojego auta i czym warto się kierować przy tym wyborze?

Choć kojarzony jest głównie z estetyką auta i jego tuningiem wizualnym, w rzeczywistości profil opony to jeden z kluczowych parametrów wpływających na komfort jazdy, bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także na wydajność i trwałość samego pojazdu. Czy Wasz ulubiony profil opony w każdym z tych aspektów jest dla Was odpowiedni? Czym faktycznie jest ten profil, jakie są jego rodzaje i jak należy je dopasowywać do potrzeb swoich i swojego pojazdu?

czytaj więcej >
Opony kierunkowe. Poznaj ich wady, zalety. Sprawdź jak poprawnie założyć

Opony kierunkowe – ich wady i zalety. Jak poprawnie założyć opony kierunkowe i z czym wiąże się ich użytkowanie?

Jak często, wybierając opony samochodowe, zastanawiacie się nie nad ich ceną, nie nad marką, ale nad ich typem? Jak często zadajecie sobie pytanie o powody, dla których warto byłoby postawić na opony kierunkowe? Jeśli niezbyt często, to właśnie teraz przyszedł czas, aby takie pytanie sobie zadać. Zobaczcie sami, kto i dlaczego powinien rozważyć wybór opon kierunkowych.

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze