Chemia samochodowa, którą każdy powinien mieć w swoim garażu. Od jakich preparatów powinniście zacząć?

Data:

Mówiąc o podstawowym wyposażeniu każdego garażu lub przydomowego warsztatu, myślimy przede wszystkim o narzędziach. Jednak czym byłby taki garaż bez podstawowego zestawu odpowiednich preparatów chemicznych?

W naszych poprzednich poradnikach sporo miejsca poświęciliśmy wyposażeniu garaży czy przydomowych warsztatów, jakie coraz chętniej urządzają sobie prawdziwi pasjonaci motoryzacji. Mówiliśmy więc o zestawach narzędziowych („Duże zestawy narzędziowe. Ile warto dać za walizkę, dzięki której możecie samodzielnie dokonywać wielu napraw?”), o nieodzownych obecnie kluczach dynamometrycznych („Jak dobrać klucze dynamometryczne do konkretnych potrzeb? Które z nich spełnią najlepiej Wasze wymagania?”), a także o kilku nieoczywistych, ale jakże przydatnych akcesoriach warsztatowych, które każdy szanujący się fan samochodów powinien mieć w swoim posiadaniu („Nieoczywiste, lecz niezbędne narzędzia i akcesoria samochodowe. Co powinno się znaleźć w każdym garażu oraz małym warsztacie?”). Kontynuując tę serię, tym razem zajmiemy się tzw. chemią warsztatową, czyli podstawowymi preparatami samochodowymi wykorzystywanymi do wielu wymian, napraw oraz zwykłych przeglądów. Co powinno znaleźć się w takim zestawie? Od czego należałoby zacząć go kompletować?

Odrdzewiacze oraz preparaty wielofunkcyjne

Jak mawiają starzy mechanicy, gdzie jest auto, tam jest metal, a gdzie jest metal, tam jest rdza. Nic więc dziwnego, że na szczycie naszej listy preparatów samochodowych, które powinny znaleźć się w każdym garażu, są odrdzewiacze lub też preparaty wielofunkcyjne. Do czego będą Wam potrzebne? Użyć możecie ich wszędzie tam, gdzie rdza zespoiła jakiekolwiek mocowanie lub elementy mechaniczne, a zwłaszcza śruby, które musicie odkręcić. Dobre preparaty uniwersalne:

  • przywierają do metalu,
  • przenikają warstwę wilgoci,
  • tworzą barierę ochronną pomiędzy wodą a metalem,
  • działają jako środki penetrujące,
  • zapewniają właściwą pracę mechanicznych części metalowych.

Działaniem wspólnym dla odrdzewiaczy i preparatów uniwersalnych jest poluzowywanie elementów zespolonych przez rdzę oraz doprowadzenie skorodowanych części mechanicznych do płynności ruchu.

A jakie odrdzewiacze lub preparaty wielofunkcyjne możemy Wam polecić? Z całą pewnością na naszej short-liście znalazłyby się następujące pozycje:

Każdy z nich został wielokrotnie wypróbowany i cieszy się dobrą opinią mechaników. Za każdym też stoi renoma marek od lat działających w branży motoryzacyjnej.

Zmywacze do hamulców i odtłuszczacze samochodowe

Kolejnym preparatem, jaki z całą pewnością powinien znaleźć się w Waszym garażu, jest zmywacz do hamulców lub odpowiadający mu działaniem odtłuszczacz samochodowy. Podczas niejednej wymiany czy naprawy przyjdzie Wam pracować z powierzchniami wymagającymi dokładnego oczyszczenia i odtłuszczanie. W grę wchodzą tu przede wszystkim hamulce, ale nie tylko. Preparatów tych możecie używać na wielu innych powierzchniach, choć zawsze w ramach rozsądku. Pamiętajcie, że zmywacze te to dość agresywna, mocna chemia.

Jeśli chodzi o uniwersalne odtłuszczacze, to tu możemy polecić Wam tanie i wydajne preparaty:

W przypadku typowych zmywaczy do hamulców, możecie wybierać pomiędzy zmywaczami do hamulców samochodowych – np. zmywacz do hamulców MANNOL Brake Cleaner, 600 ml, oraz zmywaczami do hamulców motocyklowych – przykładowo będzie to preparat do czyszczenia tarcz hamulcowych WD-40, 500ml.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny akcesoriów samochodowych w naszej ofercie!

Preparaty do czyszczenia styków i części elektrycznych

Często pomijanymi – głównie prze zapomnienie lub brak wiedzy na ich temat – preparatami samochodowymi, które powinny wejść w skład podstawowego zestawu chemii warsztatowej, są środki do czyszczenia styków oraz części elektrycznych. Do czego możecie ich używać? Najczęstszym i najbardziej oczywistym zastosowaniem jest czyszczenie klem akumulatora, które bardzo często takiego solidnego oczyszczenia wymagają, a nie należy stosować na nich dowolnej chemii czyszczącej. Do układów elektrycznych w samochodzie stosujcie zawsze preparaty, które są przeznaczone do czyszczenia właśnie tych elementów. Stosowanie chemii uniwersalnej będzie tu zwyczajnie ryzykowne – może przynieść pozytywne efekty, ale może tez skończyć się poważną awarią lub nawet czymś gorszym.

Używanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia styków i części elektrycznych jest tym bardziej uzasadnione, że ich koszt to zaledwie kilkanaście złotych za opakowanie. Za te kilkanaście złotych zyskujecie środek, który posłuży Wam zapewne przez kilka ładnych lat, bo też nie zużywa się go zwykle w większych ilościach. Preparaty tego rodzaju, które możemy Wam polecić, to:

Zestaw takich trzech rodzajów preparatów, które tu wymieniliśmy, to dobry początek dla każdego, kto chciałby samodzielnie zajmować się swoim autem. Jest to zestaw przydatny zarówno osobom w tym względnie początkującym, jak i doświadczonym profesjonalistom. Koszt zakupu takiego małego zestawu to ok. 50 zł. Jak na możliwości, które daje ich posiadanie, jest to cena śmiesznie niska.


Komentarze

Chemia samochodowa
Janusz
,
24.02.2022
Odpowiedz
Moim zdaniem te wymienione tutaj preparaty to jak to mowi moj syn prawdziwe must have w garazu i każdy kierowca powinien je posiadac.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.