Ceramizery do silników samochodowych i nie tylko. Czy warto je stosować? Jakich efektów można się spodziewać?

Data:

Wszelkiego rodzaju środku ceramizujące obecne są na rynku motoryzacyjnym od dawna. Prawdziwą popularność zdobyły sobie dopiero w czasach, kiedy Polskę zalała fala aut używanych sprowadzanych z Zachodu. Czy popularność ta zbudowana została na czymś więcej niż na reklamie? Jak działają i co faktycznie potrafią środki ceramizujące do silnika? Kiedy i w jaki sposób powinno się je stosować? Sprawdźcie, co na ich temat mają do powiedzenia nasi stali klienci.

Czym są i jak działają ceramizery? W czym tkwi tajemnica środków ceramizujących do silnika?

Zasada działania wszelkich środków ceramizujących, które stosowane są obecnie między innymi do:

jest bardzo prosta i do złudzenia przypomina zjawisko, z jakim mamy do czynienia podczas woskowania lakieru samochodowego. Podczas eksploatacji każdego silnika, na skutek ruchu tłoka w cylindrze dochodzi z czasem (nawet mimo smarowania olejem) do mikrouszkodzeń na ściance cylindrów. Tworzą się tam mikrowżery lub też mikronierówności, które wraz z kolejnymi setkami tysięcy kilometrów mogą osiągnąć naprawdę poważne rozmiary. Takie same wżery, nierówności czy zarysowania powstają również na wszystkich innych elementach silnika – wszędzie tam, gdzie pojawia się tarcie. Ceramizer użyty na takim silniku nabudowuje na wszelkich jego powierzchniach specjalną warstwę ceramiczną, która w pierwszej kolejności ma wypełnić nierówności, a następnie wyrównać całość i utworzyć powłokę zmniejszającą tarcie.

Choć działanie ceramizerów jest proste, są to środki oparte już na nanotechnologii, a więc naprawdę bardzo zaawansowanej nauce. Czy to zaawansowanie przekłada się również na efekty?

Jakie efekty przynosi wlanie ceramizera do oleju silnikowego? Które parametry motoru powinny ulec poprawie?

Używając ceramizera w swoim samochodzie nie macie co spodziewać się cudownych efektów, jednak wielokrotnie przeprowadzane, całkowicie niezależne testu potwierdzają, że te efekty są i to zauważalne. Co zmieni się po użyciu ceramizera na jednostce napędowej?

  • Wzrośnie moc silnika – możecie spodziewać się ok. 1 KM więcej.
  • Zwiększy się moment obrotowy – minimalnie, ale widocznie.
  • Podniesie się ciśnienia na cylindrach – poziom wzrostu zależy od stanu cylindrów i ilości użytego środka.
  • Poziom hałasu emitowanego przez pracujący silnik zostanie zredukowany – nawet o kilka-kilkanaście decybeli.
  • Zwiększy się szczelność silnika – auto zacznie zużywać wyraźnie mniej oleju.
  • Zmniejszy się spalanie paliwa – trudno dokładnie oszacować, jak duży będzie to spadek. Z pewnością jednak nie będzie on spektakularny.

W ogólnym rozrachunku ceramizer nie tylko usprawni pracę silnika i poprawi jego możliwości, ale przede wszystkim w pewnym stopniu ochroni go przed zużywaniem się.

Do pomysłu z ceramizerem – mówi nam Jarek z Olsztyna, pasjonat motoryzacji i stały klient iParts.pl – podchodziłem raczej sceptycznie. W ramach próby postanowiłem użyć go na moim starym Oplu, który brał olej, jak wściekły (efekt mocnego już zużycia silnika). Po ceramizacji okazało się jednak, że efekty są naprawdę zaskakujące. Zamiast gęstych, błękitnosinych kłębów dymu, z wydechu wydobywały się normalnie wyglądające spaliny. Zużycie oleju widocznie spadło, a silnik wytrzymał jeszcze długo bez remontu.

Ciekawą opinią podzielił się z nami Damian z Pasłęka, opisując swoje doświadczenia ceramizerem następująco: Ceramizerem wydłużyłem życie dogorywającego już silnika w moim starym Golfie o dobrych kilkanaście tysięcy kilometrów. Okazało się to nie tylko skuteczne, ale i wielokrotnie tańsze od remontu. Auto i tak miało iść na złom, a dzięki ceramizacji jeszcze sporo mogłem nim pojeździć.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny akcesoriów samochodowych w naszej ofercie!

Kiedy warto używać różnego typu ceramizerów? Jak powinno wyglądać ich prawidłowe zastosowanie?

Ceramizery stosować można zarówno w samochodach nowych, jak i mocno już wyeksploatowanych. W każdym z tych przypadków pełnić one będą nieco inna funkcję. W nowych jest to przede wszystkim profilaktyka, w starych forma leczenia powstałego już problemu. Musicie jednak pamiętać, że żaden ceramizer nie zastąpi remontu mocno uszkodzonego silnika, a jedynie może ten moment znacząco opóźnić.

Uwaga! Jeśli chcecie, aby silnik w Waszym aucie osiągał nie setki tysięcy, a miliony kilometrów przebiegu, połączcie częstą wymianę oleju na właściwy (zalecany przez producenta) z dobrej jakości płukankami do silnika oraz z ceramizerem stosowanym w odstępach nie dłuższych niż 50 tys. km.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.