DNI DARMOWEJ DOSTAWY OD 99 PLN! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

1
1
4
4
2
2
6
6
3
3
3
3
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Brake Assist System, czyli samochodowy asystent hamowania. Czym jest, jak działa i z jakiego powodu został wprowadzony do użytku

Współcześni kierowcy zwyczajnie nie są już w stanie poprawnie i w dostatecznie krótkim czasie rozwiązywać wszelkich problemów wynikających z prowadzenia auta. Potwierdzają to liczne badania pokazujące, że bez specjalnych systemów wspomagania zwyczajnie przestajemy sobie radzić. Jak to rozwiązać? Wprowadzając kolejne układy korygujące błędy kierowców. Jednym z takich właśnie układów jest Brake Assist System, czyli popularny BAS.

Asystent hamowania BAS - czym jest i jak działa?

Czym jest i jak działa samochodowy asystent hamowania BAS?

Asystent hamowania BAS stanowi element bardzo popularnego i niemal już wszechobecnego układu ABS. Jest to inteligentny system wspomagający kierowcę podczas wykonywania nagłego manewru hamowania. Jego zadaniem jest:

  • w odpowiednio krótkim czasie wykrycie sytuacji awaryjnej (system BAS wykorzystuje do tego analizę tempa i sposobu naciski wywieranego przez kierowcę na pedał hamulca),
  • zmaksymalizowanie siły hamowania poprzez osiągnięcie odpowiednio wysokiego ciśnienia w układzie hamulcowym.

Posługując się bardziej obrazowym językiem, sposób działania asystenta hamowania BAS należałoby przedstawić następująco: W momencie, w którym zauważycie na drodze niebezpieczeństwo (przeszkodę, wtargnięcie pieszego, auto zajeżdżające Wam drogę) i chcąc mu zapobiec naciskacie na pedał hamulca, system BAS – na podstawie tempa reakcji odczytując Wasze intencje – wprowadza procedurę alarmową, która w ciągu ułamku sekundy zmusza układ hamulcowy do osiągnięcia pełnej efektywności. System BAS działa niczym natychmiastowe zrzucenie kotwicy okrętowej – jest to rozwiązanie dość drastyczne, za to niezwykle skuteczne.

Nowoczesne systemy BAS współpracują z radarami wykrywającymi obiekty na drodze i są w stanie najpierw ostrzec kierowcę przed możliwym niebezpieczeństwem, a następnie samoczynnie uruchomić procedurę hamowania, wykorzystując posiadane możliwości zwiększenia efektywności hamulców.

Czemu służy system BAS i z jakich powodów został stworzony?

Znaczenie systemu BAS, choć zdaje się być oczywiste, ciągle dla niektórych kierowców pozostaje niezrozumiałe. Tu jednak z pomocą przychodzą przede wszystkim badania obrazujące, jakie są realne możliwości wielu prowadzących pojazdy samochodowe i jak bardzo systemy w rodzaju Brake Assist System są potrzebne.

Badania zachowania kierowców pokazały, że istnieją spore różnice pomiędzy sposobem, w jaki reagują oni na sytuacje na drodze. Mimo szkoleń i własnych doświadczeń, wielu z nich nadal hamuje w sposób nieprawidłowy – albo naciskają na pedał hamulca zbyt lekko, albo też zmniejszając nacisk jeszcze przed zatrzymaniem pojazdu. BAS jest systemem rozwiązującym ten problem w bardzo dużym stopniu. A że jest to problem, pokazują kolejne badania przedstawiające, jak ważne jest prawidłowe hamowanie w ruchu miejskim, czyli tam, gdzie do kolizji dochodzi najczęściej.

Samochód jadący z prędkością 50 km/h – wyjaśnia nasz dyżurny ekspert iParts.pl, specjalizujący się w układach hamulcowych – w ciągu 0,3 s przebywa dystans ponad 4 metrów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi jego długość. W czasie 0,5 s jest to już niemal 7 m. Jeśli kierowca w momencie hamowania naciśnie na pedał zbyt słabo, hamulce nie zareagują odpowiednio i auto nie wyhamuje przed przeszkodą. Z systemem BAS każdy nacisk na hamulec w sytuacji awaryjnej oznacza, że hamulce dadzą z siebie 100% swoich możliwości. Dzięki temu szanse na uniknięcie kolizji lub co najmniej ograniczenie jej efektów wyraźnie wzrastają.

W jakich markach samochodów znajdziecie system BAS?

Samochodowy asystent hamowania BAS jest efektem współpracy koncernu motoryzacyjnego Daimler-Benz oraz marki części zamiennych TRW. To właśnie te dwie firmy stworzyły pierwszą wersję BAS dostępną w modelu Mercedesa z 1996 roku. Choć sam Brake Assist System utożsamiany jest właśnie z Mercedesami, podobne rozwiązanie posiadają również auta innych marek. Duża w tym zasługa marki TRW, która po przyłączeniu przedsiębiorstw LucasVarity oraz Northropp Grumman zaczęła produkować kolejne wersje asystenta hamowania dla różnych motoryzacyjnych marek.

Dziś własne systemy działające na wzór oryginalnego BAS posiada niemal każda szanująca się marka samochodowa, na czele z Volvo, BMW czy Mazdą. I należy się spodziewać, że ich efektywność oraz poziom skomplikowania technologicznego będą stale rosły.

W swojej pracy staram się integrować tematy związane w samochodami i technologiami IT. Zaczynałem jako „dzieciak”, aktywnie biorąc udział w rozwoju stron internetowych poświęconych skuterom, a w moich kolejnych zajęciach zawsze przewijały się dwa zagadnienia: motoryzacja i internet. Dzięki temu praca w największym polskim sklepie online z częściami jest nie tylko sposobem na życie, ale i realizacją pasji.
1 komentarz
Bardzo dobrze, że ciągle podejmowane są działania odnośnie poprawy bezpieczeństwa naszej jazdy. Breake Assistant System na pewno wspomoże niejednego kierowcę, a połączony z układem ABS tylko zwiększy nasze bezpieczeństwo na drodze.

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze